Jednojajowe?

fotototo

„Jednojajowe?” – to jedno ze standardowych pytań zadawanych mi przez osoby, które po raz pierwszy widzą nasze córki, obok: „czy w rodzinie były bliźnięta” oraz „czy to parka?” (bo musicie wiedzieć, że oczekiwanie społeczne jest takie, że: 1. będzie to parka, 2. będą jednojajowe. Spełnienie obu tych życzeń jednocześnie jest niewykonalne).

Oświecona przez lekarza, który przyjmował mnie do szpitala przed porodem, odpowiadam: „najprawdopodobniej jednojajowe, ale pewności nie mam”. Wcześniej byłam przekonana co do jednojajowości dzieci z racji tego, że miały jedną kosmówkę (zewnętrzną błonę płodową, z której rozwija się łożysko).

W prehistorii, czyli przed wynalezieniem USG za jednojajowe uważano te bliźnięta, które były jednej płci, wyglądały bardzo podobnie i dzieliły jedno łożysko (wszystko to okazywało się oczywiście po porodzie, często zresztą razem z faktem, że dzieci jest więcej niż jedno:)

Rozwój nauki pokomplikował wiele, także pogląd na bliźnięta. A to jeszcze nie wszystko, bo badania trwają.

Bliźnięta jednojajowe (inaczej monozygotyczne, „identyczne” – oczywiście tylko z nazwy!) powstają w wyniku zapłodnienia jednego jajeczka jednym plemnikiem. W ciągu kilku pierwszych dni życia płodowego zarodek dzieli się na dwa (w tym momencie) identyczne. Dzieci te mogą rozwijać się mając jedną kosmówkę (stołówkę;) lub dwie oraz jeden worek owodniowy lub dwa. Są tej samej płci i mają tą samą grupę krwi oraz bardzo podobny wygląd.

Bliźnięta dwujajowe (inaczej dwuzygotyczne, „nieidentyczne”) powstają w wyniku zapłodnienia dwóch jajeczek dwoma plemnikami. Dzieci te rozwijają się zawsze w dwóch workach owodniowych, ale sprawa kosmówki nie jest tak oczywista. Otóż, kosmówki bliźniąt powstałych z dwóch komórek jajowych mogą się złączyć, tworząc w przyszłości jedno łożysko. Bliźnięta dwujajowe mogą być jednej lub różnej płci, a z wyglądu są do siebie podobne jak zwykłe rodzeństwo.

Kiedy więc możemy mieć (prawie) pewność, że bliźnięta są jednojajowe/dwujajowe?

– kiedy rozwijały się w jednej owodni, są jednojajowe

– kiedy są różnej płci, są dwujajowe

– kiedy różnią się bardzo wyglądem, np. kolorem skóry, są dwujajowe

– kiedy wykonamy testy DNA dzieci (i to jest najpewniejsze, ale kosztuje).

Ostatni punkt sugeruje, że bliźnięta jednojajowe mają identyczne DNA, mówi się przecież, że są swoimi klonami. I tutaj też rozwój nauki zburzył dotychczasowy porządek. Okazuje się, że DNA bliźniąt „identycznych” jest bardzo podobne, jednak nie takie samo. Co więcej, im starsze są to osoby, tym bardziej różnią się pod kątem genetycznym. Jak to możliwe? Znalazłam kilka wyjaśnień. Po pierwsze, geny mogą być w różnym stopniu aktywne/nieaktywne. Po drugie, na nasze DNA oddziałuje wiele czynników, zmieniając zapis w ciągu całego życia, nie tylko płodowego. Ponadto, zamieszkując jedną macicę dzieci mogą przejąć (pisząc językiem mocno laickim) część DNA od bliźniaka (w skrajnym przypadku jeden z nich może zostać wchłonięty przez drugiego na bardzo wczesnym etapie ciąży).

Podział bliźniąt na jednojajowe i dwujajowe prawdopodobnie nie wyczerpuje tematu. Okazuje się bowiem, że możliwe jest (choć to anomalia) zapłodnienie jednej komórki jajowej dwoma plemnikami. W tym przypadku wykształci się dwoje dzieci, mających identyczny materiał genetyczny od matki, a różny od ojca. Są to tzw. bliźnięta chimeryczne (pół-identyczne / semi-identical). O nich wiemy jeszcze niewiele, nie ma nawet pewności, czy istnieją naprawdę;)

Na koniec podkreślę jeszcze, że:

– jedna kosmówka nie oznacza, że bliźnięta są na pewno jednojajowe

– bliźnięta urodzone w wyniku in vitro po implantacji dwóch zarodków nie muszą być dwujajowe (mogło przecież dojść do sytuacji, że rozwinął się tylko jeden, a później podzielił się, w wyniku czego powstały bliźnięta jednojajowe).

Tak czy inaczej, dzieci jest dwoje i radość podwójna:)

P.S. Szukając materiałów do tego artykułu dokopałam się do mnóstwa ciekawostek i nowości z pola badań, którymi chętnie podzielę się z Wami już niedługo:)

 

(fot. Jagoda Kowalczyk)

 

Podziel się
 • http://wspolczesna-mp.pl WspolczesnaMP

  U nas częstym pytaniem o bliźniaków jest: „czy są dwujajeczne?”. Odpowiadam, że każdy z nich ma po dwa jaja 🙂
  A poza tym są ewidentnie dwujajowi 🙂 na co zawsze słyszę „ale są podobni do siebie”. Ech… Ludziom nie dogodzisz 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   :)moje podobne.Ale za to najczęściej inaczej ubrane (co też niektórych denerwuje;)

 • http://tygrysiaki.pl/ Anna – Tygrysiaki.pl

  Super, lubię bardzo takie ciekawostki i nie mogę się już doczekać następnej porcji 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Dzięki za motywację:)

 • Matka Polki

  Bardzo ciekawe 🙂 My mamy w rodzinie bliźniaki, dwujajowe, ewidentnie różne (jeden podobny do rodziny męża, drugi do tej drugiej), ale ktoś obcy i tak mówi, że podobni 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Bo jednak to rodzeństwo,mogą być podobni;)

 • moniczkar

  Zgadza się, kosmówki mogą się złączyć, ale może sie tak zdarzyć dopiero w późniejszym okresie ciąży tj. po 10 tc. (wg stanu mojej wiedzy), czyli wtedy, gdy zaczyna sie tworzyć łożysko. Usg w początkach ciąży powinno więc dać wyraźną odpowiedź co do kosmówkowości, a co za tym idzie jednojajowości w niektórych przypadkach w tym Twoim i moim też. 😉 Mnie bardziej dziwi to upieranie się mam dzieci z ciąż dwukosmówkowych, wyglądających prawie identycznie, że na pewno są dwujajowe, bo „rosły w dwóch jajeczkach” i koniec kropka, a to przecież nie jest oczywiste 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   U nas to wyglądało tak. Nie wnikałam bardzo w tą „jajowość”, ale lekarz mówił „raczej” jednojajowe. A ten na izbie przyjęć, że to nic nie znaczy. Masz rację, jak się podzielą na bardzo wczesnym etapie to i jednojajowe mogą mieć dwie kosmówki, dwie owodnie.

   • moniczkar

    U mnie to wyglądało identycznie, z tym, że ja mam większa pewność, bo na usg w 7 tc był tylko jeden pęcherzyk ciążowy z serduszkiem (jednym, drugiego lekarz nie szukał), a za dwa tyg. dwa maluchy identycznych rozmiarów w jednym pęcherzyku.:) Mnóstwo czytałam o typach ciąż bliźniaczych, bo mimo kilku wizyt w szpitalu w tej ciąży co lekarz, to miał inną opinię co do jej rodzaju, a większość w ogóle nie chciała sie wypowiadać :/ Niestety jestem pewna, że po prostu maja braki w wiedzy, a szkoda, bo bliźniaków rodzi sie coraz wiecej, a określenie jednokosmówkowości powinno uczulać lekarzy na dokładne badania usg pod katem TTTSu w późniejszym etapie ciąży.
    Razem z bandą pozdrawiamy!

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

     Ustalenie ile kosmówek było priorytetem dla mojego dr.Jasne,że to ważne.A podział następuje dużo wcześniej,więc w 7tc jeden łobuz musiał się po prostu schować,był na pewno!

 • http://mmwdoliniehipsterow.blogspot.com Młoda Mama

  Jak byłam w gimnazjum, w klasie wyżej byli bracia – bliźniacy. Jak babcię kocham, do tej pory nie wiem, który jest który, a kumplujemy się już tyle lat! Zawsze, jak któregoś spotkam, to gadamy i gadamy, a ja się tylko zastanawiam, czy on wie, że ja nie wiem którym on jest 😀

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Z pewnością nie wie;)

   • http://mmwdoliniehipsterow.blogspot.com Młoda Mama

    Nie drwij ze mnie 😀 Dla mnie to zawsze tak samo krępujące chwile 😛

    • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

     Nie drwię.To urocze:)

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku