TEGO NIE MÓW DZIECKU, nawet jeśli tak myślisz

baby-doll-1223042_1920

Choć nie warto oszukiwać dzieci, tych pięciu rzeczy nie powinny nigdy usłyszeć.

Gdyby nie Ty, moje życie potoczyłoby się lepiej.

… Skończyłabym studia. Poślubiłabym księcia. Byłabym piękna i bogata. Gdyby nie Ty. Gdyby nie ta ciąża. Gdyby nie wpadka.

Nawet jeśli tak myślisz, nigdy nie przekazuj dziecku informacji, że kiedykolwiek było niechciane. Nie mów przy nim o tym, że ciąża była wpadką, a jego pojawienie się na świecie nastąpiło w niewłaściwym czasie. W czym miałoby pomóc mu poczucie, że zniszczył życie najukochańszej osobie na świecie?

Twój ojciec jest podły!

Być może oceniasz sytuację prawidłowo. To nie zmienia faktu, że nadal jest to ojciec Twojego dziecka. Z jednej strony (prawdopodobnie) kocha go, z drugiej – chcąc być lojalnym wobec Ciebie – „powinien” go nienawidzić. To zdecydowanie za dużo na małą, dziecięcą główkę. Sprawy dorosłych powinny być załatwiane w gronie dorosłych. Nie rozmawiaj o tym przy dziecku, a tym bardziej – nie rób z niego swojego sojusznika przeciw drugiemu rodzicowi.

Twój brat jest zdolniejszy, bardziej inteligentny i na pewno więcej w życiu osiągnie.

Co tu dużo mówić, udał się rodzicom bardziej. Do tego stopnia, że nie są w stanie zauważyć zalet i talentów, a przede wszystkim indywidualności pozostałych dzieci. Wzrastanie w cieniu „bardziej udanego” rodzeństwa naprawdę podcina skrzydła. Nic też tak nie psuje relacji jak niezdrowa rywalizacja.

Tylko na Ciebie mogę liczyć.

Zawsze mnie wysłuchasz, zrozumiesz, pomożesz.

Problem w tym, że rolą dziecka nie jest branie odpowiedzialności za Twoje dorosłe problemy. To, że ktoś inny nawalił albo z czymś sobie nie radzisz nie usprawiedliwia przytłaczania syna czy córki tak dużym ciężarem. Nawet jeśli słucha uważnie. Nawet jeśli rozumie i współczuje. Nawet jeśli Tobie to pomaga.

Jesteś taka sama jak Twoja matka!

I nie chodzi tu o „ślicznotkę po mamusi”, ale o te cechy, których nie lubisz. Rozmawiaj o nich z właściwą osobą. Okazywanie braku szacunku mamie czy tacie dziecka tworzy w nim postawę pogardy lub – odwrotnie – predysponuje go do bycia ofiarą. Jeżeli dodatkowo dziecko czuje, że „jest takie jak matka, której już ojciec nie chce i nie kocha”, z pewnością ma przekonanie, że samo też już jest niechciane i niekochane.

 

Tego nie mów dziecku, nawet jeśli tak myślisz. Lepiej ugryźć się w język niż zostawić je z takim bagażem.

 

 

Podziel się
  • Kamila Konrad

    Popieram !

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wyrwać mleczaka kąpiel bliźniąt karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb urodziny weleda zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki