Jaka jest szansa, że to (znowu) bliźnięta?

DSC_0858

W 1902 roku niejaki Hellin ogłosił regułę, według której bliźnięta zdarzają się raz na 88 urodzeń, trojaczki raz na 88 do potęgi 2 (1:7744), czworaczki raz na 88 do potęgi 3 (1:681472), pięcioraczki – raz na 88 do potęgi czwartej (1:59969536). Z uwagi na zmiany cywilizacyjne oraz społeczne, a w szczególności rozpowszechnienie leczenia hormonalnego, prawo Hellina straciło swą aktualność już kilkadziesiąt lat temu. Leki podnoszące płodność zwiększają szanse na ciążę wielopłodową aż trzykrotnie. Niektórzy badacze szacują nawet, że za kolejnych kilkadziesiąt lat już co druga ciąża będzie mnoga.

Tylko co trzecia para bliźniąt to bliźnięta jednojajowe. Powstają one na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej jednym plemnikiem i wymykają się wszelkim regułom. Do dziś nie udało się odkryć, dlaczego zarodek dzieli się na dwa. O ile da się określić czynniki predysponujące do posiadania bliźniąt dwujajowych, o tyle monozygotyczne pozostają zagadką. Rodzą się ze stałą częstotliwością – około 1 na 250 narodzin, niezależnie od wieku, wagi, wzrostu, trybu życia, przyjmowanych leków czy narodowości rodziców.

(Więcej o bliźniętach jednojajowych i innych przeczytasz tutaj: Jednojajowe?)

DSC_0696

Bliźnięta w genach

Jeśli jesteś bliźniaczką, Twoje szanse na urodzenie bliźniąt wynoszą około 1:17. Jeśli Twoja mama lub babcia jest bliźniaczką, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej również jest u Ciebie znacznie większe niż u innych kobiet (niektóre źródła mówią także o prawdopodobieństwie 1:17).

Jeśli bliźniakiem jest Twój tata nie wpływa to w żaden sposób na szanse urodzenia przez Ciebie bliźniąt, ponieważ wygląda na to, że tendencja do hiperowulacji dziedziczy się w linii żeńskiej. Podobnie jest jeśli chodzi o Twojego męża – choćby miał kilku braci bliźniaków, nie spowoduje to u Ciebie hiperowulacji. A pytanie go o to, „jak zrobił bliźnięta” może i jest zabawne, ale zupełnie niezasadne;)

A co jeśli szczęście już raz się do Ciebie uśmiechnęło? Czy oznacza to większą szansę na kolejne bliźnięta?

Bliźnięta po bliźniętach

Tak, jeśli pierwsza para to bliźnięta dwujajowe. Wygląda bowiem na to, że masz tendencję do hiperowulacji, czyli produkowania więcej niż jednej komórki jajowej w danym cyklu. Prawdopodobieństwo urodzenia kolejnych bliźniąt dwujajowych to w takim przypadku 1:12.

Nie, jeśli pierwsza para to bliźnięta jednojajowe. Twoje szanse na kolejne takie bliźnięta to około 1:250. Mieć dwie pary identycznych bliźniąt to prawie jak trafić „szóstkę” w totka dwa razy, ale są przecież i takie rodziny:)

Czy to może mnie spotkać?

Nadal zastanawiasz się, czy masz szansę na (kolejne) bliźnięta? Posłużę się przykładem Kate Gosselin, która po odchowaniu bliźniaczek urodzonych w 2000 r. wydała na świat sześcioraczki (2004 r.)! Szczęściara leczyła się w związku z zespołem policystycznych jajników, ale i bez terapii takie przygody się zdarzają;) Tylko, jak mówią, by wygrać – trzeba grać!

Powodzenia!

usg

O zwiększeniu szans na ciążę bliźniaczą przeczytasz w tym wpisie: Jak spłodzić bliźnięta?

Na zdjęciu USG: bliźnięta jednokosmówkowe, dwuowodniowe w trzecim miesiącu życia płodowego.

 

Podziel się
  • Rozi Anna

    Ja mam trojaczki z których 2 corki sa jednojajowe maja 11 lat a 7 mies. temu urodzilam bliznieta – chlopcow ktorzy tez sa jednojajowi…. 🙂

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

      I nie jesteś jedyną osobą, która ma dwie pary jednojajowych bliźniąt, dlatego…to chyba nie może być przypadek. Naukowcy nie wiedzą jak to wyjaśnić, dlatego udają, że to nieprawda!:) Swoją drogą, szczerze gratuluję.Szczęściara!!

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźniaki na rowerze bliźnięta ciąża mnoga; ciąża bliźniacza cytologia; USG piersi dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci etui na iPhone; poznanie wielozmysłowe Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać karmienie bliźniąt; historie mam karmiących bliźnięta karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe krem na odparzenia książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej laktacja Lenka Komecka monitor oddechu muffinki ze szpinakiem; muffinki jajeczne; szpinak jajka naturalna cesarka; łagodna cesarka; naturalny poród bliźniąt pierwsza zupka pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe poród; Jeannette Kalyta; Położna; międzynarodowy dzień położnej; profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb tęczowe czapeczki; szydełkowe czapeczki; tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie torcik ur tort dla bliźniąt Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego opinie zdrowe przekąski; co na drugie śniadanie zupka łatwy placek drożdżowy; placek drożdżowy z owocami