– Mamo, czy to krew?

wino

– Mamo, czy to krew? – spytał mnie nasz pięciolatek, kiedy uklękłam przy krzyżu w Wielką Sobotę. Ten pięciolatek, dla którego pojawienie się krwi jest miarą poważnego zranienia. –Tak. Źli ludzie zabili Jezusa i tak krwawił.– powiedziałam obserwując, jak Tymon powtarza po mnie gest pocałunku. Ten Tymon, który nie powtarza bezmyślnie żadnych gestów.

Dotykając palcem kolejnych ran na ciele Chrystusa, pytał dalej: -Czy on się przewrócił i tak mu się wbiło? – Nie, synku, Pan Jezus został przybity do krzyża i dlatego krwawił. Wczoraj wspominaliśmy, jak zmarł. Ale zmarł tylko na chwilę. (Czułam, że za nami czekają kolejni wierni, dlatego przeszliśmy pod grób Pański). Tu straż pilnuje grobu, w którym leży Pan Jezus. Przy prawdziwym grobie był wielki kamień, a na drugi dzień okazało się, że nie ma w środku Pana Jezusa. Mimo tego kamienia i straży. Bo zmartwychwstał. I znów rozmawiał z ludźmi, ze swoimi uczniami. – Tymon słuchał po cichu, obserwując dekorację. Rozpoczęło się święcenie pokarmów i koszyczkowe zamieszanie.

– Dzięki temu, że Pan Jezus umarł i zmartwychwstał, ludzie nie umierają na zawsze, ale też zmartwychwstaną. Dzięki temu zobaczymy się z tymi, którzy są w Niebie. Na przykład z moim Tatą. – Z moim dziadkiem? – Tak, z Twoim dziadkiem, synku. – rozmowę dokończyliśmy już w domu.

Teraz Wielkanoc ma inny wymiar. Jest świętem Zmartwychwstania, w które wtajemniczony został nasz syn. Od dziś przeżywamy to razem, jesteśmy połączeni także tą wiarą. Święta to już nie tylko zajączek, który – kto wie – może podrzuci jakieś słodycze do ogródka. Nie tylko pisanki i śmigus-dyngus, choć jasne, to też.

– Mamo, czy to krew? – zapytał i wyraził gotowość do poznania Tajemnicy. Ile zrozumiał? Myślę, że niewiele mniej niż ja przez całe moje życie. Ale wierzę. Wielkanoc to dla mnie święto nadziei. Nadziei na SPOTKANIE.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku