Genialny pomysł! Albumy do przechowywania wspomnień.

DSC_1085

Jako dziewczynka uwielbiałam opowieści mojej Babci. Zawsze, gdy przyjeżdżała do nas, od razu ciągnęłam ją do mojego pokoju i prosiłam: „Babciu, poopowiadaj mi!”. I Babcia, nie bacząc na zmęczenie po długiej podróży, zaczynała opowiadać. Pytała też czasem: „Ale o czym opowiadać?” – „O wojnie, o tym jak pracowałaś za Niemców…”. Te wspomnienia trudnych, strasznych czasów były dla mnie bardzo wciągające. Widziałam Babcię jako dziewczynkę biegnącą do schronu, wraz z koleżanką – Żydówką (tak zaprzyjaźnioną, że chroniła się u naszej rodziny zamiast ze swoimi bliskimi), słyszałam ich szczekającą psinkę, czułam troskę Pradziadka…

Te historie, okrojone i pewnie też zniekształcone pozostają już tylko w ulotnej pamięci, nad czym ubolewam. Podobnie jak anegdoty opowiadane przez Dziadka, który miał odpowiednią opowiastkę na każdą okazję! Niewielkie ich fragmenty zachowały się na taśmie magnetofonowej i filmie. Być może niektóre uwiecznię tu, na blogu.

Albumy, które chcę Wam dzisiaj przedstawić, służą do przechowywania wspomnień spisywanych przez babcię i dziadka. Uważam, że są genialnym pomysłem i żałuję, że sama nie mam takiej pamiątki. Zobaczcie:

DSC_1064

DSC_1086

DSC_1087

Na początku albumu znajduje się drzewo genealogiczne, do uzupełnienia przez Dziadka/Babcię. Kolejne spośród ponad stu stron zawierają pytania dotyczące przodków (ich imion, charakteru, wspomnień z nimi związanych), dzieciństwa, lat szkolnych, młodości, pracy, małżeństwa, zainteresowań, podróży, dzieci i wnucząt. Jest też miejsce na zapisanie marzeń i planów, które wypełniający Album zamierza jeszcze zrealizować. Pytania zachęcają nie tylko do opisywania wydarzeń, ale też dzielenia się emocjami i opiniami, co czyni zapiski wyjątkowymi. Album ozdobiony jest ładnymi, subtelnymi rysunkami i fotografiami. Ma też wiele miejsca na wklejanie własnych zdjęć, pocztówek czy innych pamiątek.

DSC_1088

DSC_1077

DSC_1078

DSC_1066

DSC_1069

DSC_1073

DSC_1072

DSC_1074

Albumy są starannie wydane, szyte, mają twardą oprawę. Z pewnością przetrwają wiele lat ucząc, ciesząc i wzruszając kolejne pokolenia.

Sądzę, że wypełnianie Albumu może być przyjemnością także dla Babci i Dziadka, okazją do wspomnień, wydobycia z pamięci osób, wydarzeń i przeżyć. Powrót do dawnych czasów skłania także do odszukania starych dokumentów i fotografii. Albumy podarowane bliskim stanowią również zachętę do kontaktów i rozmów ze starszymi członkami rodziny o tym, co umknęło już nawet Babci i Dziadkowi.

Albumy są dostępne tutaj (klik) i jestem przekonana, że Was również zachwycą:)

P.S. Obrus, na którego tle zaprezentowałam Albumy, wybrałam nieprzypadkowo. Wykonany własnoręcznie przez moją Prababcię Manię, jest dla mnie cenną pamiątką.

DSC_1063

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawcą Albumów.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki wielkanocne; szybkie ciasto na Wielkanoc babka piaskowa; przepis Wielkanoc; łatwe ciasto do herbaty Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bunt dwulatka chłodnik; jak się ochłodzić; jak przeżyć upał; dziecko w upał domowe bułki; domowe kajzerki; własne pieczywo elibas film na wieczór; ciekawy film gotowanie dla niemowlaka Heidi Loughlin; chemioterapia w ciąży; instagram jak oszczędzić na wyprawce; jak tanio wychować dziecko jak począć bliźnięta; jak zrobić bliźnięta jak ubierać bliźniaki; bliźnięta ubrane jednakowo jednojajowe czy dwujajowe; bliźnięta chimeryczne; bliźnięta jednojajowe karmienie bliźniąt; karmienie piersią; ściąganie pokarmu kawa w czasie karmienia; karmienie piersią a picie kawy; czy matka karmiąca może pić kawę konkurs; książki dzieciństwa; czytanie dzieciom kotletciki rybno-ziemniaczane; kotlety z tuńczykiem; ryba dla niemowlaka kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si kryjówka dla dziecka; marchewka moja podróż z planaxy.com; wymarzone wakacje mutyzm wybiórczy objawy; terapia mutyzmu nauka samodzielnego zasypiania; cry it out; metoda 3-5-7 paczkomat; wydawnictwo znak; księgarnia internetowa papka marchewkowa piasek kinetyczny; magiczny piasek opinie pierwsza zupka podmienione bliźnięta; zamienione bliźniaczki; pomyleni bliźniacy; gemeliologia; badania bliźniąt przeniesienie dziecka do własnego łóżka; samodzielne usypianie; usypianie dziecka przygody tintina opinie; recenzja tintin reach for the skies opinie rozdzielanie bliźniąt rozszerzanie diety sanki dla bliźniąt; jakie sanki wybrać sen bliźniąt; łóżeczko dla bliźniaków; dostawka dla bliźniaków snuza go soczewki kontaktowe dla dziecka synchronizacja bliźniąt; synchronizowanie bliźniaków szczepienie wózek bliźniaczy Emmaljunga; emmaljunga double city cross; emmaljunga dla bliźniąt wystawa Lego Lublin zazdrość zblendować