Telepatia bliźniąt: fakt czy fikcja?

DSC_0766wm

Telepatia to zdolność do nawiązania bezpośredniego umysłowego kontaktu pomiędzy osobami bez użycia zmysłów. Jest to zjawisko domniemane, mieszczące się w zakresie parapsychologii, co do którego większość psychologów pozostaje sceptyczna. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, nie da się ich wytłumaczyć przy zastosowaniu znanych prawd i zasad (co więcej, zjawiska te owym prawom przeczą!). Po drugie, doświadczeń z telepatią, nawet jeśli przyniosły potwierdzenie jej istnienia, nie dało się powtórzyć (a powtarzalność to jeden z warunków metody naukowej). Po trzecie i pewnie nie ostatnie, poparcie zjawisk paranormalnych przez rozmaitych szarlatanów nie dodaje im wiarygodności.

Skoro więc telepatii nie da się dowieść w sposób jednoznaczny, czy to znaczy że nie istnieje? Przeczą temu przeżycia niektórych par bliźniąt, zwłaszcza jednojajowych – a więc takich, które na bardzo wczesnym etapie rozwoju były jednym organizmem i są niemal identyczne pod względem genetycznym. Dr Lynne Cherkas z King’s College w Londynie podaje, że pewnego rodzaju telepatii doświadczyła co piąta para bliźniąt jednojajowych i co dziesiąta para bliźniąt dwujajowych.

Oto niektóre z niezwykłych historii, pojawiających się w opracowaniach na temat bliźniąt:

W 2009 roku 15-letnia Gemma poczuła nagle, że coś złego stało się z jej siostrą i musi jej pomóc. „To było jak głos mówiący ona Cię potrzebuje„. Gemma weszła do łazienki, w której kąpała się jej bliźniaczka i odkryła, że głowa Leanne znajduje się pod wodą, a jej twarz sinieje. Dziewczyna cierpiała na padaczkę i tonięcie było skutkiem ataku, choć Gemma początkowo wzięła to za wygłupy. Gdy zorientowała się, że to nie żarty, wyciągnęła siostrę z wody i udzieliła pierwszej pomocy, tym samym ratując jej życie.

Dwaj bracia-bliźniacy mieli zupełnie inne zainteresowania. Jeden z nich był piłkarzem, drugi zaś uczył się gry na gitarze. Po kilku miesiącach okazało się, że obaj potrafią równie dobrze grać na gitarze, choć w lekcjach uczestniczył tylko jeden z nich.

Pewien mieszkaniec Teksasu robiąc zakupy poczuł nagle w klatce piersiowej ból tak silny, aż musiał usiąść. Później dowiedział się, że w tym samym czasie w Nowym Jorku jego brat-bliźniak doznał ataku serca.

Jedna z bliźniaczek miała wypadek rowerowy i złamała sobie kostkę. W tym samym czasie u jej siostry pojawiła się opuchlizna na zdrowej kostce. Podobną historię opowiada inna dziewczyna: jeżdżąc na łyżwach uderzyła o lód i przecięła łuk brwiowy, który został sklejony przez lekarza. Po zagojeniu w miejscu urazu pozostała blizna. Taka sama blizna pojawiła się zupełnie znikąd u jej bliźniaczki, Rachel.

Jacob ćwiczył z mamą czytanie, podczas gdy  jego brat Ethan mył ręce w kuchni. Mama wskazała słowo, którego chłopiec nie mógł odczytać. „Ona”, zawołał z kuchni Jacob. Kobieta uśmiechnęła się w myślach i wskazała kolejne słowo. Zanim Jacob odpowiedział, Ethan zawołał: „dziewczyna”. Jacob znał kolejne dwa słowa, ale nie znał trzeciego. I znów jego brat  zawołał „praca”, odgadując następne słowo bez patrzenia do książki.

Paula Wombwell, nauczycielka i mama bliźniaczek wspomina równie interesujące wydarzenie. Podczas gdy jedna z córek, Paula, była z nią w klasie, nagle usłyszały płacz drugiej z bliźniaczek, przebywającej w innym miejscu szkoły. Paula powiedziała od razu, że „Catherine została potrącona przez tą a tą osobę na skuterze”, co po chwili się potwierdziło.

Czteroletni Gabriel i Ethan bywali u swej babci osobno. Kobieta chciała przebywać z wnukami, ale nie radziła sobie z dwójką jednocześnie. Gdy Gabriel był u babci, Ethan poprosił mamę, by kazała bratu się ubrać. Jechali akurat we dwoje samochodem. Gdy mama stwierdziła, że Gabriela przecież nie ma z nimi, Ethan powiedział: „Po prostu mu każ. On powinien się ubrać”. Kobieta zadzwoniła do swojej matki i dowiedziała się, że babcia nie może nakłonić chłopca do przebrania się z piżamy.

Znane są również historie bliźniąt rozdzielonych tuż po narodzeniu, którzy nie wiedząc o sobie nawzajem i mimo znacznej odległości wiedli podobne życie. Najbardziej znany przypadek dotyczy Jima Springera i Jima Lewisa, rozdzielonych w wieku 4 tygodni. Gdy spotkali się po 39 latach okazało się, że cierpią na podobne przypadłości, palą papierosy marki Salem i spędzają wakacje na tej samej plaży na Florydzie. To jeszcze nic. Obaj ożenili się z kobietami o imieniu Linda, rozwiedli się, a ich kolejnymi żonami były panie o imieniu Betty. Syn jednego Jima miał na imię James Allan, drugiego zaś – James Alan. Obaj mieli pieska zwanego Toy.

Wszystkie przytoczone historie można wyjaśnić genami, przypadkiem lub zwykłym zbiegiem okoliczności. Naukowcy nie dopatrują się tu niczego niezwykłego. Dr Nancy Segal, profesor psychologii i kierownik Centrum Badań nad Bliźniętami w Uniwersytecie Stanowym w Kalifornii uważa, że to przypadki, które zdarzają się, gdy ludzie są do siebie tak podobni. „To natura i wychowanie. Trochę geny, a trochę środowisko. [Identyczne bliźnięta] pochodzą z tego samego jaja i mają tendencję do podobnych sposobów rozumowania, poziomu inteligencji, tego co lubią i czego nie lubią”.

Podobnie zresztą jest z osobami, które są ze sobą blisko, nawet gdy nie są spokrewnione. Ile razy zdarzało Ci się, że brałeś telefon by zadzwonić do przyjaciela i okazywało się, że on akurat dzwoni do Ciebie? Znane są też przypadki, że żona ma złe przeczucia gdy jakieś nieszczęście przytrafia się jej mężowi. Wielokrotnie jednak złe przeczucia okazują się bezpodstawne   i o tych szybko zapominamy, nie wspominając nikomu.

Jedna z bliźniaczych mam zrobiła eksperyment, w którym jedną drużynę stanowiła ona z mężem, drugą – ich córki bliźniaczki. Osoby w parach miały przekazać sobie (bez użycia słów i gestów), jaka figura znajduje się na karteczce. Notowano wyniki, dając punkty za poprawną odpowiedź. Były one bardzo zbliżone w rodzeństwie i małżeństwie. Co jednak ciekawe, dziewczynki używały podobnych sposobów na przekazanie sobie kształtu figury. Otóż wyobrażały sobie przedmioty o tym kształcie, np. chcąc przekazać „koło”, myślały o pizzy.

Nieco inne, znacznie bardziej spektakularne eksperymenty przeprowadził w 2003 roku Guy Lyon Playfair – tłumacz i freelancer, znany z zainteresowania zjawiskami paranormalnymi. W jednym z nich, rozgrywającym się pod okiem kamer telewizyjnego show (co może nie być bez znaczenia…) bracia Richard i Damien Powles umieszczeni zostali w dwóch oddalonych od siebie pomieszczeniach. Pierwszy z nich miał obok siebie kubeł lodowatej wody, drugi podłączony był do wariografu (zwanego potocznie „wykrywaczem kłamstw”). Okazało się, że gdy Richard zanurzał rękę w wodzie i reagował mocnym westchnięciem, wariograf zapisywał również westchnięcie Damiena. Podobnie, gdy Richard rozpakowywał pudło, w którym spodziewał się odkryć coś miłego, a z którego wyskoczył gumowy wąż, Damien zareagował przyspieszonym pulsem. Choć Playfair podkreśla, iż badanie nie spełniało warunków eksperymentu naukowego, trudno wyjaśnić jego wyniki. Wysnuto przypuszczenie, iż zjawisko zwane „telepatią” może występować w sytuacjach nagłych, zaskakujących, a nie wymuszonych jak wtedy, gdy osoba zgaduje kształt czy symbol na karcie. Do tego, by porozumiewanie bez użycia zmysłów zadziałało, może być konieczne emocjonalne lub fizyczne pobudzenie – stwierdza Playfair.

Z pewnością bliźnięta, zwłaszcza jednojajowe, łączy specjalna więź. Są niemal identyczne genetycznie, spędzają ze sobą mnóstwo czasu, wychowują w podobnym środowisku. Budzą się o tej samej porze (i o podobnej są kładzione spać), wypróżniają się razem (bo razem jedzą…) Wiedzą, co czuje brat lub siostra – ale raczej czytając z wyrazu twarzy niż w myślach. Czy jest w tym coś paranormalnego? Jestem sceptyczna. Pozostawiam jednak pewien procent wiary na wypadek, gdyby moje córki pewnego dnia mnie zaskoczyły.

Podziel się
 • http://www.mamydopogadania.pl Mamy do pogadania

  nie miałam nigdy żadnego „bliskiego spotkania” z bliźniakami ale nasłuchałam sie o tym, że jak któreś sobie krzywdę w rękę zrobi no, to drugie też to odczuwa. i o tej tęsknocie, po rozdzieleniu się nasłuchałam.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Moje córki mają 2 lata i póki co poza tym, że się uwielbiają, nie zaobserwowałem jakiejś nadprzyrodzone więzi. Ale rodzice bliźniąt donoszą, że takie wydarzenia ich dzieciom się przytrafiaja.Wszystko przed nami☺

 • Kamila Konrad

  Fajne te przykłady najlepsze chyba o tych 39 latkach hehe 😉

 • http://martynag.pl/ MartynaG.pl

  Dosyć niedawno oglądałam program o bliźniaczkach syjamskich (przewija się on raz na jakiś czas), które połączone ze sobą główkami miały zdolność do wzajemnego odbierania swoich bodźców, nawet wzrokowych. To inny przypadek, to prawda. Sądzę jednak, że wśród bliźniąt też istnieje taka więź, nie tylko emocjonalna… telepatia to dobre słowo 🙂

 • Robert

  Autorka chyba nie zna takiego prawa fizyki: splątanie kwantowe.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku