Ile może wypić matka karmiąca piersią?

_DSC1098wm

Jako osoba uzależniona, pijąca codziennie od wielu lat, nie mogę pominąć tego tematu. A poruszam go właśnie dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy.

Czy mama karmiąca piersią może pić kawę?

TAK,

Niewielka ilość kawy (najczęściej mowa jest o 300 mg kofeiny dziennie – około 3 filiżanek) nie powinna zaszkodzić ani Tobie, ani dziecku, ani też laktacji. Kofeina przenika do mleka w ilości około 1% dawki, którą przyswaja Twój organizm. Z dotychczasowych badań wynika, że nie wpływa ona na ilość i jakość produkowanego mleka.

ALE…

Po pierwsze, wrażliwość dzieci (ale i dorosłych) na kofeinę bywa różna. Niektóre z nich, zwłaszcza ta najmłodsze, mogą reagować rozdrażnieniem, problemami trawiennymi czy bezsennością (choć to rzadkość). Tempo metabolizmu kofeiny zwiększa się wraz z wiekiem (osiąga poziom dorosłego człowieka, czyli 3-7 godzin około 4 miesiąca życia). Twoje kolejne kawy mogą więc kumulować się w organizmie małego, kilkutygodniowego człowieczka. Pamiętaj też, że kofeina zawarta jest również m.in. w herbacie, czekoladzie, coli i niektórych lekach.

WIĘC?

Pij na zdrowie max. 3 lekkie kawy dziennie i obserwuj dziecko. Jeśli Starbucks, to tylko małe kawy, Latte lub Cappuccino. Ich duży kubek przekracza Twoją dzienną dawkę kofeiny! Jeśli zauważysz u dziecka coś niepokojącego (rozdrażnienie, kolki, bezsenność), odstaw kawę (stopniowo!) na tydzień. Prawdopodobnie nic się nie zmieni – to raczej nie od kawy. Jeśli jednak widzisz wyraźnie, że Twoje dziecko jest szczególnie wrażliwe na kofeinę, nie martw się – z tego się zwykle wyrasta. Możesz spróbować kawy znów za jakiś czas.

Czytam to co napisałam i tak sobie myślę…a może moje dzieci tak słabo śpią, bo są wrażliwe na kofeinę, a matka pije za dużo kawy? Trzeba by to sprawdzić, tylko jak rozstać się z nałogiem na tydzień?

 

 

 

Podziel się
 • http://www.mamacarla.pl MamaCarla

  Ja dopiero niedawno wróciłam do kawy i nie wiedzę różnicy w zachowaniu Tosi. Przez ponad rok po urodzeniu córeczki piłam Inkę 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Jeszcze nadrobisz:)A Inka też jest smaczna.Co ciekawe,kawa zbożowa smakowała mi najlepiej w szpitalu:)?!

 • gabistworkowo.blogspot.com

  Nie wiedziałam, że 3 filiżanki to mała ilość kawy 😀 Koniec z wyrzutami sumienia przy piciu trzeciej kawy 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Pewnie,że mała ilość.Chyba,że to podwójne espresso:)

 • http://mamanawyspie.pl/ Mama na wyspie

  Ja tylko inke pije no i cappuccino, nigdy za kawą nie przepadałam i tak mi zostało, ale gorąca czekolada owszem ☺

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bliźniaki na rowerze bliźnięta chłodnik; jak się ochłodzić; jak przeżyć upał; dziecko w upał ciąża mnoga; ciąża bliźniacza dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci edukacyjna gra mobilna; gra edukacyjna na tablet etui na iPhone; poznanie wielozmysłowe Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę fotelik rowerowy gotowana marchewka gotowanie dla niemowlaka instagram jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać karmienie bliźniąt; historie mam karmiących bliźnięta karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe kiedy pierwszy tablet; kiedy kupić dziecku smartfona kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej laktacja Lenka Komecka monitor oddechu mutyzm wybiórczy objawy; terapia mutyzmu naturalny poród bliźniąt nauka samodzielnego zasypiania; cry it out; metoda 3-5-7 pieluszkowe zapalenie skóry pierwsza zupka pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej synchronizacja bliźniąt; synchronizowanie bliźniaków tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie telepatia bliźniąt; bliźniacza więź torcik ur tort dla bliźniąt Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego opinie zdrowe przekąski; co na drugie śniadanie łatwy placek drożdżowy; placek drożdżowy z owocami