Pierwszy raz, czyli poradnik dla nieśmiałych kucharzy…o tym, jak ugotować i podać niemowlęciu pierwszą zupkę.


Ach, dzieci rosną szybko i wielkimi krokami nadchodzi czas rozszerzania diety. Wszak nie samym mlekiem żyje człowiek.
Słoiczek czy garnuszek, oto jest pytanie. Słoiczek łatwiej, szybciej i zdecydowanie drożej. Czy zdrowiej – na pewno nie, zwłaszcza gdy masz sprawdzone produkty.
Jeśli chcesz gotować, proszę, poniżej przepis na pierwszą zupkę. Jeśli chciałbyś/chciałabyś, a boisz się, łyknij sobie koniaczku (tylko w wypadku gdy nie będziesz karmić w najbliższym czasie piersią;) i spójrz na poprzednie zdanie jeszcze raz. Odwagi! To proste.
DSC_0034wm

Składniki:

Marchewka (lub dwie, jeśli nie są wielkie). Jeśli nie masz akurat marchewki, możesz użyć innego łagodnego warzywa, np. dyni lub ziemniaka. Niech pierwszym daniem będą warzywa, a nie owoce, bo (zdaniem ekspertów) dziecko poznawszy słodycz owoców, może nie zechcieć warzyw. A to byłaby wielka szkoda.
Woda (1,5 objętości marchewki)
Przygotowanie:
Marchewkę obrać, umyć, pokroić na małe kawałki.

DSC_0036watermark
Wodę (jeśli marchewka zajmuje teraz około szklanki, to tak około 1,5 szklanki) zagotować.
Do wrzącej wody dodać marchewkę. Gotować aż będzie miękka, około 20-30 minut („na sprawdzenie”, jak mawia mój wujek). Woda odparuje, ale powinno jej troszkę być (kilka łyżek), można więc dolać odrobinę w czasie gotowania.
Zblendować na gładką masę (gładszą niż na zdjęciu, jeśli to naprawdę pierwsza zupka).

DSC_0051wm
Dawkowanie i sposób podania:
Dziecko i siebie ubierz w najgorsze ubrania, załóż sobie fartuch, a dziecku śliniak z ceratką. Na podłodze rozłóż folię malarską;) Podaj tylko kilka łyżeczek, o ile w ogóle dziecko zechce. Nic na siłę. Czasem trzeba kilku podejść, aby danie posmakowało. („No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się piosenka, którą pierwszy raz słyszę” – znacie to?).
Pierwsze próby jedzenia łyżeczką mogą być dość nieudolne, z obu stron – dziecka i Twojej. Ale ćwiczenie czyni mistrza. U nas po kilku tygodniach było już pół na pół, w buzi i wokół nas, z czego jestem dumna.

Ważne, by dziecko przyjęło pozycję zbliżoną do siedzącej. Ja od razu przyzwyczajałam moje maluchy do jedzenia w pobliżu stołu – początkowo na kolanach (aby przytrzymać machające rączki, nim jako – tako opanujemy łyżeczkę), później w wysokim foteliku z blatem. Można użyć fotelika samochodowego, warto go jednak zabezpieczyć przed zabrudzeniem.

Nie polecam zagadywania dziecka, samolocików, karmienia „za mamusię, za tatusia”, włączania bajeczek. Jedzenie samo w sobie jest fascynujące (ach, czyż nie?) i dobrze, jeśli dziecko wie, że je, a nie robi to nieświadomie. Skoro odwraca główkę, bez okazywania zniecierpliwienia skończmy posiłek (nawet jeśli na dobre się nie zaczął). To ważne, by karmienie kojarzyło się przyjemnie, na pewno nie z przymusem, krzykiem taty i szlochem mamy. O niejadkach napiszę niedługo.
Wracając do łyżeczki, należy nabrać na nią niewielką ilość zupki i położyć (prostopadle do buźki) na dolnej wardze dziecka. Gdy otworzy ono usta, wsuwamy łyżeczkę i czekamy z zabraniem jej, aż górną wargą zgarnie jedzonko. Nie należy wpychać łyżeczki ani wyciągać jej na siłę. Sposób karmienia jest istotny dla kształtowania umiejętności jedzenia i mowy, dlatego warto być cierpliwym (to rada Pawła Zawitkowskiego , zaczerpnięta z książki „Co nieco o rozwoju dziecka”).
Taką zupkę podaje się przez 3 kolejne dni (podzielona na 3 porcje wytrzyma, moim zdaniem, w lodówce 48 godzin, choć niektórzy uważają, że 24). Pamiętaj, by nie przechowywać i nie podawać ponownie napoczętego jedzenia. (Bakterie z buźki dziecka, naniesione łyżeczką do pokarmu, namnażają się na potęgę i czynią w nim istne spustoszenie. Jedząc to po kilku dniach maluch może być co najmniej nietrzeźwy, to tak na marginesie). W tym czasie obserwuj, czy nie pojawiły się objawy nietolerancji marchewki (takie jak: zmiany na skórze, kolka, biegunka, katar, rozdrażnienie). Jeśli się pojawią, przerwij rozszerzanie diety i poczekaj, aż ustąpią. Jeśli wszystko będzie w porządku, po 3 dniach ugotuj zupkę z innego warzywa lub z dwóch (w tym marchewki). Chodzi o to, by w razie uczulenia wiadomo było, który produkt zawinił. Docelowo do zupek należy dodać składnik tłuszczowy – masło lub dobrej jakości olej (obecnie, po modzie na olej z oliwek i pestek winogron nastał czas rzepakowego; to dobrze, bo Polska jest producentem rzepaku). Tu też trzymaj się zasady trzydniowej obserwacji.
Jeżeli karmisz naturalnie, nowości warto wprowadzać po podaniu piersi. Dziecko najedzone będzie lepiej współpracować. Mleko nadal będzie podstawą, poza tym rozszerzanie diety przebiegnie łagodniej. I nie będziesz miała marchewki na piersiach, jakby co;)
Gdy dieta już będzie rozszerzona o kolejnych kilka produktów i gotowanie się skomplikuje, zapraszam na egzotyczne wakacje – tutaj!

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku