Jaka jest szansa, że to (znowu) bliźnięta?
W 1902 roku niejaki Hellin ogłosił regułę, według której bliźnięta zdarzają się raz na 88 urodzeń, trojaczki raz na 88 do potęgi 2 (1:7744), czworaczki raz na 88 do potęgi 3 (1:681472), pięcioraczki – raz na 88 do potęgi czwartej (1:59969536). Z uwagi na zmiany cywilizacyjne oraz społeczne, a w szczególności rozpowszechnienie leczenia hormonalnego, prawo Hellina straciło swą aktualność już kilkadziesiąt lat temu. Leki podnoszące płodność zwiększają szanse na ciążę wielopłodową aż trzykrotnie. Niektórzy badacze szacują nawet, że za kolejnych kilkadziesiąt lat już co druga ciąża będzie mnoga.
Tylko co trzecia para bliźniąt to bliźnięta jednojajowe. Powstają one na skutek zapłodnienia jednej komórki jajowej jednym plemnikiem i wymykają się wszelkim regułom. Do dziś nie udało się odkryć, dlaczego zarodek dzieli się na dwa. O ile da się określić czynniki predysponujące do posiadania bliźniąt dwujajowych, o tyle monozygotyczne pozostają zagadką. Rodzą się ze stałą częstotliwością – około 1 na 250 narodzin, niezależnie od wieku, wagi, wzrostu, trybu życia, przyjmowanych leków czy narodowości rodziców.
(Więcej o bliźniętach jednojajowych i innych przeczytasz tutaj: Jednojajowe?)
Bliźnięta w genach
Jeśli jesteś bliźniaczką, Twoje szanse na urodzenie bliźniąt wynoszą około 1:17. Jeśli Twoja mama lub babcia jest bliźniaczką, prawdopodobieństwo ciąży mnogiej również jest u Ciebie znacznie większe niż u innych kobiet (niektóre źródła mówią także o prawdopodobieństwie 1:17).
Jeśli bliźniakiem jest Twój tata nie wpływa to w żaden sposób na szanse urodzenia przez Ciebie bliźniąt, ponieważ wygląda na to, że tendencja do hiperowulacji dziedziczy się w linii żeńskiej. Podobnie jest jeśli chodzi o Twojego męża – choćby miał kilku braci bliźniaków, nie spowoduje to u Ciebie hiperowulacji. A pytanie go o to, „jak zrobił bliźnięta” może i jest zabawne, ale zupełnie niezasadne;)
A co jeśli szczęście już raz się do Ciebie uśmiechnęło? Czy oznacza to większą szansę na kolejne bliźnięta?
Bliźnięta po bliźniętach
Tak, jeśli pierwsza para to bliźnięta dwujajowe. Wygląda bowiem na to, że masz tendencję do hiperowulacji, czyli produkowania więcej niż jednej komórki jajowej w danym cyklu. Prawdopodobieństwo urodzenia kolejnych bliźniąt dwujajowych to w takim przypadku 1:12.
Nie, jeśli pierwsza para to bliźnięta jednojajowe. Twoje szanse na kolejne takie bliźnięta to około 1:250. Mieć dwie pary identycznych bliźniąt to prawie jak trafić „szóstkę” w totka dwa razy, ale są przecież i takie rodziny:)
Czy to może mnie spotkać?
Nadal zastanawiasz się, czy masz szansę na (kolejne) bliźnięta? Posłużę się przykładem Kate Gosselin, która po odchowaniu bliźniaczek urodzonych w 2000 r. wydała na świat sześcioraczki (2004 r.)! Szczęściara leczyła się w związku z zespołem policystycznych jajników, ale i bez terapii takie przygody się zdarzają;) Tylko, jak mówią, by wygrać – trzeba grać!
Powodzenia!
O zwiększeniu szans na ciążę bliźniaczą przeczytasz w tym wpisie: Jak spłodzić bliźnięta?
Na zdjęciu USG: bliźnięta jednokosmówkowe, dwuowodniowe w trzecim miesiącu życia płodowego.
Więcej na mojej stronie
-
Rozi Anna
-
http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela
-