Nie pozwól, by to spotkało Twoje dziecko – zerknij zanim zamkniesz

person-409127_1920

W samych tylko Stanach Zjednoczonych średnio co 9 dni jedno dziecko umiera z przegrzania w zamkniętym samochodzie. Winnymi są w większości kochający rodzice, a ofiarami – zadbane dzieci. Jak to możliwe – przeczytasz w tym artykule (klik).

„Cztery osoby wysiadły z tego samochodu i zapomniały, że on tam jest. Cztery!” – wspomina mama małego Roberta. „Wyrabiając sobie kilka dobrych nawyków, można w zupełności zapobiec takim tragediom”.

 

Co zrobić, by zapobiec śmierci dziecka w samochodzie w wyniku udaru cieplnego?

Wyrób sobie zwyczaj zaglądania na tylną kanapę, zanim zamkniesz samochód.

Umieść w widocznym miejscu kokpitu kartkę przypominającą o sprawdzeniu tylnego siedzenia przed zamknięciem auta.

Gdy przewozisz dziecko, zostaw z tyłu coś, co na pewno musisz zabrać otwierając tylne drzwi (telefon, torebkę itp.)

Przewoź dziecko tak, by widzieć je we wstecznym lusterku. Jeśli przewozisz pociechę tyłem do kierunku jazdy, zakup specjalne lusterko do obserwacji dziecka w podróży.

W foteliku trzymaj stale dużego miśka. Gdy przewozisz dziecko, maskotkę sadzaj na fotelu pasażera. Przypomni Ci, że ktoś ważny zajmuje jego miejsce w foteliku.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, trzymaj w zasięgu wzroku torbę z pieluszkami, grzechotkę lub inny przedmiot przypominający o jego obecności.

Umów się z opiekunką lub przedszkolanką, że zadzwoni do Ciebie jeśli nie przywieziesz dziecka na czas (w razie planowanej nieobecności możesz powiadomić ją wcześniej).

Jeśli dziecko wraca do przedszkola po dłuższej przerwie, odwozi go wyjątkowo ktoś inny lub występują jakiekolwiek odstępstwa od rutyny, wykonaj telefon by sprawdzić, czy maluch nie został w aucie.

Nie pozwalaj dzieciom samym wchodzić do samochodu i bawić się w nim.

Zawsze zamykaj samochód i trzymaj kluczyki z dala od dzieci.

Jeśli Twoje dziecko zaginie, sprawdź natychmiast wszystkie samochody w okolicy (także ich bagażniki!), nawet gdy sądzisz, że były zamknięte i niedostępne.

Powiedz dziecku, by użyło klaksonu, gdyby nie mogło wyjść z samochodu.

Często sprawdzaj temperaturę w otoczeniu dziecka i jego samopoczucie jeśli podróżujecie w upalny dzień (pamiętaj wówczas o przysłonięciu okien, postojach, napojach).

Jeśli widzisz dziecko samo w zamkniętym samochodzie, natychmiast zareaguj.

Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie nawet na krótko.

 

To mi się nigdy nie zdarzy. Nie mogłabym o nim zapomnieć…– tak właśnie myślałam przed tym wypadkiem. Chcę Ci powiedzieć, że to może zdarzyć się Tobie. Teraz, gdy o tym myślisz, znajdź sobie coś, co przypomni Ci, by zawsze spojrzeć na tylną kanapę zanim opuścisz samochód. Nie pozwólcie, by to spotkało Wasze dzieci” – apeluje mama wspomnianego już Roberta.

Chłopiec miał dużo szczęścia. Mimo iż spędził 15 do 20 minut w rozgrzanym aucie, wyszedł z tego właściwie bez szwanku. Być może uratował go przypadek: tata wysłał żonie zdjęcie córki bawiącej się na nowym placu zabaw. Huśtawka przeznaczona dla Roberta była pusta, co przypomniało kobiecie o tym, że chłopiec powinien być z nią…

child-1071036_1920

 

Pamiętaj, że wypadki związane z udarem cieplnym w samochodzie mogą się zdarzyć w każdej rodzinie, także Twojej.

Aby im zapobiegać, porozmawiaj o powyższych sposobach z bliskimi oraz udostępnij ten artykuł znajomym.

Przygotowując ten wpis korzystałam m.in. z historii i porad opracowanych przez specjalistów z organizacji Kids And Cars (www.kidsandcars.org) oraz rodziców poszkodowanych dzieci.

Podziel się
 • http://wymagajace.pl Magdalena Komsta

  Ważny, praktyczny tekst! Dobra robota! Posyłam dalej.

 • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

  Mimo, że media o tym trąbią to te historie wciąż się zdarzają 🙁
  Ale tak serio, czy można zapomnieć, że z tyłu w aucie mam dziecko?

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Co jakiś czas okazuje się,że można…

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze ciąża mnoga; ciąża bliźniacza cytologia; USG piersi czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać kąpiel bliźniąt karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka muffinki ze szpinakiem; muffinki jajeczne; szpinak jajka naturalna cesarka; łagodna cesarka; niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy poród; Jeannette Kalyta; Położna; międzynarodowy dzień położnej; przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą sids śmierć łóżeczkowa świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb tęczowe czapeczki; szydełkowe czapeczki; urodziny wystawa Lego opinie zupka