Zrób cytologię, ale…

DSC_2697a

Jeżeli zaglądasz od czasu na blogi (a widzę, że tak), pewnie natknęłaś się na przynajmniej jeden z wpisów w ramach akcji zapoczątkowanej przez Anielno – „Zrób cytologię”. Być może (na pewno!) już wcześniej wiedziałaś, że warto, a wręcz trzeba regularnie wykonywać to badanie. Rak szyjki macicy nie wybiera, atakuje podstępnie, rozwija się latami nie dając o sobie znać. A Ty nie chcesz umierać. Jeżeli jesteś mamą, ta myśl przeraża Cię szczególnie. Co będzie z dziećmi? Kto o nie zadba tak jak Ty, kto wytłumaczy świat, przytuli do piersi, pocieszy po Twoim odejściu? Brr…

Wiesz, że musisz robić tą cytologię. Podobnie jak USG piersi lub, później, mammografię. Dobrym pomysłem jest umawianie się na te badania regularnie, co roku, na przykład w miesiącu Twoich urodzin. Jasne.

Zrób (rób!) więc tą cytologię, zrób też USG piersi, ALE…

…ALE nie rób tego byle gdzie. Poszukaj opinii, przepytaj wszystkie znajome, dowiedz się, komu możesz zaufać.

Prawidłowe pobranie materiału do badania cytologicznego nie jest tak proste jak pogmeranie patyczkiem w wiadomym miejscu. Zbadanie piersi to nie tylko spojrzenie na ekran, czy nie ma tam wyraźnych zmian. Rak w USG lub na szczoteczce do pobrania wymazu nie wygląda jak Godzilla. Łatwo pomylić go z innymi, niegroźnymi zmianami lub nawet zdrową tkanką. Badania nie wykonuje szewc, to oczywiste. ALE specjaliści są różni, podobnie jak sprzęt, którym dysponują i laboratoria, które dokonują oceny.

Statystyki, ale i przykre sytuacje z życia naszej rodziny nauczyły mnie, że zdrowia nie należy powierzać przypadkowym lekarzom. Niewłaściwie pobrany materiał, zła interpretacja, słaby sprzęt, w końcu błędna diagnoza kosztują życie. To nie powinno tak być, ale się zdarza i to często.

Dlatego – rób cytologię, badaj piersi, ALE nie byle gdzie. Zainwestuj czas, by znaleźć właściwe miejsce. Zainwestuj też pieniądze, jeśli będzie taka potrzeba, by zbadać się tam, gdzie otrzymasz rzetelny wynik.

Ja mam już swoich zaufanych lekarzy, a Ty?

 

Podziel się
 • http://babskiepisanie.blogspot.com Babskie pisanie

  Również mam zaufanego lekarza i szczerze mówiąc nie zamieniłabym go na żadnego innego.
  Co do kobiet, które się regularnie nie badają… One się boją. Tak jak, dla przykładu, moja mama, która wiecznie powtarzała, że do ginekologa nie pójdzie, badać się nie będzie bo jeszcze jej coś wynajdzie. W efekcie sama sobie wkręcała choroby. Czysta paranoja. W końcu poszła, gdy zaczęła się jej menopauza. Na szczęście wszystko było ok. Ale to wcale nie oznacza, że u każdego tak będzie.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Bardzo trafnie to ujęłaś.Nie badają się ze strachu,domyślają się chorób.

   • http://babskiepisanie.blogspot.com Babskie pisanie

    Raczej wymyślają sobie chorobę. One myślą, ze mogą myć chore i nie chcą iść, żeby się nie okazało, że faktycznie tak jest. I im bardziej się je przekonuje, tym bardziej się boją, aż w końcu wymyślają chorobę ale boją się jej potwierdzenia. Takie, błędne koło.

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

     Możliwe,że służy to też temu,by inni zamartwiali się razem z nimi…

 • puffa

  Masz rację. Warto się badać w sprawdzonych gabinetach
  http://www.puffa.pl

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bliźniaki na rowerze bliźnięta ciąża mnoga; ciąża bliźniacza domowe bułki; domowe kajzerki; własne pieczywo dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci edukacyjna gra mobilna; gra edukacyjna na tablet etui na iPhone; poznanie wielozmysłowe Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę fotelik rowerowy gotowana marchewka gotowanie dla niemowlaka instagram jak oszczędzić na wyprawce; jak tanio wychować dziecko jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać karmienie bliźniąt; historie mam karmiących bliźnięta karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe kiedy pierwszy tablet; kiedy kupić dziecku smartfona kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej laktacja Lenka Komecka monitor oddechu naturalny poród bliźniąt papka marchewkowa pieluszkowe zapalenie skóry pierwsza zupka pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie telepatia bliźniąt; bliźniacza więź torcik ur tort dla bliźniąt Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego Lublin wystawa Lego opinie zdrowe przekąski; co na drugie śniadanie łatwy placek drożdżowy; placek drożdżowy z owocami