Ząbki, paciorek, bajka i spać …czyli wieczorne zwyczaje przedszkolaka

DSC_1008

Im więcej dzieci w domu, tym ważniejszy jest pewien względnie stały (acz elastyczny) rytm życia. Inaczej trudno byłoby zapamiętać i załatwić to, co ważne, być tam gdzie trzeba kiedy trzeba, z tym co trzeba.

Jednym z istotnych momentów dnia jest zasypianie dzieci. Przebiegać może różnie, jednak zwiastuje przyjemność dla rodzica: chwilę spokojnego wieczoru i zasłużony nocny odpoczynek. Może trochę przesadziłam. Jeśli masz na stanie budzące się co chwila maluchy, to ani spokoju, ani odpoczynku nie doświadczysz, przynajmniej na razie. Ale nadzieja jest.

Dzisiaj o zwyczajach wieczornych naszego przedszkolaka, niezmiennych od jakichś dwóch lat. Jest to wersja usypiania 5.0, jeśli dobrze liczę. Poprzednie, obejmujące m.in łagodne przeniesienie malucha z sypialni rodziców do własnego łóżeczka, opiszę innym razem (może komuś się przyda?)

Ząbki, paciorek, bajka i spać – tak w skrócie wyglądają wieczorne „rytuały” Tymka odkąd skończył mniej-więcej 3 lata.

ZĄBKI

„Procedurę” rozpoczynamy od mycia zębów (nie od kąpieli, bo z tą bywa różnie; po niej zwykle następuje jeszcze zabawa i/lub oglądanie ulubionej bajki). Kiedy już zęby są mniej lub bardziej dokładnie wyszorowane (opłaca się mniej dokładnie, bo wtedy szybciej wypadną,a na to czeka każdy maluch – wiecie, Wróżka – Zębuszka i te sprawy), idziemy we troje  do pokoju Tymka.

PACIOREK

Nie pamiętam, kiedy to się zaczęło, ale odmawiamy trzy podstawowe modlitwy przed snem. Tymon czasem tylko słucha, czasem mówi z nami. Przez kilka tygodni na misyjnym różańcu młody wybierał kontynent, za który się danego wieczoru modlimy. Tak czy inaczej, modlitwy zapamiętał bardzo szybko i nieraz przynosi nam chlubę mówiąc „Ojcze Nasz” głośniej od księdza. Najbardziej dumni jesteśmy przy fragmencie „i otwórz nam nasze wino, jako i my otwieramy naszym winowajcom”.

BAJKA

Bajka występuje w dwóch postaciach po kolei. Najpierw książka. Bajkę wybiera młody i często są to kilkutygodniowe ciągi na daną lekturę. Czasem ciekawą i przyjemną do czytania, czasem – po prostu jakoś to znosimy. Jednego dnia czytam ja, drugiego Tata. Po książce przychodzi czas na bajkę – spokojnego audiobooka lub muzykę klasyczną. Tu też decyduje Tymek. Zazwyczaj chce słuchać audiobook pt. „Auta”, czyta Artur Barciś. Nie gardzi jednak też „Panem Kuleczką” oraz serią o „Kubusiu Puchatku”.

…I SPAĆ

…spać przerywane czasem koniecznością spytania o coś, napicia się, przytulenia, sprawdzenia czy pod łóżkiem nie ma potworów, a za oknem dzików.

 

Pewnie można by było uprościć wszystko do „synu, idźże spać”…jestem jednak przekonana, że dzieci, które usypiają w miłej atmosferze, a w nocy mogą liczyć na kogoś, kto przegoni smutki i potwory, są szczęśliwsze przez całe życie😉

DSC_1014

Podziel się
 • http://zosiatestuje.pl Zosia Testuje

  Otwórz nam nasze wino jakosmy korkociągu pozapominali, amen 😀

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Hehe,każdy modli się jak umie

 • kasia sz

  rytuały- rzecz święta, dzięki nim nawet półtoraroczniak wie kiedy jest czas na spanie 😀 odnośnie potworów u nas w domu sprawdzamy czy nie ma w pokoju lisów- nie wiem skąd im to się wzięło 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   U nas też była faza na lisy, a wcześniej na pandę!

 • www.kilkuetatowamama.com

  Modlitwa boska

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Dobrze,że jest nas więcej

 • Kasia

  Dziękuję raz jeszcze 😉 za bloga, porady i za to, że spokojnie opisujesz jak to u Was wygląda. Bez narzucania, tak po prostu 🙂 po raz kolejny czytając wyciszyłam się, uspokoiłam i utwierdziłam, że idę w dobrym kierunku 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Właśnie dla takich komentarzy prowadzę bloga:) Taka informacja zwrotna naprawdę daje motywację!

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku