Najtrudniejsze momenty w wychowaniu bliźniąt, których nie wyobrazi sobie rodzic jednego dziecka

DSC_0696

Często szczęśliwe donoszenie i rozwiązanie ciąży bliźniaczej to zadanie na tyle trudne, że wychowanie dwójki dzieci, nawet jednocześnie, to pestka. Zwłaszcza, jeśli masz kogoś do pomocy, a dzieci należą do spokojnych. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak komfortowa i wielokrotnie bliźniacza mama lub tata muszą sobie radzić w pojedynkę. Oto moja lista najtrudniejszych momentów w wychowaniu małych bliźniąt, które trudno sobie wyobrazić komuś, kto sam tego nie doświadczył.

 1. Znoszenie płaczu dziecka czekającego na swoją kolej. To było dla mnie najtrudniejsze. Wyobraź sobie, że przewijasz bardzo ruchliwe dziecko, a w tym samym czasie drugie płacze wniebogłosy. Próbujesz je zabawiać i zagadywać na odległość, ale to niewiele daje. Jeśli dasz się ponieść emocjom, trzęsą Ci się ręce i wszystko trwa dużo dłużej, w dodatku zapominasz o nałożeniu kremu. Cała trójka jest spocona, a to dopiero połowa, bo oto teraz musisz przebrać drugiego krzykacza… Żeby to przeżyć, musisz po prostu zaakceptować fakt, że czasem maluch musi poczekać. Starasz się przecież jak możesz, by trwało to jak najkrócej. Z czasem będzie lepiej, dziecko zajmie się zabawką lub rozweselą go Twoje głupie miny. Przetrwacie. A jeśli masz kogo poprosić o pomoc, proś.
 2. Samodzielne wyjścia. Nie mam na myśli wyjścia na spacer po okolicy lub zrobienia drobnych zakupów, to mamy w małym palcu;) Chodzi o coś więcej. Taka, powiedzmy, wyprawa na basen. Tylko Ty i Twoje maluchy. Możesz przecież mieć ochotę się popluskać, a i dla dzieci to korzystne. Pakujesz wszystko, co trzeba, banał. Montujesz dzieci do fotelików, a te zanosisz do auta. Wszystko idzie gładko do momentu wejścia do wody. Jedno niemowlę bierzesz na ręce i chlup do wody. No dobrze, a co z drugim? Nie, to nie może się udać. Po prostu z niektórych rzeczy musisz zrezygnować, przynajmniej wtedy gdy jesteś sam.
 3. Bariery architektoniczne. Schody w szkołach i urzędach, wysokie wejścia do autobusów, ciasne drzwi. A wózek jak nie długi, to szeroki, ciężki i na pewno nieporęczny. Jeśli dziecko jest jedno, możesz wziąć je do chusty lub po prostu na ręce i wejść wszędzie. Co z drugim? Nosimy dwoje na raz, ale jak daleko można tak dotrzeć?
 4. Wygospodarowanie czasu sam na sam z dzieckiem, tak ważnego dla jego rozwoju. Jeśli masz kogoś do pomocy, da się zrobić. Inaczej…hmm. Zostaje Ci ten kwadrans, gdy jedno z dzieci zaspało lub czymś bardzo mocno zajęło. I żonglowanie to jednym, to drugim maluchem. W czym właściwie problem? Spróbuj wyobrazić sobie  dwie dziecięce twarze, czworo wpatrzonych oczu i małe uszka stęsknione gugania tylko do nich. I spróbuj gugać do obojga maluchów jednocześnie. To równie trudne jak polizanie własnego łokcia.
 5. Czynności jednoczesne: karmienie, asekurowanie przy próbach wstawania i chodzenia, usypianie, wysadzanie na nocnik… Wszystkie te sytuacje, które rodzica jednego dziecka pochłaniają w stu procentach, a bliźniąt jest przecież dwoje. Oczywiście na wszystko znajdzie się jakiś patent, ale łatwo nie jest -ot choćby wtedy, gdy jedno dziecko raczkuje w stronę kominka, a drugie zbliża się do schodów;)
 6. Dbanie o indywidualność. Z jednej strony życie ułatwia nam bardzo synchronizacja dzieci. Wówczas dwójka w tym samym czasie je, śpi, bawi się. My mamy uporządkowany dzień i udaje nam się wykroić chwilę dla siebie. Z drugiej strony, maluchy mają przecież różne potrzeby, a z czasem też inne upodobania i zainteresowania. Często trudno podążać za tym, czego chce dwójka dzieci w tym samym czasie. Znalezienie kompromisu bywa trudne.
 7. Zużycie energii. Dwa razy więcej przewijania, noszenia, prania, rozrzuconych zabawek, pobudek… a i tak mam wrażenie, że rodzice bliźniąt narzekają na zmęczenie mniej niż wielu innych;)

Tak, wychowanie bliźniąt to nie bułka z masłem. Ale takie dni jak tegoroczne Boże Narodzenie, gdy Ala po raz pierwszy powiedziała „kocham” i wczoraj, gdy zrobiła to Lila, wynagradzają wszystko:) Niczego nie da się także porównać z chwilą, kiedy położna pokazuje jedno zdrowe, zawinięte w pieluszki dziecko, a po kilku minutach kolejne. Też Twoje! Większego szczęścia mogą doświadczyć tylko rodzice trojaczków czy czworaczków;)

Podziel się
 • http://www.smakimacierzynstwa.pl Anna Stachura

  A jaka więź rodzi się między bliźniakami… Pewnie nigdy nie zrozumiem jak to jest robić te wszystkie rzeczy jako mama bliźniaków, ale już niedługo na świecie powitam mojego drugiego synka więc też będzie ich dwoje – tylko chłopców 🙂

 • http://www.mamacarla.pl MamaCarla

  Wyższa szkoła jazdy! Ale kto nie chciałby mieć bliźniąt? <3

 • http://rodzinawpraktyce.pl/ Bartek z rodzinawpraktyce.pl

  Każdy z tych punktów nadaje się na osobny wpis. W odmętach mojego telefonu jest kilka fotek o barierach architektonicznych… tego nie da się zrozumieć, jak się nie ma bliźniaków, albo nie jest niepełnosprawnym. Kilka dni temu stanąłem samochodem lekko tarasując przejazd czekając na żonę. Z naprzeciwka szedł ojciec z wózkiem bliźniaczym. Nawet nie wiecie jak szybko się cofnąłem i jeszcze przez otwarte okno przeprosiłem, że za mało miejsca na chodniku zostawiłem 😉

 • http://agumama.pl/ Agumama

  Nie, jako mama bliźniąt nie wyobrażam sobie samotnej wyprawy na basen.
  Dodałabym punkt: lęk separacyjny do potęgi 2 lub tęsknota. Gdy wracam z pracy po 8h nieobecności żaden z moich synów nawet nie ma ochoty zrozumieć, że witamy się we 3. Każdy z nich chce mieć mamę tu i teraz i tylko dla siebie…

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku