Nigdy nie mów tego (przyszłej) mamie bliźniąt

OD6A3509

Pojawienie się bliźniąt zaskakuje nie tylko rodziców, ale także ich krewnych i znajomych. Ba! Bywa sensacją nawet dla zupełnie obcych ludzi, którzy – choć zazwyczaj są sympatyczni – potrafią zadawać naprawdę głupie pytania. Jakie? Zobacz tutaj: Kto pyta, dostanie w papę.

Ryzyko niefortunnych pytań i stwierdzeń pojawia się już na etapie ciąży. Zobacz, jakich tekstów unikać w towarzystwie przyszłych rodziców bliźniąt (i czym je zastąpić).

1.”Jak Wy sobie poradzicie?”

To pytanie, które pojawi się w głowach przyszłych rodziców i bez Twojej pomocy. Niektórzy z nich odpowiedzą sobie szybko, że „poradzą sobie świetnie” lub przynajmniej „jakoś”. Innym pytanie to będzie spędzało sen z powiek aż do porodu. Fakty są takie, że wszyscy rodzice bliźniąt (a nawet czworaczków) ostatecznie świetnie sobie radzą (nie mają innego wyjścia…)  i w tym przypadku również tak będzie.

Zamiast denerwować ciężarną, lepiej zaproponuj gotowość pomocy i  dotrzymaj słowa!

2.”Współczuję!”/”Masakra…”

Dzieci to nie powód do współczucia, ale do radości. A jeśli ktoś spodziewa się ich aż dwoje – to powód do podwójnej radości!

Skoro już otworzyłeś usta, by coś powiedzieć, niech to będzie raczej: „Gratuluję!””

3.”Będziesz musiała karmić butelką.”/”Nie wystarczy Ci przecież mleka dla dwójki”.

Jeśli powtórzysz to odpowiednią ilość razy, przepowiednia może się sprawdzić. Na sukces w karmieniu bliźniąt składa się między innymi motywacja, wiedza i (być może właśnie Twoje?) wsparcie.

Zamiast szerzyć mity i gasić zapał na starcie, podpowiedz przyszłej mamie, gdzie znajdzie informacje o naturalnym karmieniu bliźniąt.

4.”Mojego stryja brata córki sąsiadka też spodziewała się bliźniąt, ale… (skreśl niewłaściwe): jedno się wchłonęło/urodziły się rok przed terminem/zrosły się/zwariowała i słuch po niej zaginął.”

To przykre sytuacje, budzące wiele emocji, które chcesz z siebie wylać. Ale kobieta w bliźniaczej ciąży nie jest dobrym adresatem tego rodzaju opowieści. Z pewnością zna już wiele trzymających w napięciu historii z bliźniętami w roli głównej.

Jeśli więc nie masz do powiedzenia niczego mądrego i pokrzepiającego, lepiej nie otwieraj ust.

5.Podwójne 500+. WOW!

Chociaż jest kilka sposobów na to, jak zajść w ciążę bliźniaczą, z pewnością (chyba? raczej?;) nikt nie robi tego celowo i dla pieniędzy.

Jeśli jednak zazdrościsz lub naiwnie widzisz w tym złoty interes, zamiast gadać – bierz się do dzieła:)

fot. Jagoda Kowalczyk

Podziel się
  • ula

    Wszystkie te zdania usłyszałam będąc w ciąży 🙂 I jak już się urodziły bliźnięta też. No i oczywiście nieśmiertelne (to już jak dzieci są na świcie) czy to bliżnieta ? O chlopiec i dziewczynka to jak wygrana na loterii 😛

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku