TEGO NIE MÓW DZIECKU, nawet jeśli tak myślisz

baby-doll-1223042_1920

Choć nie warto oszukiwać dzieci, tych pięciu rzeczy nie powinny nigdy usłyszeć.

Gdyby nie Ty, moje życie potoczyłoby się lepiej.

… Skończyłabym studia. Poślubiłabym księcia. Byłabym piękna i bogata. Gdyby nie Ty. Gdyby nie ta ciąża. Gdyby nie wpadka.

Nawet jeśli tak myślisz, nigdy nie przekazuj dziecku informacji, że kiedykolwiek było niechciane. Nie mów przy nim o tym, że ciąża była wpadką, a jego pojawienie się na świecie nastąpiło w niewłaściwym czasie. W czym miałoby pomóc mu poczucie, że zniszczył życie najukochańszej osobie na świecie?

Twój ojciec jest podły!

Być może oceniasz sytuację prawidłowo. To nie zmienia faktu, że nadal jest to ojciec Twojego dziecka. Z jednej strony (prawdopodobnie) kocha go, z drugiej – chcąc być lojalnym wobec Ciebie – „powinien” go nienawidzić. To zdecydowanie za dużo na małą, dziecięcą główkę. Sprawy dorosłych powinny być załatwiane w gronie dorosłych. Nie rozmawiaj o tym przy dziecku, a tym bardziej – nie rób z niego swojego sojusznika przeciw drugiemu rodzicowi.

Twój brat jest zdolniejszy, bardziej inteligentny i na pewno więcej w życiu osiągnie.

Co tu dużo mówić, udał się rodzicom bardziej. Do tego stopnia, że nie są w stanie zauważyć zalet i talentów, a przede wszystkim indywidualności pozostałych dzieci. Wzrastanie w cieniu „bardziej udanego” rodzeństwa naprawdę podcina skrzydła. Nic też tak nie psuje relacji jak niezdrowa rywalizacja.

Tylko na Ciebie mogę liczyć.

Zawsze mnie wysłuchasz, zrozumiesz, pomożesz.

Problem w tym, że rolą dziecka nie jest branie odpowiedzialności za Twoje dorosłe problemy. To, że ktoś inny nawalił albo z czymś sobie nie radzisz nie usprawiedliwia przytłaczania syna czy córki tak dużym ciężarem. Nawet jeśli słucha uważnie. Nawet jeśli rozumie i współczuje. Nawet jeśli Tobie to pomaga.

Jesteś taka sama jak Twoja matka!

I nie chodzi tu o „ślicznotkę po mamusi”, ale o te cechy, których nie lubisz. Rozmawiaj o nich z właściwą osobą. Okazywanie braku szacunku mamie czy tacie dziecka tworzy w nim postawę pogardy lub – odwrotnie – predysponuje go do bycia ofiarą. Jeżeli dodatkowo dziecko czuje, że „jest takie jak matka, której już ojciec nie chce i nie kocha”, z pewnością ma przekonanie, że samo też już jest niechciane i niekochane.

 

Tego nie mów dziecku, nawet jeśli tak myślisz. Lepiej ugryźć się w język niż zostawić je z takim bagażem.

 

 

Podziel się
  • Kamila Konrad

    Popieram !

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku