Książka bez liter

– czy to ma sens?

DSC_1077

Skoro przesyłka już odebrana i rozpakowana – ba, nawet książki obwąchane, należy przejść do napisania recenzji. Te lektury, które przed zrecenzowaniem wypadałoby choć przejrzeć, odkładam na bok. Przedstawię Wam zaś te, które nie wymagają czytania. Czytania nie wymagają, liter (prawie) nie zawierają, ale doskonale do czytania przygotowują (na miarę możliwości czytelnika oglądacza).

Najmłodszym polecam (naprawdę polecam!) „Ulicę Czereśniową” Rotraut Susanne Berner, Wydawnictwo Dwie Siostry (nasza to „Wiosna na ulicy Czereśniowej”, ale w serii są też inne pory roku i nie tylko).

DSC_1073Słyszałam o niej wiele dobrego i postanowiłam przetestować na własnych dzieciach. To, co mnie zszokowało, to rozmiar księgi. Nie potrafię go fachowo określić, ale jest dużo większy od A4. Dzięki temu „Czereśniowa”, przesłaniając dziecku cały świat (mówię serio!) ułatwia koncentrację na treści (obrazkowej). Mam na myśli opcję, gdy dziecko siedzi u rodzica na kolanach. I jeszcze co do formy: książka jest tekturowa i śliska. Niestety, nie ma zapachu.

DSC_1108Na sześciu bardzo, ale to bardzo szczegółowych obrazkach przedstawiono losy mieszkańców ulicy Czereśniowej i okolicy. Dzieje się tam bardzo wiele i za każdym otwarciem książeczki wynajdujemy nowe ciekawostki. 14-miesięczne córki zainteresowały się detalami (przyroda, budynki, zabawki…) Starszak (5 lat) chętnie słuchał opowiastek i sam je wymyślał. Wyszukiwał też ludzi, spośród których każdy ma inne, ciekawe ubranie, charakterystyczne cechy wyglądu, przedmioty.

DSC_1072Rysunki są barwne, pogodne, dynamiczne. Wszystko jest tu przemyślane, tworzy spójną całość (podobno także z innymi częściami serii, które na pewno też chętnie poznamy).

Dla małych i troszkę starszych świetna jest seria MAM OKO (Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński, Wydawnictwo Dwie Siostry). My zakupiliśmy MAM OKO na LITERY.

DSC_1057Kartonowa, błyszcząca książeczka ze szczegółowymi, ciekawymi ilustracjami, utrzymanymi w łagodnych tonacjach barwnych. Na każdej stronie podana jest litera. Jedną z form „czytania” książeczki jest wyszukiwanie rzeczy, których nazwy zaczynają się właśnie na nią. Idealne ćwiczenie dla ucznia „zerówki”.

DSC_1070

W naszych zbiorach są jeszcze co najmniej dwie książeczki, w których główną rolę odgrywa ilustracja, a czytanie polega na odszukiwaniu szczegółów: „Wielkie poszukiwania historyczne” Wyd. Olesiejuk (dla fanów dawnych dziejów), wypatrzone w supermarkecie oraz „Lego City. Spot the Crook”, upolowane w second-handzie (doskonale zainwestowana złotówa! – dla fanów duńskich klocków i zakładów karnych;)

DSC_1076

 

DSC_1075

Wytężanie wzroku, tworzenie historyjek, wyodrębnianie głosek…powyższe książeczki, choć obrazkowe, wspomagają szeroko pojęty rozwój językowy, rozwijają wiedzę i przygotowują do nauki czytania. A przy tym dostarczają mnóstwo przyjemności ze wspólnego oglądania.

(Dwustronny kocyk z uszkiem do tarmoszenia: LALAmido)

Podziel się
 • http://www.mamaizonabajecznyswiat.blogspot.com Monika Grudzińska

  Paweł ma wprawdzie masę książek, miejsca na półkach brak, ale dla kolejnego już kilka pozycji mam spisanych w tym „Ulica Czereśniowa”. Sama nie wiem czy książki kupuję bardziej dla dziecka czy dla siebie 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   U nas też wszędzie książki,a jeszcze z biblioteki korzystamy:)

   • http://www.mamaizonabajecznyswiat.blogspot.com Monika Grudzińska

    My też korzystamy. Kilka naszych książeczek, które Młodemu nie przypadły do gustu właśnie tam przekazaliśmy 😉

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku