Zrób cytologię, ale…

DSC_2697a

Jeżeli zaglądasz od czasu na blogi (a widzę, że tak), pewnie natknęłaś się na przynajmniej jeden z wpisów w ramach akcji zapoczątkowanej przez Anielno – „Zrób cytologię”. Być może (na pewno!) już wcześniej wiedziałaś, że warto, a wręcz trzeba regularnie wykonywać to badanie. Rak szyjki macicy nie wybiera, atakuje podstępnie, rozwija się latami nie dając o sobie znać. A Ty nie chcesz umierać. Jeżeli jesteś mamą, ta myśl przeraża Cię szczególnie. Co będzie z dziećmi? Kto o nie zadba tak jak Ty, kto wytłumaczy świat, przytuli do piersi, pocieszy po Twoim odejściu? Brr…

Wiesz, że musisz robić tą cytologię. Podobnie jak USG piersi lub, później, mammografię. Dobrym pomysłem jest umawianie się na te badania regularnie, co roku, na przykład w miesiącu Twoich urodzin. Jasne.

Zrób (rób!) więc tą cytologię, zrób też USG piersi, ALE…

…ALE nie rób tego byle gdzie. Poszukaj opinii, przepytaj wszystkie znajome, dowiedz się, komu możesz zaufać.

Prawidłowe pobranie materiału do badania cytologicznego nie jest tak proste jak pogmeranie patyczkiem w wiadomym miejscu. Zbadanie piersi to nie tylko spojrzenie na ekran, czy nie ma tam wyraźnych zmian. Rak w USG lub na szczoteczce do pobrania wymazu nie wygląda jak Godzilla. Łatwo pomylić go z innymi, niegroźnymi zmianami lub nawet zdrową tkanką. Badania nie wykonuje szewc, to oczywiste. ALE specjaliści są różni, podobnie jak sprzęt, którym dysponują i laboratoria, które dokonują oceny.

Statystyki, ale i przykre sytuacje z życia naszej rodziny nauczyły mnie, że zdrowia nie należy powierzać przypadkowym lekarzom. Niewłaściwie pobrany materiał, zła interpretacja, słaby sprzęt, w końcu błędna diagnoza kosztują życie. To nie powinno tak być, ale się zdarza i to często.

Dlatego – rób cytologię, badaj piersi, ALE nie byle gdzie. Zainwestuj czas, by znaleźć właściwe miejsce. Zainwestuj też pieniądze, jeśli będzie taka potrzeba, by zbadać się tam, gdzie otrzymasz rzetelny wynik.

Ja mam już swoich zaufanych lekarzy, a Ty?

 

Podziel się
 • http://babskiepisanie.blogspot.com Babskie pisanie

  Również mam zaufanego lekarza i szczerze mówiąc nie zamieniłabym go na żadnego innego.
  Co do kobiet, które się regularnie nie badają… One się boją. Tak jak, dla przykładu, moja mama, która wiecznie powtarzała, że do ginekologa nie pójdzie, badać się nie będzie bo jeszcze jej coś wynajdzie. W efekcie sama sobie wkręcała choroby. Czysta paranoja. W końcu poszła, gdy zaczęła się jej menopauza. Na szczęście wszystko było ok. Ale to wcale nie oznacza, że u każdego tak będzie.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Bardzo trafnie to ujęłaś.Nie badają się ze strachu,domyślają się chorób.

   • http://babskiepisanie.blogspot.com Babskie pisanie

    Raczej wymyślają sobie chorobę. One myślą, ze mogą myć chore i nie chcą iść, żeby się nie okazało, że faktycznie tak jest. I im bardziej się je przekonuje, tym bardziej się boją, aż w końcu wymyślają chorobę ale boją się jej potwierdzenia. Takie, błędne koło.

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

     Możliwe,że służy to też temu,by inni zamartwiali się razem z nimi…

 • puffa

  Masz rację. Warto się badać w sprawdzonych gabinetach
  http://www.puffa.pl

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku