Genialny pomysł! Albumy do przechowywania wspomnień.

DSC_1085

Jako dziewczynka uwielbiałam opowieści mojej Babci. Zawsze, gdy przyjeżdżała do nas, od razu ciągnęłam ją do mojego pokoju i prosiłam: „Babciu, poopowiadaj mi!”. I Babcia, nie bacząc na zmęczenie po długiej podróży, zaczynała opowiadać. Pytała też czasem: „Ale o czym opowiadać?” – „O wojnie, o tym jak pracowałaś za Niemców…”. Te wspomnienia trudnych, strasznych czasów były dla mnie bardzo wciągające. Widziałam Babcię jako dziewczynkę biegnącą do schronu, wraz z koleżanką – Żydówką (tak zaprzyjaźnioną, że chroniła się u naszej rodziny zamiast ze swoimi bliskimi), słyszałam ich szczekającą psinkę, czułam troskę Pradziadka…

Te historie, okrojone i pewnie też zniekształcone pozostają już tylko w ulotnej pamięci, nad czym ubolewam. Podobnie jak anegdoty opowiadane przez Dziadka, który miał odpowiednią opowiastkę na każdą okazję! Niewielkie ich fragmenty zachowały się na taśmie magnetofonowej i filmie. Być może niektóre uwiecznię tu, na blogu.

Albumy, które chcę Wam dzisiaj przedstawić, służą do przechowywania wspomnień spisywanych przez babcię i dziadka. Uważam, że są genialnym pomysłem i żałuję, że sama nie mam takiej pamiątki. Zobaczcie:

DSC_1064

DSC_1086

DSC_1087

Na początku albumu znajduje się drzewo genealogiczne, do uzupełnienia przez Dziadka/Babcię. Kolejne spośród ponad stu stron zawierają pytania dotyczące przodków (ich imion, charakteru, wspomnień z nimi związanych), dzieciństwa, lat szkolnych, młodości, pracy, małżeństwa, zainteresowań, podróży, dzieci i wnucząt. Jest też miejsce na zapisanie marzeń i planów, które wypełniający Album zamierza jeszcze zrealizować. Pytania zachęcają nie tylko do opisywania wydarzeń, ale też dzielenia się emocjami i opiniami, co czyni zapiski wyjątkowymi. Album ozdobiony jest ładnymi, subtelnymi rysunkami i fotografiami. Ma też wiele miejsca na wklejanie własnych zdjęć, pocztówek czy innych pamiątek.

DSC_1088

DSC_1077

DSC_1078

DSC_1066

DSC_1069

DSC_1073

DSC_1072

DSC_1074

Albumy są starannie wydane, szyte, mają twardą oprawę. Z pewnością przetrwają wiele lat ucząc, ciesząc i wzruszając kolejne pokolenia.

Sądzę, że wypełnianie Albumu może być przyjemnością także dla Babci i Dziadka, okazją do wspomnień, wydobycia z pamięci osób, wydarzeń i przeżyć. Powrót do dawnych czasów skłania także do odszukania starych dokumentów i fotografii. Albumy podarowane bliskim stanowią również zachętę do kontaktów i rozmów ze starszymi członkami rodziny o tym, co umknęło już nawet Babci i Dziadkowi.

Albumy są dostępne tutaj (klik) i jestem przekonana, że Was również zachwycą:)

P.S. Obrus, na którego tle zaprezentowałam Albumy, wybrałam nieprzypadkowo. Wykonany własnoręcznie przez moją Prababcię Manię, jest dla mnie cenną pamiątką.

DSC_1063

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawcą Albumów.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku