Jakie SANKI wybrać (dla jednego i więcej dzieci)?

imag2324

Pytanie powinno być może brzmieć: „CZY wybierać jakiekolwiek sanki?”, skoro śnieg to ostatnio zjawisko mocno niepewne w naszym kraju. Moja odpowiedź zawsze będzie brzmiała: „Tak, trzeba mieć sanki”. Przecież dzieciaki widząc pierwsze nieśmiałe płatki śniegu nie mówią o niczym jak tylko o sankach i lepieniu bałwana.

Decyzja zapadła, kupujemy sanki. Tylko…

JAKIE SANKI BĘDĄ NAJLEPSZE?

slide-81386_1920

To zależy od wieku i ilości dzieci, które mają z nich korzystać oraz tego, jak długo mają im sanki posłużyć. Często pewne znaczenie ma także cena, ale bardzo drogie sprzęty odpadają u mnie w przedbiegach jako „przekombinowane”.

SANKI DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI

Dzieci mogą bezpiecznie korzystać z tradycyjnych sanek odkąd swobodnie i stabilnie siedzą, to znaczy – gdy siadają już same, a nie są sztucznie przytrzymywane w tej pozycji. Widziałam sanki z zamontowaną gondolą wózka lub fotelikiem samochodowym – nosidełkiem, ale nie potrafię o nich nic więcej napisać, skupię się więc na zwykłych sankach.

wp_20160116_009

Metalowe czy drewniane?

Sanki na metalowych płozach mogą być (w zależności od modelu) bardziej zwrotne i trwałe niż drewniane. Te drugie, o szerszych płozach, sprawdzają się zaś lepiej przy śniegu nieubitym, błotnistym lub zanikającym;)

Z pchaczem czy bez?

Dla tej grupy wiekowej zdecydowanie polecam sanki z pchaczem. Można je prowadzić bez obaw o to, że przewrócą się. Poza tym dziecko jest w nich stale „na oku”. Gdy młode podrośnie, pchacz (oraz oparcia) można zdemontować.

Dodatkowe bajery:

Obowiązkowym bajerem dla niemowląt i małych dzieci (do 2 – 3 lat) jest oparcie i wyściółka/materacyk, który można ewentualnie zastąpić miękkim, grubym kocykiem.

Dostępne są sanki ze śpiworkami, a nawet daszkami. Jeśli planujesz długie spacery na śniegu niezależnie od opadów czy wiatru, warto rozważyć zakup takich sanek. Zwykle jednak dzieci powyżej roku chętnie co chwila z sanek schodzą i rozgrzewają się biegając, w praktyce więc użyjesz daszka i śpiworka może kilka razy.

Pasy: są przydatne w przypadku naprawdę małych dzieci, które niepostrzeżenie „uciekają” z sanek. Jeśli pasów nie ma w zestawie, można dokupić najtańsze szelki dla dzieci.

SANKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Przedszkolaki z powodzeniem mogą korzystać ze swoich dawnych – drewnianych lub metalowych – sanek, po odczepieniu pchacza i oparcia. Dobrze służą one na spacery i całkiem nieźle do zjeżdżania z górki.

winter-1861843_1280

vosges-1051975_1920

Sanki plastikowe są świetne do zabaw na górce czy stoku i jazdy po puszystym, nieubitym śniegu. Są leciutkie i łatwo je wciągać pod górkę. Podczas dłuższych spacerów siedzące na nich dziecko może jednak odczuć brak odpowiedniej izolacji od zimnego podłoża.

SANKI DLA STARSZAKÓW

Starsze dzieci używają sanek ekstremalnie, głównie do zjeżdżania z górki. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku sanki krótkie i niskie. Do ideału najbardziej zbliża się taki oto sprzęt;)

slide-345047_1920

SANKI DLA BLIŹNIĄT

Jeden podwójny pojazd czy dwa pojedyncze?

Podwójne sanki kupuje się dla bliźniąt z tego samego powodu, dla którego wybiera się zwykle wózek bliźniaczy zamiast dwóch pojedynczych. Sanki dla jednego dziecka na pewno są lżejsze i łatwiej się prowadzą, ale… uniemożliwiają samodzielne spacery. Ciągnięcie dwóch połączonych sanek jest natomiast znacznie mniej wygodne niż jednych, podwójnych.

wp_20160116_008

W Internecie dostępne są sanki podwójne, na których dzieci jadą obok siebie. Nie wyobrażam sobie jednak manewrowania nimi. Mikołaj przyniósł więc naszym (wówczas dziesięciomiesięcznym) bliźniaczkom długie sanki z dwoma oparciami, pchaczem i ciepłymi podkładkami. Dają one możliwość ustawienia dzieci przodem do siebie lub jedno za drugim. Odległość między maluchami również jest regulowana.

wp_20151215_007

Dopóki dziewczynki były malusieńkie, przed nimi siadał jeszcze starszak. W tym roku oparcia odsunięte są od siebie maksymalnie. Teraz, jeśli brat chce podróżować z siostrami, siada pomiędzy nimi.

imag2298

Sanki te spokojnie mogą więc posłużyć dla trójki dzieci. Nadają się też do łagodnych zjazdów z górki. Ich wadą jest dość duży ciężar i wąskie płozy, które nie sprawdzą się na nieubitym śniegu. Na świeży, puszysty śnieg zabieramy więc krótkie, pojedyncze, drewniane sanki.

wp_20160111_005

Część zdjęć pochodzi z Pixabay.com

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku