Nigdy nie mów tego (przyszłej) mamie bliźniąt

OD6A3509

Pojawienie się bliźniąt zaskakuje nie tylko rodziców, ale także ich krewnych i znajomych. Ba! Bywa sensacją nawet dla zupełnie obcych ludzi, którzy – choć zazwyczaj są sympatyczni – potrafią zadawać naprawdę głupie pytania. Jakie? Zobacz tutaj: Kto pyta, dostanie w papę.

Ryzyko niefortunnych pytań i stwierdzeń pojawia się już na etapie ciąży. Zobacz, jakich tekstów unikać w towarzystwie przyszłych rodziców bliźniąt (i czym je zastąpić).

1.”Jak Wy sobie poradzicie?”

To pytanie, które pojawi się w głowach przyszłych rodziców i bez Twojej pomocy. Niektórzy z nich odpowiedzą sobie szybko, że „poradzą sobie świetnie” lub przynajmniej „jakoś”. Innym pytanie to będzie spędzało sen z powiek aż do porodu. Fakty są takie, że wszyscy rodzice bliźniąt (a nawet czworaczków) ostatecznie świetnie sobie radzą (nie mają innego wyjścia…)  i w tym przypadku również tak będzie.

Zamiast denerwować ciężarną, lepiej zaproponuj gotowość pomocy i  dotrzymaj słowa!

2.”Współczuję!”/”Masakra…”

Dzieci to nie powód do współczucia, ale do radości. A jeśli ktoś spodziewa się ich aż dwoje – to powód do podwójnej radości!

Skoro już otworzyłeś usta, by coś powiedzieć, niech to będzie raczej: „Gratuluję!””

3.”Będziesz musiała karmić butelką.”/”Nie wystarczy Ci przecież mleka dla dwójki”.

Jeśli powtórzysz to odpowiednią ilość razy, przepowiednia może się sprawdzić. Na sukces w karmieniu bliźniąt składa się między innymi motywacja, wiedza i (być może właśnie Twoje?) wsparcie.

Zamiast szerzyć mity i gasić zapał na starcie, podpowiedz przyszłej mamie, gdzie znajdzie informacje o naturalnym karmieniu bliźniąt.

4.”Mojego stryja brata córki sąsiadka też spodziewała się bliźniąt, ale… (skreśl niewłaściwe): jedno się wchłonęło/urodziły się rok przed terminem/zrosły się/zwariowała i słuch po niej zaginął.”

To przykre sytuacje, budzące wiele emocji, które chcesz z siebie wylać. Ale kobieta w bliźniaczej ciąży nie jest dobrym adresatem tego rodzaju opowieści. Z pewnością zna już wiele trzymających w napięciu historii z bliźniętami w roli głównej.

Jeśli więc nie masz do powiedzenia niczego mądrego i pokrzepiającego, lepiej nie otwieraj ust.

5.Podwójne 500+. WOW!

Chociaż jest kilka sposobów na to, jak zajść w ciążę bliźniaczą, z pewnością (chyba? raczej?;) nikt nie robi tego celowo i dla pieniędzy.

Jeśli jednak zazdrościsz lub naiwnie widzisz w tym złoty interes, zamiast gadać – bierz się do dzieła:)

fot. Jagoda Kowalczyk

Podziel się
  • ula

    Wszystkie te zdania usłyszałam będąc w ciąży 🙂 I jak już się urodziły bliźnięta też. No i oczywiście nieśmiertelne (to już jak dzieci są na świcie) czy to bliżnieta ? O chlopiec i dziewczynka to jak wygrana na loterii 😛

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wyrwać mleczaka kąpiel bliźniąt karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb urodziny weleda zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki