Zamiast szafy

DSC_1008

Wobec powiększenia się rodziny stanęliśmy przed kilkoma pytaniami, z których jedno brzmiało: jak rozlokować dzieci i sprzęty w naszym domu, by wszystkim żyło się wygodnie?

Tymczasowo naszą sypialnię zajął syn. Plan pięcioletni zakłada, że odzyskamy ją gdy dzieci podrosną i przeniosą się na poddasze. Zaczęliśmy organizować Tymkowi przytulny pokoik, a w jego dawnym umieściliśmy bliźniaczki. Sami przenieśliśmy się ze spaniem do salonu (wciąż wierzę, że na krótko;) Pozostał problem naszych ubrań, a właściwie szafy. Nie chcieliśmy, by zajmowała miejsce w pokoju syna, tym bardziej, że była stara, za mała i rozklekotana. Rozwiązaniem problemu wydawał się mebel robiony na zamówienie, z przesuwnymi drzwiami na całą szerokość pokoju. Nadal jednak wiązało się to ze zmniejszeniem pokoju dziecka oraz ograniczeniem jego ustawności. Konieczne byłoby też planowanie „stylizacji” (hehe, nie mam innego słowa;) z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by wieczorem nie dokuczać śpiącemu dziecku. „Outfity” (znów modne słowo;) planowane po ciemku nie zawsze są udane. Podejrzewam, że niektóre gwiazdy mają szafy w pokoju dziecięcym, tylko to tłumaczy ich ubraniowe wybory;)

Po dłuższym zastanowieniu przyszła chwila olśnienia: stawiamy ściankę i robimy mini garderobę (nieco ponad 1 x 3 m).

Koszt:

 • Ok. 3 metry kwadratowe z pokoju syna. Pokój o wymiarach około 3 x 4 m zmniejszył się do 3 x 3 m. Biorąc pod uwagę, że syn korzysta również z poddasza, to zupełnie wystarczająca powierzchnia. Mieści spokojnie łóżko, szafę, regały na ubrania i zabawki oraz biurko. Zostaje skrawek podłogi do rozkładania ulubionych klocków Lego. Dodam, że garderoba jest użytkowana przez syna i jego przyjaciół jako świetna kryjówka, „nawiedzony dom”, „więzienie” itp.
 • Ok. 1800 złotych (ścianki z karton-gipsu, wyposażenie Ikea Algot, farby, drzwi harmonijkowe Standom – dostępne np. w Leroy Merlin, oświetlenie).
 • Kilka dni wolontarystycznej pracy sprytnego Brata i zdolnej Szwagierki. Dziękujemy!

A tak wygląda efekt końcowy – mini garderoba gotowa na przyjęcie ubrań:)

DSC_0456DSC_0453Oświetlenie w środku pozwala na wybieranie ubrań, a nawet ich prasowanie kiedy dziecko śpi, bez zapalania światła w jego pokoju.

System Ikea Algot bardzo się u nas sprawdza. Jest łatwy w montażu. Co 60 cm przykręca się pionowe szyny (o różnych długościach), do których bez użycia narzędzi montuje się wybrane elementy: półki, drążki, przeróżne koszyki, szuflady. Wszystko praktyczne i pomysłowe, jak to w Ikei. Zawsze możliwa jest zmiana aranżacji czy rozbudowa  wyposażenia garderoby bez dodatkowego wiercenia.

DSC_0451

Dość długo myśleliśmy o drzwiach. Wybór padł na harmonijkowe. Nie są (chyba) tak trwałe i solidne jak zwykłe czy przesuwne, ale dobrze spełniają swoją rolę. Zajmują mało miejsca (nie wymagają przestrzeni na ich otwarcie). Jeżeli miałyby stale być zamknięte, warto pomyśleć o kratce wentylacyjnej w ścianie. Aby drzwi nie wyglądały zbyt „plastikowo”, wybraliśmy te z motywem londyńskiej budki telefonicznej (nadrukowanym z obu stron).

DSC_0457Aby uzasadnić jakoś budkę telefoniczną w pokoju dziecka, zdolna Ciocia namalowała na ścianie inne popularne elementy londyńskiej ulicy (szkic można wykonać używając rzutnika multimedialnego).

DSC_0812DSC_0813DSC_0814DSC_1007DSC_1003DSC_1005DSC_1000Jak Wam się podoba taka mini garderoba?

DSC_1008

Podziel się
 • http://www.bycblizej.pl/ Anita JR

  Ale super!:) Ciekawi mnie reszta pokoju – czy jest jakieś nawiązanie do tego Londynu czy wystarczy sama ulica jako element zabaw samochodami?

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Zerknęłam dziś na pokój i dochodzę do wniosku, że lepiej niech resztę dopowie wyobraźnia…ten stan nie nadaje się do publikacji;) Jest poduszka z Zyg-Zakiem w Londynie, figurka królewskiego strażnika i tyle bezpośrednich nawiązań. Cieszę się, że się podoba!

 • Joanna Klich

  świetna sprawa!!! bijesz kreatywnością wszystkich na głowe:) a z tym projektorem na sciane to ekstra pomysl!:)

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Kiedy środki finansowe i przestrzeń są ograniczone, trzeba być kreatywnym;) A na poważnie, bez pomocy naszych Wolontariuszy nic by z tego nie było:)

 • http://alexanderkowo.blogspot.com alexanderkowo.blogspot.com

  super 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   🙂

 • Bliźniaczki w akcji

  Bosko wyszło! *_*

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Miło mi, że Ci się podoba (że artystyczna dusza doceniła;)

 • Joanna Gliniecka

  Garderoba wygodna sprawa 🙂 My mamy pomieszczenie gospodarcze ok 4 m i baaaardzo sobie chwalę. Super drzwi, piekny rysunek. Brawa za pomysł!

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   U nas jeszcze kilka takich graciarni by się przydało,a może lepiej, że nie ma, to się pozbywamy zbędnych rzeczy:)

 • Kamila Konrad

  Jest po prostu świetna !
  http://www.kolorowe-usta.blogspot.com

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze ciąża mnoga; ciąża bliźniacza cytologia; USG piersi dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko boi się Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać kąpiel bliźniąt karmienie piersią; bank mleka; mleko matki krem na odparzenia książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej Lenka Komecka mielonka dla dziecka monitor oddechu muffinki ze szpinakiem; muffinki jajeczne; szpinak jajka naturalna cesarka; łagodna cesarka; naturalny poród bliźniąt odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania poród; Jeannette Kalyta; Położna; międzynarodowy dzień położnej; profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb tęczowe czapeczki; szydełkowe czapeczki; tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie ur tort dla bliźniąt urodziny Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego opinie zupka