Otwarci na terroryzm

DSC_1452

Nie piszę dziś jako specjalista od stosunków międzynarodowych ani znawca terroryzmu, bo nim nie jestem. Tekst nie powstał też jako krytyka islamu.  Teoretycznie (to słowo jest tu kluczowe) odróżniam zwykłych wyznawców od fanatycznych fundamentalistów. W czasie studiów na (katolickim!) uniwersytecie poznałam muzułmanki, utrzymywałam z nimi bliskie i serdeczne kontakty. Nie miałabym obaw przed przyjęciem ich pod nasz dach, gdyby zaszła taka potrzeba. Na początku wojny w Syrii pracowałam z pierwszymi uchodźcami polskiego pochodzenia. Mimo iż była to „tylko praca”, naprawdę wczuwałam się w sytuację i przeżywałam to, co dzieje się w ich kraju. Myślałam o ich bliskich, którzy tam zostali. Wyobrażałam sobie, co czują moi klienci wobec tej niepewności, co dzieje się z ich domem (czy w ogóle jeszcze jest?), znajomymi, rodziną. Pewnie każdy, kto mógł, w ich sytuacji uciekałby do bezpiecznego miejsca, chroniąc przede wszystkim swoje dzieci. Ale dzisiaj nie piszę też jako pełen empatii psycholog, pracujący z ofiarami wojny i terroryzmu.

Dzisiaj jestem przede wszystkim pełną obaw, zatroskaną mamą. Widząc, co stało się dziś w Paryżu, ale i wcześniej – choćby w Londynie, Madrycie, Nowym Jorku zastanawiam się, w jakim świecie będą dorastać moje dzieci. W jakim już dorastają. Na razie chronię je przed złem świata, a nawet przed złymi informacjami. Nie wiedzą nic o wojnie, terroryzmie, krzywdzie. Ich niewinność i dziecięca dobroć tak bardzo kontrastuje z tym, co się ostatnio się dzieje. Ale aż boję się pomyśleć, czy nie przyjdzie im zetknąć się z tym osobiście?

Jak naprawić świat? Jak sprawić, by był dobry? Stare powiedzenie mówi „zacznij od siebie”. Bądź dobry dla ludzi. Otwórz się na bliźnich. Dziś w szczególnie trudnej sytuacji są ci, których dotknęła wojna. Chcąc naprawić świat, otwórzmy się na nich. Tak? Jasne, też byliśmy kiedyś (my, Polacy) w takiej sytuacji. Tylko zróbmy to mądrze. Czy wpuszczając do Europy tłum ludzi jesteśmy ich dobrymi braćmi, czy frajerami? Wpuszczamy uchodźców, ratujących życie, imigrantów ekonomicznych, a może…wilka w owczej skórze?

Wrócę do początku, do tego rozróżnienia. Przeciętny wyznawca Allaha czy fanatyk, fundamentalista? Jak to sprawdzić, skoro jego dokumenty pisane są niemal „na kolanie”, a pośpiech nie pozwala na porządną kontrolę? To, czy rozróżniliśmy poprawnie, okaże się dopiero po pewnym czasie. Oby nie kosztowało życia naszych dzieci. Sytuacja w Grecji, gdzie docierają uciekinierzy oraz w obozach dla uchodźców nie napawa optymizmem. Jeśli mnie pamięć nie myli, jeszcze niedawno mieliśmy przyjąć „ciemiężonych syryjskich chrześcijan”, teraz „bierzemy jak leci”, niemal bez selekcji, za to z roszczeniami  – finansowymi i kulturowymi. Zapewniamy im warunki lepsze niż ma wielu naszych rodaków żyjących w Polsce, nie mówiąc już o tych zapomnianych w Kazachstanie (kiedy oni będą mogli wrócić do kraju?)

W niebezpiecznie zbliżonych akapitach użyłam słów „terrorysta” i „uchodźca”. Zrozummy się dobrze, to nie synonimy. Ale tak, boję się, że przyjmując tych drugich tak „na hurra”, przyjmujemy wśród nich i tych pierwszych. I że możemy zapłacić za to nasileniem wydarzeń takich jak dziś w Paryżu.

Skoro niekontrolowane otwarcie granic Unii (a tak to, co się dzieje, trzeba nazwać) wiąże się z ryzykiem wpuszczenia całej masy cwaniaków, a być może i groźnych terrorystów, czy mamy spisać na straty także niewinne ofiary wojny? Niekoniecznie. Jest wiele krajów, bliskich Syrii terytorialnie i kulturowo, a dziś stosunkowo spokojnych. Czy nie lepiej i rozsądniej tam skierować europejską pomoc, organizując uchodźcom nowe życie?

Ja byłabym spokojniejsza. Czy przesadzam?

Podziel się
 • http://gulbaska.pl Gulbaska

  Nie przesadzasz.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   A szkoda.

 • http://www.mamacarla.pl MamaCarla

  Dobry, wyważony tekst!

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   dziękuję!

 • http://www.dzieciowo.pl/ Kruszyzna

  Dobry tekst. Zgadzam się. Odlubieniami się nie przejmuj. Były, są i będą. U mnie zdarzają się po różnych tekstach, ostatnio grupa odeszła po tekście o sepsie (zadziwiające). Nie lajki są ważne, a misja 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Dziękuję za wsparcie:)No tak,nie da się dogodzić wszystkim.Zresztą,to byłoby nieuczciwe.Czytałam o sepsie,wiele można powiedzieć o tym wpisie (rzetelny,ciekawy,z elementami osobistymi…),ale nie kontrowersyjny!:)

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki wielkanocne; szybkie ciasto na Wielkanoc Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bliźnięta bunt dwulatka chłodnik; jak się ochłodzić; jak przeżyć upał; dziecko w upał domowe bułki; domowe kajzerki; własne pieczywo dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci edukacyjna gra mobilna; gra edukacyjna na tablet fotelik rowerowy gotowana marchewka gotowanie dla niemowlaka Heidi Loughlin; chemioterapia w ciąży; instagram jak oszczędzić na wyprawce; jak tanio wychować dziecko jak ubierać bliźniaki; bliźnięta ubrane jednakowo karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe kawa w czasie karmienia; karmienie piersią a picie kawy; czy matka karmiąca może pić kawę kiedy pierwszy tablet; kiedy kupić dziecku smartfona konkurs; książki dzieciństwa; czytanie dzieciom kotletciki rybno-ziemniaczane; kotlety z tuńczykiem; ryba dla niemowlaka kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si kryjówka dla dziecka; marchewka mutyzm wybiórczy objawy; terapia mutyzmu nauka samodzielnego zasypiania; cry it out; metoda 3-5-7 paczkomat; wydawnictwo znak; księgarnia internetowa papka marchewkowa pieluszkowe zapalenie skóry pierwsza zupka podmienione bliźnięta; zamienione bliźniaczki; pomyleni bliźniacy; gemeliologia; badania bliźniąt pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe przeniesienie dziecka do własnego łóżka; samodzielne usypianie; usypianie dziecka reach for the skies opinie rozszerzanie diety sanki dla bliźniąt; jakie sanki wybrać snuza go soczewki kontaktowe dla dziecka synchronizacja bliźniąt; synchronizowanie bliźniaków szczepienie telepatia bliźniąt; bliźniacza więź wózek bliźniaczy Emmaljunga; emmaljunga double city cross; emmaljunga dla bliźniąt wystawa Lego Lublin zazdrość zblendować