– Mamo, czy to krew?

wino

– Mamo, czy to krew? – spytał mnie nasz pięciolatek, kiedy uklękłam przy krzyżu w Wielką Sobotę. Ten pięciolatek, dla którego pojawienie się krwi jest miarą poważnego zranienia. –Tak. Źli ludzie zabili Jezusa i tak krwawił.– powiedziałam obserwując, jak Tymon powtarza po mnie gest pocałunku. Ten Tymon, który nie powtarza bezmyślnie żadnych gestów.

Dotykając palcem kolejnych ran na ciele Chrystusa, pytał dalej: -Czy on się przewrócił i tak mu się wbiło? – Nie, synku, Pan Jezus został przybity do krzyża i dlatego krwawił. Wczoraj wspominaliśmy, jak zmarł. Ale zmarł tylko na chwilę. (Czułam, że za nami czekają kolejni wierni, dlatego przeszliśmy pod grób Pański). Tu straż pilnuje grobu, w którym leży Pan Jezus. Przy prawdziwym grobie był wielki kamień, a na drugi dzień okazało się, że nie ma w środku Pana Jezusa. Mimo tego kamienia i straży. Bo zmartwychwstał. I znów rozmawiał z ludźmi, ze swoimi uczniami. – Tymon słuchał po cichu, obserwując dekorację. Rozpoczęło się święcenie pokarmów i koszyczkowe zamieszanie.

– Dzięki temu, że Pan Jezus umarł i zmartwychwstał, ludzie nie umierają na zawsze, ale też zmartwychwstaną. Dzięki temu zobaczymy się z tymi, którzy są w Niebie. Na przykład z moim Tatą. – Z moim dziadkiem? – Tak, z Twoim dziadkiem, synku. – rozmowę dokończyliśmy już w domu.

Teraz Wielkanoc ma inny wymiar. Jest świętem Zmartwychwstania, w które wtajemniczony został nasz syn. Od dziś przeżywamy to razem, jesteśmy połączeni także tą wiarą. Święta to już nie tylko zajączek, który – kto wie – może podrzuci jakieś słodycze do ogródka. Nie tylko pisanki i śmigus-dyngus, choć jasne, to też.

– Mamo, czy to krew? – zapytał i wyraził gotowość do poznania Tajemnicy. Ile zrozumiał? Myślę, że niewiele mniej niż ja przez całe moje życie. Ale wierzę. Wielkanoc to dla mnie święto nadziei. Nadziei na SPOTKANIE.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babka piaskowa; przepis Wielkanoc; łatwe ciasto do herbaty babysense bagaż na rower; motherhood; woreczki mon petit bleu; bebczki czekoladowe bezpieczeństwo w samochodzie; foteliki samochodowe; dziecko w aucie bicie dzieci bliźniaki wcześniaki; ciąża 1k1o bliźnięta jednoowodniowe ciekawostki o bliźniętach; niezwykłe bliźnięta co obejrzeć we dwoje czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania dobry czas dla dziecka dziecko udzi się w nocy; co zrobić żeby dziecko przesypiało noc dziecko zazdrości gotowanie dla niemowlaka instagram instamama Jak mówić do dzieci; książka o wychowaniu jak począć bliźnięta; jak zrobić bliźnięta kandyzowana jarzębina; brownie z jarzębiną; szybkie ciasto klaps kojec dla bliźniąt; szelki dla dzieci; plecaczek ze smyczą kuchnia moja podróż z planaxy.com; wymarzone wakacje odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika Opowiedz mi Babciu; Opowiedz mi Dziadku; prezent dla Babci; prezent dla Dziadka owsianka pieczona; truskawki pod owsianą kołderką; stewia; owsianka ze stewią piasek kinetyczny; magiczny piasek opinie pierwsza zupka pierwsze jabłko; placki z jabłkami; kompot przecierowy playmobil; prezent na dzień dziecka; zabawki dla chłopca i dziewczynki polisport bilby junior przygody tintina opinie; recenzja tintin rozszerzanie diety ryba dla niemowlaka; ryba blw sen bliźniąt; łóżeczko dla bliźniaków; dostawka dla bliźniaków smażone zielone pomidory; przekąska szczepienia ochronne; NOP; MMR; Priorix; nieetyczne szczepionki szczepienie pięciolatka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show ubranka do chrztu; biała sukieneczka; sunday outfit Wielka Sobota; Zmartwychwstanie; religia wózek bliźniaczy; wózek dla bliźniąt; peg perego duette współspanie bliźnięta wyprawka dla noworodka zabieg