Kreatywne ogrodnictwo czyli warzywa na balkonie

cucumber-177034_1920

Warzywa z własnego ogródka. Pachnące słońcem, zdrowe i pyszne. Trzeba na nie jeszcze trochę poczekać, ale właśnie teraz, nawet dzisiaj, jest najlepszy czas na to, by zacząć je uprawiać. To nietrudne, a bardzo odstresowujące zajęcie. Przy okazji pozwala ciekawie i kreatywnie spędzić czas z dziećmi oraz ma wymiar edukacyjny.

Co z tymi, którzy nie mają ogródka? Żaden problem, wiele warzyw można z powodzeniem uprawiać w donicach na balkonie. Ba, nawet na parapecie! Warzywa poza wspomnianymi walorami udekorują wówczas mieszkanie i jego otoczenie.

My zrobiliśmy to tak:

Zdecydowaliśmy się (dość spontanicznie) na wysiew ogórków i pomidorów. Dzieci posiały je do donic, ziemię podlałam i przykryłam folią. Co jakiś czas wietrzyłam i podlewałam naszą miniuprawę.

DSC_0325

Gdy rośliny wykiełkowały i wyrosły im liście, postanowiliśmy umieścić je pojedynczo w torfowych doniczkach (będzie łatwiej przesadzić je w maju do ziemi, donicy lub skrzyni niż gdyby rosły w nierozpuszczalnym plastiku). To zadanie dla dość wprawnych rączek, te najmniejsze łamią delikatne sadzonki.

DSC_0327

DSC_0326

Małe rączki mogą za to zrobić tabliczki – etykiety dla roślinek (np. z patyczków po szaszłykach).

DSC_0328

DSC_0333

DSC_0338

Aby sadzonki były szczęśliwsze i dały lepszy plon, warto też ozdobić torfowe doniczki rysunkami lub nakleić na nie obrazki;) Dobrze sprawdzają się serwetki jednorazowe z ładnymi wzorami, rozdzielone na pojedyncze warstwy, pocięte i naklejone zwykłym klejem. Przyjemny wygląd jest ważny również dlatego, że sadzonki pomieszkają w naszym domu przez najbliższych kilka tygodni.

DSC_0343

boy-616984_1920

W drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków, włożymy nasze roślinki do wcześniej przygotowanych, dużych donic (na ich dnie musi być warstwa drenażu, a nad nią odpowiednio nawożona i regularnie podlewana ziemia).

Po zahartowaniu przez kilka dni (czyli stopniowym przyzwyczajaniu do spadku temperatury) pozostawimy rośliny na stałe na tarasie lub podarujemy bliskim. Ot, choćby z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty.

tomatoes-366169_1920

tree-frog-202033_1920

Liczę na obfite i pyszne plony pod koniec lipca i w sierpniu:)

cherry-88403_1920

 

Podziel się
 • http://tosimama.blogspot.com/ TosiMama

  My na balkonie mieliśmy już zioła, pomidory, poziomki, truskawki i moj ukochany szczaw 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Szczaw? O ten to chyba sporo miejsca zajmował!

   • http://tosimama.blogspot.com/ TosiMama

    Nie da się ukryć. Na szczęście mamy duży balkon:)

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku