Książki mojego dzieciństwa – wyniki konkursu

To jeden z moich najtrudniejszych wpisów. Bardzo miło było mi czytać Wasze odpowiedzi w tym konkursie. Sama przypominałam sobie, jak rodzice czytali mi książki. Przy niejednym komentarzu myślałam: „tak, ja też pamiętam tą bajkę!” Każda odpowiedź jest ciekawa i wzruszająca. Niektóre z nich są dla mnie inspiracją (może już czas na „Alicję w Krainie Czarów” i baśnie?; muszę zdobyć „Dzieci z Bullerbyn” w audio!; wakacje pod namiotem – to jest to!; chyba wydrukuję bajkę o rękawiczce i z synem zrobimy ilustracje;). Którą odpowiedź wybrać i nagrodzić? To bardzo trudne. Niestety, nie mogę nagrodzić Was wszystkich, dlatego:

DSC_1434

„Jan Brzechwa dzieciom” wędruje do Mama Carla, która ujęła mnie idealnym przechowaniem swych ulubionych książek z dzieciństwa. Kto wie, może i Brzechwa będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie:) A oto nagrodzony komentarz:

„Codziennie czytam mojej córeczce! Od urodzenia, czyli już rok 🙂 Obie to uwielbiamy. Czekam na ten czas, kiedy będę jej mogła czytać swoje ulubione książki z dzieciństwa, czyli serię z Martynką. Myślę, że to już całkiem niedługo! Mam trzy zbiory z tymi cudownymi ilustracjami „Martynka i jej mały świat”, „Martynka i przyjaciele” oraz „Martynka na wakacjach”. Jako dziecko uwielbiałam się przenosić do tego pięknego świata Martynki i mam nadzieję, że i moją córeczką on zachwyci. Najbardziej się jednak nie mogę doczekać wspólnej lektury mojej ukochanej książki z dzieciństwa „Tusia” A. Konnera o pewnej smutnej, głodnej kaczuszce i jej przyjaciołach. Jest wspaniała, mądra i piękna. Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że udało mi się ją przechować w idealnym stanie!”

mama carla(fot. Mama Carla)

Nagrodami pocieszenia są książeczki z przygodami żółwika Franklina, jeden z naszych czytelniczych hitów.

DSC_0642wm

Jedną z nich otrzymuje Magdalena, która bardzo ciekawie uzasadniła, dlaczego czyta dziecku te a nie inne książki:

„Mój synek ma 3,5 roku. Od prawie dwóch lat numerem jeden na naszej liście książek-bajek-zasypianek są właśnie te z serii „Poczytaj mi, Mamo”. Mamy 5 kolejnych części, w każdej po kilka niezapomnianych historii… Franio pamięta je na tyle dobrze, że gdy już się położy, proponuje tytuł bajki, którą chciałby usłyszeć (a idąc dalej – poprawia mnie, gdy zamienię lub pominę choćby jedno słowo). Najczęściej jest to „Kolczatek” – o jeżyku, który szukał schronienia na zimę, „Kto kiedy zasypia” – o zającu, niedźwiedziu i sowie, którzy z nudów założyli zespół muzyczny, a następnie spierali się, kiedy jest najlepsza pora na zasypianie, „Kredki” – o egocentrycznej, aroganckiej Paulince, która uważała się za najlepszą na świecie i nie umiała niczym dzielić się z innymi, w efekcie została zupełnie sama etc. Można by wiele wymieniać, faktem jest, że tak, jak 20 lat temu, rodzice czytali mi (i moim siostrom) książeczki z tej serii, tak teraz ja pomagam mojemu dziecięciu odpłynąć w objęcia Morfeusza w aurze pełnej piękna, dobra i przyjaźni… Opowiadań nie tylko miło się słucha, ale też można wyciągnąć interesujące wnioski. Franek często przywołuje za przykład jakąś historię z książki, gdy chce porównać ją z sytuacją z życia codziennego i relacji z innymi. Teraz tylko czekam, kiedy będę mogła wprowadzić go dalej – w świat miłości, odpowiedzialności i przywiązania. Ale na „Małego Księcia” przyjdzie jeszcze czas… za jakiś czas:)”

Drugą książeczkę o Franklinie otrzymuje Emi, która czyta córce wiersze, będące wspomnieniem jej Babci:

„Do dziś pamiętam jak mama czytała mi wiersze Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej i wiele wiele innych. Pamiętam, że jako dziecko znałam je wszystkie na pamięć i chodziłam i recytowałam. I choć dziś mojej mamy już nie ma i nie poznała swojej wnuczki ale jako spuścizna po niej ja czytam córce wiersze, które moja mama czytała mi. I mam nadzieje, że moja córka też będzie tak dobrze je znać i potem czytać je swoim dzieciom :)”

Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim za wspomnienia, wzruszenia i inspiracje. Mam nadzieję, że i Wam było miło wspomnieć dzieciństwo. Gratuluję zwycięzcom! Proszę o przesłanie adresów do wysyłki nagród na e-mail: izabela@elementarzmamy.pl

Podziel się
  • http://www.mamacarla.pl MamaCarla

    Ale niespodzianka! 🙂 Dziękuję bardzo! Mam ogromną nadzieję, że uda mi się zarazić córeczkę miłością i szacunkiem do książek 🙂

  • Jagoda

    Gratuluję zwyciężczyni. Świetna książka. Moja ulubiona z dzieciństwa, która zaszczepila we mnie pasje do poezji do tego stopnia, ze nie opuszczalam żadnych konkursów recytatorskich w mieście 🙂

  • Emi

    Ale się cieszę :)))) aż się wzruszyłam. Dziękuje bardzo. Mam nadzieję, że moja córeczka będzie zadowolona z książeczki i że pokocha książki tak jak ja :).

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku