Fanaberia czy przejaw rozsądku? Gadżet – „wydrzygrosz” czy realna potrzeba?

Wielu rodziców zadaje sobie te pytania kompletując wyprawkę dla oczekiwanego dziecka.

_DSC1187wm

Monitor oddechu, bohater dzisiejszego wpisu. Urządzenie, które monitoruje oddech niemowlęcia i wszczyna alarm w sytuacji, gdy spada on poniżej oczekiwanej częstotliwości lub zanika na dłużej niż 20 sekund (w niektórych modelach można ustawić inny czas reakcji).
Może uratować życie. Dla mnie to wystarczający powód ku temu, by był on żelaznym punktem na liście zakupów.
Ryzyko utraty oddechu u zdrowego dziecka jest marginalne, ale istnieje. Przypadek zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) zdarza się w Polsce statystycznie co drugi dzień. Zwykle dotyczy maluchów poniżej 6 miesiąca życia. Medycyna wciąż nie potrafi wyjaśnić SIDS, polegającego na tym, iż dziecko umiera we śnie z nieznanych przyczyn. Najprawdopodobniej niemowlę przestaje po prostu oddychać, a powód tego jest trudny do jednoznacznego ustalenia. Ryzyko zespołu można zmniejszyć dbając o zdrowy tryb życia w ciąży, unikając przegrzewania dziecka, układając je do spania w bezpiecznym miejscu (bez poduszek czy pluszaków), będąc blisko śpiącego niemowlęcia. Tym, co daje niemal stuprocentową pewność dostrzeżenia utraty oddechu i szybką reakcję rodzica jest właśnie monitor.
Kiedy korzystanie z monitora jest szczególnie istotne?
• gdy dziecko jest wcześniakiem
• gdy u noworodka występowały problemy z oddychaniem, np. bezdechy
• gdy dziecko miało niską wagę urodzeniową
• gdy noworodek często ulewa
• gdy w rodzinie był przypadek SIDS
• jeśli przewidujesz, że będziesz co chwila sprawdzać, czy dziecko oddycha
dwa rodzaje monitorów oddechu: z płytką, którą wkłada się pod materacyk oraz mobilne, przyczepiane do pieluszki. Te drugie występują również w wersji z wbudowaną wibracją, mającą na celu wywołać oddech; wibracja włącza się po 15 sekundach bez oddechu, a jeśli ten nie wystąpi po kolejnych 5 sekundach, aktywuje się alarm. Co wtedy? Zwykle wystarczy wziąć dziecko na ręce, czasem obudzić. Tylko tyle. Rzadziej konieczne są poważniejsze zabiegi czy wezwanie pomocy.
Który monitor lepszy? Używałam obu rodzajów, napiszę więc o moich doświadczeniach.
Monitor płytkowy ma tą przewagę nad mobilnym, że rzadziej zdarzają mu się fałszywe alarmy. Pojawiają się one wtedy, gdy urządzenie nie wyczuwa ruchów oddechowych dziecka, czyli (w przypadku płytkowego) niemowlę znalazło się poza jego zasięgiem (np. uciekło z łóżeczka lub zostało wyjęte bez wyłączenia sprzętu) lub (w przypadku mobilnego) brzuszek dziecka znalazł się poza zasięgiem sensora (np. monitor uciekł z pieluszki). Zwykle za fałszywe alarmy odpowiada czynnik ludzki, tj.: bardzo aktywne dziecko, zapominalski rodzic, nieprawidłowy montaż monitora do dziecka lub dziecka do łóżeczka. Dodam, że żaden z fałszywych alarmów monitora (mobilnego), które nam się zdarzyły, nie obudził dziecka, choć dźwięk jest wyraźny i dość głośny. Było ich zaledwie kilka i wynikały ze zsunięcia się urządzenia z pieluszki, gdy dziecko było już bardzo ruchliwe (powyżej 6 miesiąca).

DSC_0080wm

A teraz czas na zalety monitora mobilnego (montowanego do pieluszki). Po pierwsze i najważniejsze: bada on oddech dziecka cały czas, całą dobę i w każdym miejscu (nie tylko w łóżeczku). Także wtedy, gdy nosisz lub karmisz malca, wozisz go w wózku, jedziesz samochodem.

_DSC1188wm

Po drugie, znacznie mniejsze jest ryzyko, że zapomnisz włączyć monitor. Każdorazowe przypinanie go do pieluszki podczas przewijania wchodzi w nawyk. Włączenie monitora płytkowego w nocy, gdy padnięci odkładamy malucha do łóżeczka może umknąć łatwiej.

Po trzecie, monitor zdaje egzamin, gdy dziecko śpi z rodzicami lub rodzeństwem, co jest częste u wieloraczków. Nawet jeśli planujesz każdorazowo odkładać niemowlę do łóżeczka, trudno przewidzieć, czy nie zmienisz zdania. Wtedy monitor płytkowy będzie bezużyteczny (i tak właśnie było u nas w przypadku pierworodnego).

Możesz mieć wątpliwość, czy monitor przyczepiony do pieluszki nie przeszkadza dziecku, np. gdy śpi na brzuszku lub siada czy raczkuje. My nie zauważyliśmy, by dziewczynkom było niewygodnie. Jednak dla pewności, że urządzenie nie ogranicza ich ruchów, po 6 miesiącu zakładaliśmy monitory tylko na czas snu.

O to, że monitor (bez względu na rodzaj) nie zadziała gdy trzeba, nie musisz się martwić. Łatwo sprawdzić, czy urządzenie nie jest uszkodzone (taki test trwa 20 sekund;), a bateria ma wskaźnik wyczerpania. Pobór baterii w obu przypadkach jest minimalny i my nigdy ich nie wymienialiśmy.
Na pytanie czy i jaki monitor zakupić, musicie odpowiedzieć sobie sami. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.

Podziel się
 • http://zosiatestuje.pl Zosia Testuje

  Przy drugim dziecku zastanowię się nad zakupem tego moblinego, szkoda tylko, że szybko przestaje się sprawdzać.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Zdecydowanie polecam!On nie tyle przestał się sprawdzać,co wydał nam się już na tym etapie zbędny dziecku,które nie śpi.Do pół roku z powodzeniem używaliśmy non-stop:)

 • http://ilekosztujablizniaki.pl Maciek ilekosztujablizniaki.pl

  Dodam ze swojego, „bliźniaczego” doświadczenia, że monitor płytkowy sprawdza się bez zarzutu, jeśli w zestawie posiada dwie płytki. Polecam Angelcare, który użytkujemy nieprzerwanie od 8 miesięcy życia maluchów… W początkowych miesiącach 3 razy zadziałał nam u synka w godzinach nocnych. Alarm za każdym razem okazywał się fałszywy (lub nie), ale tego nigdy się nie dowiem. Polecam 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   O, czyli Angelcare też daje radę. Dzięki za uzupełnienie:) Pozdrowienia dla maluszków!

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku