No, jakże do nich przemówić? Lektura obowiązkowa

book-436507_1920

„JAK MÓWIĆ, żeby dzieci nas słuchały. JAK SŁUCHAĆ, żeby dzieci do nas mówiły”. Tą książkę polecałam już setki razy, ale nigdy tu, na blogu (jak to możliwe?). Dzisiaj nadrabiam zaległości.

Wielokrotnie, gdy słyszę lub czytam: „moje dziecko mnie nie słucha”, „nie chcę na nie krzyczeć, ale muszę”, „jestem wykończony tymi dzieciakami”, „ona jest taka niegrzeczna”, „biją się cały czas”, „jak im to wytłumaczyć”, „ona jest taka nieśmiała”, „to leń”, „co robić?”, „mimo kar i nagród on jest nieznośny”, „dlaczego on ciągle płacze”, „jak wytrzymać z tym terrorystą”… myślę o tej właśnie lekturze.

Przedstawione w niej metody są odpowiedzią na typowe, codzienne, rodzicielskie pytania i problemy. Pomagają rozpoznawać i akceptować uczucia oraz potrzeby dziecka, wyrażać oczekiwania, rozwiązywać konflikty, szanować indywidualność dziecka i wspierać jego samodzielność.

Autorki, Adele Faber i Elaine Mazlish, oparły swoją książkę o głęboką wiedzę i wieloletnie doświadczenie w pracy z rodzicami. Tak, właśnie przede wszystkim rodzicami. One nie starały się nigdy zmieniać samych dzieci, ale pomóc dorosłym komunikować się z nimi tak, by możliwa była korzystna dla wszystkich współpraca, oparta na wzajemnym szacunku, a nie manipulacji. Wychowanie w takiej atmosferze pozwala dzieciom „wyrastać na silne, współczujące istoty, pewne swojej wartości i zdolne do pokojowego współżycia”.

„Jak mówić…” nie jest typowym poradnikiem, który można przeczytać z zachwytem, rzucić w kąt i zapomnieć. Autorki zachęcają do tego, by zapoznając się z kolejnymi rozdziałami, robić własne notatki, zapisywać pytania i spostrzeżenia. Po każdym z tematów należy dać sobie tydzień na przemyślenie oraz wypróbowanie wszystkiego w rodzicielskiej praktyce (idealnie, by robić to we dwoje: mama i tata). Skłaniają do tego zawarte w tekście pytania oraz zadania do wykonania. Lektura naszpikowana jest przykładami z życia rodziców amerykańskich i polskich (każdy odnajdzie tu swoje własne doświadczenia). Zawiera też krótkie przypomnienia w formie komiksów, pozwalające utrwalić sposoby działania lub szybko wrócić do tego, co jest akurat potrzebne.

Choć książka to poradnik i zeszyt ćwiczeń w jednym, z całości lektury wyłania się koncepcja rodzicielstwa opartego na szacunku do dziecka i siebie samego. Jest w niej miejsce zarówno na przyjrzenie się przeżyciom i emocjom dziecka z jego punktu widzenia, jak też zrozumienie własnych uczuć i zadbanie o swoje dobro.

W Polsce ukazały się również inne książki autorek, m.in. „Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” i „Jak mówić do dzieci, żeby się uczyły w domu i w szkole”.

W oparciu m.in. o te lektury w wielu miejscach w Polsce prowadzone są warsztaty „Szkoła dla rodziców i wychowawców”.

Gdybym miała wybrać jedną jedyną lekturę, obowiązkową dla wszystkich przyszłych i obecnych rodziców, zaproponowałabym właśnie tą. Nie miałabym też nic przeciwko temu, by inspirowane nią warsztaty weszły do programu przygotowań przedmałżeńskich. Byłoby to z pożytkiem zarówno dla rodziców jak i ich dzieci, dla których prezentowany sposób komunikowania mógłby stać się czymś naturalnym nie tylko w kontaktach rodzinnych, ale też towarzyskich czy zawodowych.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babka piaskowa; przepis Wielkanoc; łatwe ciasto do herbaty babysense bagaż na rower; motherhood; woreczki mon petit bleu; bebczki czekoladowe bezpieczeństwo w samochodzie; foteliki samochodowe; dziecko w aucie bicie dzieci bliźniaki wcześniaki; ciąża 1k1o bliźnięta jednoowodniowe ciekawostki o bliźniętach; niezwykłe bliźnięta co obejrzeć we dwoje czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania dobry czas dla dziecka dziecko udzi się w nocy; co zrobić żeby dziecko przesypiało noc dziecko zazdrości gotowanie dla niemowlaka instagram instamama Jak mówić do dzieci; książka o wychowaniu jak począć bliźnięta; jak zrobić bliźnięta kandyzowana jarzębina; brownie z jarzębiną; szybkie ciasto klaps kojec dla bliźniąt; szelki dla dzieci; plecaczek ze smyczą kuchnia moja podróż z planaxy.com; wymarzone wakacje odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika Opowiedz mi Babciu; Opowiedz mi Dziadku; prezent dla Babci; prezent dla Dziadka owsianka pieczona; truskawki pod owsianą kołderką; stewia; owsianka ze stewią piasek kinetyczny; magiczny piasek opinie pierwsza zupka pierwsze jabłko; placki z jabłkami; kompot przecierowy playmobil; prezent na dzień dziecka; zabawki dla chłopca i dziewczynki polisport bilby junior przygody tintina opinie; recenzja tintin rozszerzanie diety ryba dla niemowlaka; ryba blw sen bliźniąt; łóżeczko dla bliźniaków; dostawka dla bliźniaków smażone zielone pomidory; przekąska szczepienia ochronne; NOP; MMR; Priorix; nieetyczne szczepionki szczepienie pięciolatka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show ubranka do chrztu; biała sukieneczka; sunday outfit Wielka Sobota; Zmartwychwstanie; religia wózek bliźniaczy; wózek dla bliźniąt; peg perego duette współspanie bliźnięta wyprawka dla noworodka zabieg