Politycznie poprawny pasożyt nadal w czołówce

swiezb2

Drążą kanaliki w górnej warstwie ludzkiej skóry, gdzie następnie żyją i składają jaja.

Występują na całym świecie i dotykają ludzi wszystkich ras i klas społecznych. Doświadczyła ich „Biała Masajka” po powrocie z Afryki, zaprzyjaźniona lekarska rodzina na Lubelszczyźnie oraz moja bliska kuzynka, która ze wstydu omal nie rzuciła studiów na zachodzie Polski. Roztocza świerzbowca ludzkiego żyją pod każdą szerokością geograficzną i atakują rocznie 300 milionów ludzi– bogatych i biednych, brudnych i czystych, dużych i małych (z racji tego, że nie dyskryminują nikogo, zwane są politycznie poprawnymi pasożytami).

Po raz pierwszy usłyszałam o nich od wspomnianych już lekarzy, którzy z rozbawieniem wspominali, jak to podejrzewali u siebie i córki tajemniczą alergię. Wszyscy domownicy mieli grudkowatą, swędzącą wysypkę, przy czym dorośli głównie na brzuchu i bokach, a dziecko – na większej części ciała. Dopiero po dłuższym czasie nieefektywnej terapii na własną rękę, mając dość swędzenia i podrażnionej skóry udali się do dermatologa, który od razu rozpoznał  świerzb. „Kto by pomyślał, że to jeszcze istnieje!”

Tak, istnieje i dość łatwo się rozprzestrzenia.

Mimo to, nadal bywa mylony z alergią, bostonką, liszajem i innymi problemami skórnymi, nawet przez lekarzy. Do zakażenia dochodzi zwykle przez dłuższy kontakt „skóra do skóry”, dlatego tak często ofiarami świerzbowca padają małe dzieci i ich rodzice. Świerzb czasem może rozprzestrzeniać się także pośrednio poprzez dzielenie artykułów takich jak odzież, ręczniki lub pościel.

swierzb

Świerzbowiec drąży w naskórku korytarzyk i tam składa jaja przez całe swoje życie, trwające jeden-dwa miesiące. Z nich w ciągu 4-6 dni wykluwają się larwy, które po przedostaniu się na powierzchnię skóry przechodzą kilka przeobrażeń aż osiągną dojrzałą formę. Świerzbowiec chętnie usadawia się w delikatnych miejscach jak nadgarstek, zgięcie łokcia czy dłonie, ale nierzadko zajmuje większą część ciała.

Jeśli do zakażenia doszło po raz pierwszy, zwykle rozwija się ono bezobjawowo przez pierwsze dwa do sześciu tygodni. Osoby, które już wcześniej doświadczyły świerzbu, zauważają objawy nawet po jednym lub kilku dniach od kontaktu z zarażonym człowiekiem.

Do objawów tych, poza świądem i grudkowatą wysypką, należeć mogą widoczne pod skórą cieniutkie kanaliki w kolorze cielistym lub szaro-białym.

Swędzenie występuje najczęściej w nocy oraz wtedy, gdy ciało jest rozgrzane (ciepło pobudza świerzbowca do aktywności). Tytułowa bohaterka bestsellerowej „Białej Masajki” wspomina, jak wraz z córką cierpiała właśnie po upragnionej ciepłej kąpieli, tuż po powrocie  z Afryki…

„Po dziesięciu minutach siedzenia w gorącej wodzie swędzi mnie całe ciało (…) Wychodzę z wanny i spostrzegam, że całe ciało mam pokryte czerwonymi wypryskami. Napirai krzyczy na rękach zrozpaczonej babci i również ma pełno czerwonych pryszczy , które przeraźliwie swędzą.”

Źródłem swędzącej wysypki okazały się wstrętne roztocza. Te same, które omal nie doprowadziły do przerwania studiów przez moją bliską kuzynkę. Biedaczka sądziła (jak dawniej uważano), że świerzb wynika z brudu i nie powinien występować u czystych, zadbanych osób. Gdy odkryła u siebie charakterystyczną wysypkę, postanowiła odejść z uczelni i nigdy już nie pokazać się na oczy kolegom i koleżankom ze studiów. Z opresji wybawiła ją kochana ciocia, stosując skuteczną, ale długotrwałą i niezwykle cuchnącą kurację.

Zwykle dla rozpoznania świerzbu wystarczy ocena wyglądu skóry, obecność wysypki oraz kanalików. O ile to możliwe, rozpoznanie powinno być potwierdzone poprzez identyfikację roztocza, jaja roztoczy lub ich kału. Można tego dokonać (oczywiście w laboratorium, a nie w domu;) przez ostrożne usunięcie roztocza z kanalika za pomocą końcówki igły lub pobranie próbki skóry do badania pod mikroskopem.

W przypadku świerzbu ważne jest szybkie działanie – rozdrapane zmiany skórne mogą powodować wtórne zakażenia, niekiedy groźne.

Warto też pamiętać, że chory zaraża kolejne osoby, zwłaszcza te z najbliższego otoczenia (domu, pracy, przedszkola…). Jednym z najbardziej popularnych specyfików stosowanych w Polsce jest Novoscabin – preparat do stosowania u osób przebywających w miejscach o dużym ryzyku zakażenia świerzbem. Dzięki temu, że preparat dostępny jest bez recepty, można zastosować go już czekając na wizytę u dermatologa, nawet zanim u całej rodziny wystąpią objawy zakażenia (co przy braku szybkiej reakcji jest tylko kwestią czasu).

Preparat stosuje się u wszystkich domowników, przez pięć kolejnych dni. Novoscabin należy zastosować po uprzedniej 10-minutowej, ciepłej kąpieli z użyciem szarego mydła, a po osuszeniu preparat wciera się w skórę i pozostawia na skórze przez 24 godziny. Istotna jest szczególna dbałość o higienę, m.in. częste mycie, wymiana pościeli, ręczników, ubrań oraz ich pranie w wysokiej temperaturze (powyżej 50 st. C) i prasowanie po wewnętrznej stronie, a także dezynfekcja sprzętów, zabawek i innych przedmiotów (świerzbowiec może przeżyć poza ciałem człowieka do 72 godzin).

Efekty nie muszą być odczuwalne od razu, ponieważ objawy świerzbu są skutkiem reakcji alergicznej na roztocza i ich odchody, a nie samej obecności pasożytów. Swędzenie i zmiany skórne ustępują stopniowo. Dopiero gdy objawy utrzymują się mimo upływu 2-4 tygodni od zakończenia stosowania preparatu albo pojawiają się nowe kanaliki czy wysypka, kurację trzeba powtórzyć.

billionphotos-918441

Z danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, że świerzb w dalszym ciągu utrzymuje się w czołówce chorób pasożytniczych, dlatego warto mieć o nim chociaż minimalne pojęcie. Lepiej jednak by mogło ono pozostać tylko teoretyczne;)

 

Wpis ten powstał we współpracy z producentem preparatu Novoscabin i ma charakter informacyjny. Nie zastąpi on wizyty u lekarza i nie należy go traktować jako porady medycznej.

 

Przygotowując wpis korzystałam m.in. z artykułów:

Brochocka, A., Szczukowska, H., Kasprzak, J. Retrospektywna ocena zachorowań na świerzb (scabies) – obecnie nie rejestrowanej, a w przeszłości najczęściej notowanej parazytozy na terenie Polski. W: Problemy Higieny Epidemiologicznej 2014, 95(1): 62-66

Chodorowska G. Świerzb – różnorodność obrazu klinicznego, rozpoznanie i leczenie. Dermatologia Praktyczna 2009;4:17-27

Lavery JL, Parish LC, Wolf R. Scabies Then and Now. SKINmed 2012;10:67-9

https://www.cdc.gov/parasites/scabies/index.html

Podziel się
 • Gosia

  Bardzo rzeczowy i wartościowy artykuł. Niestety schorzenia skóry to często bardzo ciężka walka. U nas alergie i nawracajacy AZS. Wiem jak to bywa upierdliwe.

 • Wiola Skawinska

  Dobrze, że piszesz o tym problemie, bo u nas alergia za alergią

 • http://agumama.pl/ Agnieszka Jezierska|Agumama.pl

  Iza od tych grafik miałam ciarki i dreszcze 🙁
  Ale już zupełnie serio to sporo ważnych informacji dla rodzica.
  A myślałam, że będzie o polityce 😉 😉 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Od polityki staram się trzymać z daleka;)

 • http://www.rudymspojrzeniem.pl Marta Kraszewska

  Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Teraz zastanawiam sie nad krostkami na dupce u mojego syna.

 • olga

  my się męczymy już drugi raz ze świerzbem… nie wiem juz jak sobie z tym radzić. czym to najlepiej wyleczyć?

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Widzisz,poza leczeniem ważne są też te dodatkowe zalecenia-pranie w wysokiej temperaturze, prasowanie, częste mycie rąk itd. Powodzenia!

   • olga

    a jeśli chodzi o leczenie to co jest najskuteczniejsze?

  • donnis09

   a leczyła się cała rodzina? bo to również bardzo ważne, u nas mały złapał świerzb i właśnie tylko u niego zastosowaliśmy leczenie, które i tak trzeba było powtarzać..

   • olga

    nie, a powinna się leczyć cała rodzina? nie wiedziałam… a czym wy leczyliście?

    • donnis09

     tak to bardzo ważne, co więcej leczenie powinno być wprowadzone w tym samym czasie żeby nie doszło do ponownego zarażenia. Ze świerzbem łatwo wejść w tzw. błędne koło, niestety..

 • http://www.elwidu.blogspot.com Elwira Dudek

  O matko, wszystko mnie swędzi!!! Dobrze wiedzieć, że coś takiego jeszcze istnieje. Pozdrawiam

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Dobrze znać-oby tylko teoretycznie;)

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wyrwać mleczaka kąpiel bliźniąt karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb urodziny weleda zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki