Tęczowy kocyk dla Calineczki

kocyki

„Jako koordynator Hospicjum Perinatalnego chciałam Wam strasznie podziękować za czas, za serce i zaangażowanie jakie wkładacie w każdy wykonany rożek, czapeczkę czy ubranko. Dzięki Wam i Waszej pracy czarna dziura, w jaka wpadają rodzice po stracie dziecka, nabiera kolorowych promieni.” – tymi słowami zwróciła się do wolontariuszek akcji „Tęczowy kocyk” Joanna Krzeszowiak – położna z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

czapki

kocyk-teczowy

„Tęczowy kocyk” to grupa założona w kwietniu tego roku przez Panią Ewę Skwarczowską, zrzeszająca wolontariuszki z całej Polski. Ich maleńkie dzieła wykonane na drutach, szydełku czy po prostu uszyte z mięciutkich tkanin służą dzieciom z wadami letalnymi i hiperwcześniakom. Marzeniem wolontariuszek jest wniesienie odrobiny ciepła do surowych szpitalnych warunków i to, by każdy rodzic doświadczający straty dziecka mógł godnie je pożegnać. Dzięki ich zaangażowaniu coraz więcej osób może skorzystać z pomocy. Koordynatorki nawiązały współpracę m.in. z Hospicjum Stacjonarnym Gajusz w Łodzi, Fundacją Evangelium Vitae we Wrocławiu i wieloma szpitalami na terenie całego kraju.

ccc

„Skończyły się czasy pokazywania mamom po poronieniu dziecka w metalowej misce. Dzięki Wam.” – podkreśla Joanna Krzeszowiak. „Na naszej porodówce stoi sobie „tęczowe pudełko”. Dosłownie tęczowe, bo we wszystkich kolorach w paski. W pudełku są najpiękniejsze na świecie maleńkie rożki, czapeczki, kartki, tusz i małe kolorowe pudełka. Kiedy rodzi się dziecko, które wiemy, że w niedługim czasie umrze, bądź rodzi się już martwe, zaglądamy właśnie do tego pudełka. Przygotowujemy małego człowieka do pierwszego spotkania z rodzicami. Często dzieci z Hospicjum nie wyglądają tak jak klasyczny noworodek. Dzieki kocykom, czapeczkom czy rożkom możemy przysłonić nieprawidłowości anatomiczne tak, żeby dziecko do końca kojarzyło się rodzicom z najpiękniejszą istota w ich życiu.”

Ubranka od wolontariuszek „Tęczowego kocyka” mogą zostać użyte również do pochówku maleństwa.

„Prawie rok temu pochowałam jedną z córek, urodziłam w 29 tygodniu ciąży. Do dziś nic się nie zmieniło, ból wciąż ten sam. Pochowałam ją w wielkim standardowym beciku i body w rozmiarze 44, które wydawały się być małe, a jednak były dużo za duże.” – wspomina Natalia, dla której szycie to pasja, a do niedawna także sposób na pozyskiwanie funduszy na rehabilitację małej Hani – dziś zdrowej już córeczki, która straciła swoją bliźniaczkę .

natalia-rozki

Zagłębiając się w ideę tej akcji czułam, że zwyczajnie muszę pomóc, bo może kiedy ja uszyję kawałek tego becika, któraś mama poczuje ulgę, której mi tak bardzo brakowało (…) może wspólnymi siłami przyczynimy się do złagodzenia bólu rodziców, którzy mają przed sobą ciężkie momenty”.

Ubranka, rożki i kocyki mają być miękkie i przyjemne w dotyku, wykonane z ładnych materiałów w delikatnych, dziecięcych barwach. W akcję angażują się osoby w różnym wieku, z różnymi umiejętnościami, ale zawsze – z potrzeby serca. Joanna szyje rożki wraz z 11-letnimi córkami. „Są krzywe i nieporadne…ale na razie tylko tak potrafimy”, stwierdza.

rozki-joanna

Uszycie maluśkiej czapeczki czy rożka to nie lada wyzwanie, bynajmniej nie z powodu trudnego wykroju czy sposobu szycia. Wiele spośród wolontariuszek to mamy, które same straciły dziecko. Często nie miały możliwości okryć go kocykiem, przytulić i godnie pożegnać. Przygotowanie maleńkiego ubranka to silne przeżycie, niejednokrotnie wymagające rozłożenia pracy na kilka etapów. „Pierwszy becik, ten najmniejszy, był szyty w ogromnych emocjach, poniekąd z żalem, zazdrością i radością, że mogę to dla kogoś uczynić.” – wspomina Natalia.

Każdy rożek i czapeczka stanie się przecież częścią historii jakiegoś dziecka, jakiejś rodziny…

Joanna Krzeszowiak wspomina: „Niedawno urodziła się u nas maleńka dziewczynka, z ciężką wadą genetyczną. Urodziła się martwa. Wiedzieliśmy, że umrze. Kiedy się urodziła, okazało się, że nie żyła już zdecydowanie dłużej niż przypuszczaliśmy. Nie wyglądała dobrze. Zawinęłyśmy ją w rożek, ubrałyśmy czapkę i zanieśliśmy mamie. Powiedzieliśmy rodzicom, że muszą wiedzieć, że ich dziecko odeszło wcześniej niż sądziliśmy. Z lekkim strachem zapytali, czy ich dziecko źle wygląda. Zgodnie z prawdą powiedziałam, że wygląda jak Calineczka…ich najpiękniejsza Calineczka. Dziewczynce tylko nos wystawał spod czapeczki. I był to dla nich najpiękniejszy nos na świecie. Zostawiliśmy ich, żeby mogli się ze swoim dzieckiem pożegnać. Kiedy nam ją oddali, wszystkie rzeczy, w które dziecko było ubrane (w naszym szpitalu oddaje się zwłoki ludzkie do chłodni nago), spakowałyśmy do ozdobnego pudełeczka, wypisałyśmy dodatkową obrączkę na rączkę, odbiłyśmy odciski stopek i też włożyłyśmy do pudełka. Kiedy wychodzili z porodówki, dostali pudełko z informacją, że przyjdzie czas, kiedy będą chcieli tam zajrzeć.”

sukienka

„Tęczowy kocyk” stale się rozrasta. Potrzebne są osoby, które: zechcą wykonywać ubranka, kocyki lub miniaturowe maskotki; będą pozyskiwać nowe szpitale i inne instytucje do współpracy; podarują materiały i włóczkę. Jeśli znasz takich ludzi, opowiedz im o akcji. Szczegóły można uzyskać na Facebooku- poprzez stronę (tutaj) lub dołączając do grupy (tutaj), a także pod adresem internetowym – tutaj oraz pisząc email: teczowykocyk@gmail.com

 

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku