Nie wystarczy być. Trzeba jeszcze myśleć.

DSC_0482wm

„Nie rzucaj we mnie! Ja tego nie chcę!” – wrzasnął nasz pięciolatek, kiedy trzyletnia Hania rzuciła w niego drugą i trzecią z kolei piłeczką. Był wyraźnie zaskoczony, widząc, że dziewczynka robi to celowo, z zaciśniętymi ustami i zmrużonymi oczami. „Mam Cię wytargać za uszy? Ty draniu, co to ma znaczyć! Wychodź z tych kulek! Zaraz Cię stamtąd zabiorę” – odezwał się tatuś dziewczynki, ruszając z drugiego końca sali zabaw, gdzie toczył pogawędkę z mamą innego dziecka. Szczerze mówiąc, przykro było słuchać. „Ona to taka chłopczyca, biegnie, nie patrzy…”, „..siedmiolatka ostatnio pobiła”, „…okropna, nikogo nie słucha…”, „…ty, ty! Wstydź się!”, „…aha, chciałabyś! Już! Ty łobuzie, teraz kto inny jeździ!”, „Nie becz, nie becz, taka duża i płacze” Takiego zagęszczenia przykrych słów pomiędzy najbliższymi (przynajmniej w teorii) osobami dawno nie spotkałam.

Mała sama wyskoczyła z basenu z kulkami i pobiegła w poszukiwaniu następnej atrakcji. Uważałam tylko, by nie przewróciła przy tym moich córeczek. One w starciu z Hanią były bezbronne. Co innego Tymek, który świetnie sobie poradził. Byłam z niego dumna.

Gdyby tatuś Hani był dość blisko wiedziałby z pewnością to, co zauważyłam ja chwilę wcześniej. Dziewczynka nie wiedziała, jak dostać się na górę, na zjeżdżalnię. Ponieważ bardzo słabo mówiła, nie mogła spytać; trudno też było jej wytłumaczyć. Zirytowana (inna sprawa, że – przynajmniej tego dnia – irytowała się dość szybko) – wyładowała swą złość na Bogu ducha winnym dziecku.

Gdyby tatuś był dość blisko, by zaobserwować córkę przez kilka sekund.

Gdyby tatuś był dość blisko, by wczuć się w jej sytuację.

Gdyby tatuś był dość blisko, by znać jej potrzeby i ograniczenia.

Gdyby tatuś był dość blisko, przytuliłby, ponazywał za Hanię jej uczucia, wskazał drogę, cieszył się razem z nią.

Ale nie był.

Niektórzy to podejście dziedziczą (społecznie), bo mają od kogo – wzrastali w szacunku dla ludzi, w tym całkiem malutkich. Inni swój brak empatii posyłają dalej, wychowując dzieci, które wierzą, że są złe, niegrzeczne, złośliwe, inne niż trzeba; że nie mogą czuć tego, co czują. A z nich wyrastają dorośli niepewni swej wartości, nieufni wobec świata, podatni na skrzywdzenie lub krzywdzący.

„Więc nie ma dla Hani ratunku”? Jest. Jeśli ktoś wytłumaczy tatusiowi, że nie wystarczy być. Trzeba jeszcze myśleć, co się robi (…własnemu dziecku).

Podziel się
 • www.kilkuetatowamama.com

  Bardzo fajnie napisane. Ja kiedys widzialam na placu zabaw tate z dwojka Dzieci: starsza dziewczynka i mlodszy chlopczyk (ok 5 i 3 lata). Jak przyszlam z moimi Dziecmi to On juz siedzial z nosem w komorce, Dzieci costam sie bawily ale byly juz znudzone. Zlitowalam sie nad Nimi i bawilismy sie razem. Po jakims czasie tata stwierdzil, ze ida do domu. Przy wyjsciu z placu zabaw zrobil sobie zdjecie z Dziecmi swoim smartphonem. No kurna chata. Mialam ochoe podejsc i zapytac sie czy zapamietal choc jedna rzecz na ktorej bawily sie Jego Dzieci, ehh

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Ale dowód,że się dziećmi zajmował ma?Ma!;)

   • www.kilkuetatowamama.com

    No ba! 😉

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku