Kategoria: Bliźnięta.

Akcja SYNCHRONIZACJA

DSC_0776wm
Synchronizacja – dla mnie to jedno z kluczowych zagadnień w temacie ogarnąć bliźnięta. Trafiłam na nie szykując się na narodziny córek. A szykowałam się jak na wojnę. Ale nie w tonie „O mój rozmarynie”; raczej „Wojenko, wojenko”, z optymizmem.
Synchronizacja – z jednej strony oznacza, że w ciągu dnia masz chwile, kiedy dzieci są jednocześnie w trybie OFF, z drugiej – że są także momenty, kiedy są bardzo ON. To znaczy: trzeba opanować chociażby karmienie tandemowe. To jest do zrobienia nawet jeśli zostaniesz z dziećmi sama. Ale nie ukrywam, że zwłaszcza na początku dodatkowa para rąk o niebo ułatwia sprawę.
Czy warto? Ja mówię tak, TAK! Stwierdzam to jako osoba lubiąca uciąć sobie w ciągu dnia drzemkę; a najlepszą okazją do tego jest chwila, gdy dzieci śpią. Warto więc, by spały w tym samym momencie. Jeśli lubisz spokojnie sprzątnąć czy poczytać książkę, też docenisz synchronizację. Polubią ją także Twoje starsze dzieci, o ile je masz – będą miały Cię na trochę tylko dla siebie. A co z potrzebą bliźniaka do pobycia wyłącznie z mamą czy tatą? Korzystaj ile możesz z chwil, gdy nie jesteś z dziećmi sam/sama.
Czy to barbarzyństwo? Moim zdaniem nie, o ile zorganizuje się to odpowiednio i łagodnie, z szacunkiem dla indywidualności dzieci. Przecież potrzeby reszty rodziny też są ważne, a ich realizacja ma wpływ na Twoje funkcjonowanie i pośrednio także na dobro dzieci.

Czy to możliwe, zsynchronizować dwoje zupełnie różnych dzieci? Myślę, że tak.
Jak zsynchronizowaliśmy nasze córki?
Zacznę od tego, że w szpitalu dzieci nie miały specjalnego rytmu. Mimo, że (ze względu na mój, delikatnie ujmując, kiepski stan) kilka dni spędziły beze mnie, na oddziale wcześniaków, nie były przyzwyczajone do cyklu 3-godzinnego, jak to bywa w niektórych szpitalach (a co może ułatwiać synchronizację, ma jednak i swoje wady, no bo przecież wiele dzieci potrzebuje ssać duuużo częściej).
Przez pierwsze 3 miesiące dziewczynki spały dość dużo. Przede wszystkim jadły i spały, tak jak piszą w lukrowanych poradnikach dla rodziców. Było to dla mnie nie lada zaskoczeniem po doświadczeniach z synem, który w wieku dziewczynek zupełnie nieksiążkowo na zmianę jadł i płakał. Te pierwsze miesiące poświęciłam na obserwowanie dzieci i próbę wczucia się w ich potrzeby. Jadły gdy chciały, spały gdy usnęły. Często w tym samym czasie, niekiedy na zmianę.
W 4 miesiącu zaobserwowałam, że małe po dwóch godzinach aktywności są zmęczone i mają ochotę spać. Dlatego wprowadziłam taki zwyczaj, że po dwóch godzinach czuwania karmiłam je, co wpływało na nie usypiająco lub woziliśmy je w wózku, co również działało nasennie. Gdy jedna z dziewczynek budziła się, staraliśmy się ją jeszcze uśpić, a gdy to się nie udało, w ciągu maksymalnie piętnastu minut delikatnie budziliśmy drugą. Znów następowały dwie godziny aktywności. Jeśli któraś z panien była podejrzanie senna, należało zabawić ją czymś atrakcyjnym, by poczekała aż zmęczy się również siostra.
Karmienie także następowało o tych samych godzinach. Karmiłam piersią na żądanie i gdy jedna z córek zgłaszała żądanie, drugiej też proponowałam jedzenie (równocześnie lub bezpośrednio po nakarmieniu tej pierwszej). Każda z córek ssała tak długo, jak potrzebowała.
Okazało się, że nocą dziewczynki mają inny rytm. Jedna budziła się kilka razy, podczas gdy druga zwykle tylko raz lub dwa. Karmiłam je więc wtedy, kiedy się budziły. Jeśli jednak Twoje dzieci budzą się w podobnym odstępie czasowym, warto nakarmić je jednocześnie lub jedno po drugim. Podanie piersi czy butelki nawet śpiącemu dziecku zwykle uruchamia ssanie, ale jeśli to nie wystarcza, możesz delikatnie połaskotać policzek dziecka lub przewinąć je.
Moje córki szybko złapały wspólny rytm i wkrótce budziły się jednocześnie nawet gdy przebywały w innych pomieszczeniach. Jest tak do tej pory, a mają już 13 miesięcy. Niestety, a właściwie na szczęście, nie przesypiają już niemal całego dnia. Mają tylko jedną drzemkę, ale też wspólną. Posiłki podaję im także równocześnie. Zawsze zjadają tyle, ile chcą.
A co, jeśli dzieci potrzebują różnej ilości snu? Wtedy to potrzebujące więcej snu nadrobi swój czas dłuższymi o kwadrans drzemkami. Możesz też pozwolić mu pospać tak długo jak chce przy ostatniej dziennej drzemce. Wtedy nie zgubicie rytmu na resztę dnia.
Synchronizacja sprawdza się u nas bardzo dobrze; oczywiście gdy dzieci są chore lub jedna z dziewczynek ma gorszy dzień np. z powodu ząbkowania i potrzebuje pospać dłużej, pozwalamy jej na to. To jasne, że sen działa regenerująco i jest szczególnie ważny.
Synchronizacja w punktach:
1. Obserwuj dzieci przez kilka pierwszych tygodni (notuj godziny spania, jedzenia, aktywności), spróbuj dostrzec naturalny rytm;
2. Usypiaj dzieci jednocześnie (gdy jedno zaśnie, postaraj się użyć wszelkich zdrowych środków, by uśpić drugie; mam na myśli wózek, chustę, pierś – każdy ma swój sposób);
3. Gdy dziecko budzi się i nie chce już spać, maksymalnie po kwadransie delikatnie obudź drugie
4. Podawaj jedzenie równocześnie, każdemu pozwalając na zjedzenie takiej ilości, jakiej potrzebuje (np. gdy jedno dziecko domaga się piersi, przystaw oboje; niech ssą tak długo, jak potrzebują);
5. Gdy jedno z dzieci potrzebuje przesypiać więcej godzin na dobę, nie budź go zbyt szybko po ostatniej dziennej drzemce;
6. Zaakceptuj fakt, że zdarzą się dni, kiedy synchronizacja się rozjedzie. Jeśli jedno z dzieci ząbkuje, jest chore lub z innych względów ma gorszy dzień, pozwól mu pospać tyle, ile chce.

Powodzenia!

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku