Robiłam to w kościele i … Papież mi pobłogosławił!

pope-francis-1784304_1920

Jeden z najważniejszych dni w życiu naszego czteromiesięcznego syna: Chrzest. Goście przybyli, już czekają przed domem gotowi do odjazdu. Stoły nakryte, obiad w piekarniku, tort w lodówce. Ubieramy synka w śliczne, tradycyjne, białe szaty. Młody drze się wniebogłosy, jak na złość znów chyba ma atak kolki. Kiedy ona się wreszcie skończy? Ubieranie  spazmującego dziecka trwa trzy razy dłużej niż zwykle, zwłaszcza że jestem już nieźle zestresowana. W końcu jakoś się udało, wkładam synka do fotelika, przypinam. W międzyczasie próbujemy uspokajać go jeszcze smoczkiem. Nie jest zainteresowany, ale na chwilę zasysa po pokropieniu gumy odrobiną słodkiego preparatu na kolki. Jedziemy. Wciąż krzyk. Do kościoła wpadamy w ostatniej chwili. Młodego nie uspokaja noszenie, lulanie, szeptanie do ucha…nic. Próbuję podać mu mleko odciągnięte wcześniej do butelki („tak będzie łatwiej”, pomyślałam rano sięgając po laktator). Tata, babcia, ciocia, mama chrzestna – wszyscy dwoją się i troją by uspokoić głównego bohatera i dotrwać jakoś do punktu kluczowego. Nic. Celebrans śpiewa pięknie i donośnie, młody bez trudu go przekrzykuje. Uczestniczę w ceremonii tylko ciałem, wszystkie myśli skupiam na uspokajaniu syna. W końcu podaję mu pierś, co pomaga na tyle, że słyszę, co dzieje się przy ołtarzu. Młody ssie, w kościele panuje wreszcie spokój. Boję się odstawić syna, by syrena nie włączyła się ponownie, robię to dopiero gdy podchodzimy do chrzcielnicy, tylko na tą chwilę. Pod koniec mszy  kościelny decyduje się podejść do mnie i szepcze, że na zakrystii jest pomieszczenie, w którym mogę nakarmić dziecko.  Nie ma potrzeby, młody już usnął. Zresztą, jaki sens miałaby ta uroczystość bez jego obecności? Synek obudzi się z krzykiem dopiero za kilka godzin, dzięki czemu spokojnie zjemy uroczysty obiad.

virgin-mary-1125113_1920

Są miejsca bardziej komfortowe do karmienia dziecka niż twarda drewniana ławka tuż przed ołtarzem, w kościele gęsto zapełnionym przez wiernych. Sęk w tym, że chcąc uczestniczyć w życiu społecznym, religijnym czy po prostu towarzyskim musimy robić czasem „takie rzeczy”. Niemowlęta są karmione na żądanie: to ich prawo, uznane przez największe światowe autorytety. Składanie żądania w najmniej oczekiwanym momencie nie jest wyrazem ich złośliwości, chęci manipulacji czy zapędów terrorystycznych, ale zwykłej, NATURALNEJ I PODSTAWOWEJ potrzeby. Pierś to dla dziecka nie tylko pokarm, ale też poczucie bezpieczeństwa, ukojenie bólu i niepokoju. Coś, czego nie można mu odmówić, nawet w tak wyjątkowym miejscu jak kościół. Pozostaje więc zaakceptować ten fakt lub… pozostać w domu.

Otuchy karmiącym mamom dodał ostatnio, nie po raz pierwszy już zresztą, Papież Franciszek: „Ceremonia jest trochę długa, ktoś płacze, ponieważ jest głodny. Tak to działa. Nakarmcie swoje dzieci, nie obawiajcie się. W taki sam sposób Maryja karmiła Jezusa”, stwierdził podczas mszy w ubiegłą niedzielę w Kaplicy Sykstyńskiej.

Złośliwi komentują, że „staruszek chciał sobie popatrzeć na młode piersi”. Lecz czy naprawdę karmiąc dziecko kobieta odsłania więcej niż wydekoltowana pani tuż obok niej? Nie sądzę, biorąc pod uwagę ogromny wybór ubrań sprzyjających dyskretnemu karmieniu oraz fakt, że podczas tej czynności pierś pozostaje w większości zasłonięta chociażby główką dziecka.

Jeśli komuś taki widok przeszkadza, najpewniej gapi się za bardzo;)

 

Zdjęcia pochodzą z Pixabay.com

 

Elementarz Mamy jest także na Facebooku – kliknij, aby polubić:)

 

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku