MLECZNA MAPA INTERNETU – dla tych, którzy chcą karmić naturalnie (bliźnięta i nie tylko)

mom-1159640_1920

Dedykuję ten wpis osobom, które od niedawna karmią lub planują karmić naturalnie swoje dzieci. Do jego przygotowania skłoniło mnie kilka powodów. Po pierwsze to, że wiele mam chce karmić piersią swoje dzieci. Po drugie to, że często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. Po trzecie – napotykają mnóstwo mitów (nie tylko zasłyszanych od koleżanek i wyczytanych w Internecie, ale często też powielanych przez personel medyczny). Po czwarte – marketing mleka modyfikowanego jest wszechobecny i agresywny, a mądre wsparcie karmienia piersią – niedofinansowane (stąd wynika punkt drugi i trzeci). Wszystko to powoduje, że mimo dobrych chęci i entuzjastycznego startu, polskie mamy karmią dzieci piersią krótko – krócej niż by chciały i krócej niż jest to zalecane.

WHO, a za nim inne cenione organizacje, zalecają WYŁĄCZNE karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy i utrzymanie karmienia z jednoczesnym rozszerzaniem diety DO KOŃCA DRUGIEGO ROKU ŻYCIA LUB DŁUŻEJ jeśli dziecko i mama tego chcą.

Jeśli nie zależy Ci na karmieniu naturalnym mimo jego wartości, nic mi do tego. To indywidualny wybór rodziców. Ważne jednak, by był on podjęty świadomie, a nie spowodowany naciskami innych osób, brakiem wiedzy czy  dostępu do profesjonalnego wsparcia.

Jeżeli jednak chcesz karmić dziecko naturalnie, z pomocą przyjdą Ci te miejsca w Internecie:

NA DOBRY POCZĄTEK

Na sam początek oswajania się z tematem karmienia naturalnego polecam ten „Krótki poradnik o karmieniu piersią”. Autorka ujęła w nim wszystko, co przed narodzinami dziecka powinni wiedzieć w tym temacie rodzice. Wspomina też o popularnych mitach i kłopotach, z którymi być może przyjdzie im się zmierzyć.

ODPOWIEDŹ NA KAŻDE PYTANIE

Kopalnią wiedzy o mleku mamy i karmieniu nim jest blog Agaty Aleksanrowicz (www.hafija.pl). Znajdziecie tam odpowiedź na niemal każde pytanie dotyczące laktacji, a wszystko poparte rzetelnymi źródłami. Zawsze gdy mam jakąś wątpliwość dotyczącą karmienia, wpisuję ją w Google z dodatkiem „Hafija” i już wiem (ot choćby, w upalny wieczór wyszukuję: „piwo hafija”;)

Kopalnią wiarygodnej wiedzy jest też strona Centrum Nauki o Laktacji oraz portal Medycyna Praktyczna.

KARMIENIE PIERSIĄ INACZEJ

Jeżeli okaże się, że z jakichś powodów nie karmisz dziecka bezpośrednio piersią, tylko pokarmem odciąganym, wiele ważnych informacji i porad znajdziesz na stronie: www.mlekiemmamy.org

GRUPY WSPARCIA

Najłatwiej znaleźć je na Facebooku.

Bardzo prężnie działa grupa „Karmiące cyce na ulice;)”. Jednak pamiętaj, że to grupa otwarta. Każdy znajomy widzi Twoje posty i komentarze. Odpowiedzi udzielają osoby z różnym poziomem wiedzy, stąd warto zachować ostrożność. Mimo to wsparcie innych mam karmiących bywa nieocenione.

W zamkniętej grupie „Kwartalnik Laktacyjny” również możesz liczyć na pomoc i wsparcie, a komentarze są dość szybko moderowane. Administratorki dbają, by odpowiedzi były zgodne z aktualną wiedzą i zaleceniami.

Grup jest oczywiście więcej, a niektóre z nich zajmują się jeszcze bardziej sprecyzowanym tematem – ot choćby karmieniem mlekiem ściągniętym lub karmieniem bliźniąt (ale o tym za chwilę).

KARMIENIE BLIŹNIĄT (I NIE TYLKO!)

Jeśli oczekujesz więcej niż jednego dziecka, też możesz zostać mamą karmiącą. Początki karmienia bliźniąt czy trojaczków bywają trudne, dlatego już w ciąży zdobądź jak najwięcej informacji.

Poza stronami, o których już wspomniałam, zaprzyjaźnij się z blogiem Kasi Sitarskiej: www.blizniakinapiersi.pl Znajdziesz tam mnóstwo pomocnych artykułów o karmieniu bliźniąt oraz historie mam podwójnie karmiących. Zacznij lekturę od I części doskonałego Poradnika: tutaj.

Dołącz także do grupy wsparcia dla karmiących naturalnie mam bliźniąt – o tutaj. W razie jakichkolwiek kłopotów dziewczyny natychmiast pocieszą Cię i podpowiedzą, co możesz zrobić oraz zmotywują własnym przykładem;)

Zapraszam też do lektury moich wcześniejszych artykułów o karmieniu bliźniąt i trojaczków:

Karmienie bliźniąt. Nasza historia

Karmić piersią bliźnięta? Tak! Ale jak…

7 mam, 7 par bliźniąt, 7 mlecznych historii

Dwie piersi, troje dzieci. Czy naturalne karmienie trojaczków może się udać?

NA ZMARTWIENIA W TRAKCIE KARMIENIA…

Gdyby w trakcie karmienia przyszło Ci chorować, a lekarz bał się przepisać skuteczne leki, zerknij do Laktacyjnego Leksykonu Leków – może okazać się, że dany specyfik jednak jest bezpieczny. Zwykle leczenie i karmienie dobrze się razem komponują, choć czasem trzeba poszukać odpowiedniego medyka (najlepiej będącego jednocześnie doradcą laktacyjnym).

W przypadku wszelkich kłopotów z karmieniem, ssaniem czy przybieraniem dziecka na wadze – zwłaszcza wtedy, gdy chcesz się poddać – skontaktuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym (lista tutaj) lub konsultantem laktacyjnym (lista tutaj). Pomyśl, że nawet płatna porada to ułamek kosztu jaki musielibyście ponieść kupując sztuczną mieszankę przez wiele miesięcy (o walorach zdrowotnych nie wspominając). Bezpłatnych porad udziela także w każdą środę na stronie „Ekspert Medela”- tutaj – międzynarodowy konsultant laktacyjny. Nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale pomoże rozwiać niektóre wątpliwości.

Jest jeszcze wiele innych wartościowych miejsc w Internecie, wspierających karmienie naturalne. Wspomnę tu już tylko o Fundacji Promocji Karmienia Piersią, która między innymi wydaje Kwartalnik Laktacyjny oraz Krainie Mlekiem i Miłością Płynącej – akcji, dzięki której m.in. każda mama może uwiecznić chwile karmienia piersią na pięknych fotografiach.

Wiedza o laktacji zdobyta przez mamę i tatę dziecka znacznie podnosi szansę na sukces w karmieniu naturalnym. Czytajcie więc i – karmcie na zdrowie!;) A jeśli mleka macie w nadmiarze, zobaczcie tu – może zechcecie się podzielić?

Zdjęcie pochodzi z Pixabay.com

Podziel się
  • http://wymagajace.pl Magdalena Komsta

    Świetne zestawienie! Dodałabym jeszcze fanpage La Leche Ligue 🙂

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

      Tak, http://www.lllpolska.org . Myślałam jeszcze o Mataja, Róża Marzy, o Luce, Gosi Jackowskiej…nie sposób wspomnieć wszystkich, by młodych rodziców nie przytłoczyć;) Po nitce do kłębka trafią już gdzie trzeba!

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; co robić z dzieckiem czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka tort urodziny warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki