Fanaberia czy przejaw rozsądku? Gadżet – „wydrzygrosz” czy realna potrzeba?

Wielu rodziców zadaje sobie te pytania kompletując wyprawkę dla oczekiwanego dziecka.

_DSC1187wm

Monitor oddechu, bohater dzisiejszego wpisu. Urządzenie, które monitoruje oddech niemowlęcia i wszczyna alarm w sytuacji, gdy spada on poniżej oczekiwanej częstotliwości lub zanika na dłużej niż 20 sekund (w niektórych modelach można ustawić inny czas reakcji).
Może uratować życie. Dla mnie to wystarczający powód ku temu, by był on żelaznym punktem na liście zakupów.
Ryzyko utraty oddechu u zdrowego dziecka jest marginalne, ale istnieje. Przypadek zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) zdarza się w Polsce statystycznie co drugi dzień. Zwykle dotyczy maluchów poniżej 6 miesiąca życia. Medycyna wciąż nie potrafi wyjaśnić SIDS, polegającego na tym, iż dziecko umiera we śnie z nieznanych przyczyn. Najprawdopodobniej niemowlę przestaje po prostu oddychać, a powód tego jest trudny do jednoznacznego ustalenia. Ryzyko zespołu można zmniejszyć dbając o zdrowy tryb życia w ciąży, unikając przegrzewania dziecka, układając je do spania w bezpiecznym miejscu (bez poduszek czy pluszaków), będąc blisko śpiącego niemowlęcia. Tym, co daje niemal stuprocentową pewność dostrzeżenia utraty oddechu i szybką reakcję rodzica jest właśnie monitor.
Kiedy korzystanie z monitora jest szczególnie istotne?
• gdy dziecko jest wcześniakiem
• gdy u noworodka występowały problemy z oddychaniem, np. bezdechy
• gdy dziecko miało niską wagę urodzeniową
• gdy noworodek często ulewa
• gdy w rodzinie był przypadek SIDS
• jeśli przewidujesz, że będziesz co chwila sprawdzać, czy dziecko oddycha
dwa rodzaje monitorów oddechu: z płytką, którą wkłada się pod materacyk oraz mobilne, przyczepiane do pieluszki. Te drugie występują również w wersji z wbudowaną wibracją, mającą na celu wywołać oddech; wibracja włącza się po 15 sekundach bez oddechu, a jeśli ten nie wystąpi po kolejnych 5 sekundach, aktywuje się alarm. Co wtedy? Zwykle wystarczy wziąć dziecko na ręce, czasem obudzić. Tylko tyle. Rzadziej konieczne są poważniejsze zabiegi czy wezwanie pomocy.
Który monitor lepszy? Używałam obu rodzajów, napiszę więc o moich doświadczeniach.
Monitor płytkowy ma tą przewagę nad mobilnym, że rzadziej zdarzają mu się fałszywe alarmy. Pojawiają się one wtedy, gdy urządzenie nie wyczuwa ruchów oddechowych dziecka, czyli (w przypadku płytkowego) niemowlę znalazło się poza jego zasięgiem (np. uciekło z łóżeczka lub zostało wyjęte bez wyłączenia sprzętu) lub (w przypadku mobilnego) brzuszek dziecka znalazł się poza zasięgiem sensora (np. monitor uciekł z pieluszki). Zwykle za fałszywe alarmy odpowiada czynnik ludzki, tj.: bardzo aktywne dziecko, zapominalski rodzic, nieprawidłowy montaż monitora do dziecka lub dziecka do łóżeczka. Dodam, że żaden z fałszywych alarmów monitora (mobilnego), które nam się zdarzyły, nie obudził dziecka, choć dźwięk jest wyraźny i dość głośny. Było ich zaledwie kilka i wynikały ze zsunięcia się urządzenia z pieluszki, gdy dziecko było już bardzo ruchliwe (powyżej 6 miesiąca).

DSC_0080wm

A teraz czas na zalety monitora mobilnego (montowanego do pieluszki). Po pierwsze i najważniejsze: bada on oddech dziecka cały czas, całą dobę i w każdym miejscu (nie tylko w łóżeczku). Także wtedy, gdy nosisz lub karmisz malca, wozisz go w wózku, jedziesz samochodem.

_DSC1188wm

Po drugie, znacznie mniejsze jest ryzyko, że zapomnisz włączyć monitor. Każdorazowe przypinanie go do pieluszki podczas przewijania wchodzi w nawyk. Włączenie monitora płytkowego w nocy, gdy padnięci odkładamy malucha do łóżeczka może umknąć łatwiej.

Po trzecie, monitor zdaje egzamin, gdy dziecko śpi z rodzicami lub rodzeństwem, co jest częste u wieloraczków. Nawet jeśli planujesz każdorazowo odkładać niemowlę do łóżeczka, trudno przewidzieć, czy nie zmienisz zdania. Wtedy monitor płytkowy będzie bezużyteczny (i tak właśnie było u nas w przypadku pierworodnego).

Możesz mieć wątpliwość, czy monitor przyczepiony do pieluszki nie przeszkadza dziecku, np. gdy śpi na brzuszku lub siada czy raczkuje. My nie zauważyliśmy, by dziewczynkom było niewygodnie. Jednak dla pewności, że urządzenie nie ogranicza ich ruchów, po 6 miesiącu zakładaliśmy monitory tylko na czas snu.

O to, że monitor (bez względu na rodzaj) nie zadziała gdy trzeba, nie musisz się martwić. Łatwo sprawdzić, czy urządzenie nie jest uszkodzone (taki test trwa 20 sekund;), a bateria ma wskaźnik wyczerpania. Pobór baterii w obu przypadkach jest minimalny i my nigdy ich nie wymienialiśmy.
Na pytanie czy i jaki monitor zakupić, musicie odpowiedzieć sobie sami. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.

Podziel się
 • http://zosiatestuje.pl Zosia Testuje

  Przy drugim dziecku zastanowię się nad zakupem tego moblinego, szkoda tylko, że szybko przestaje się sprawdzać.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Zdecydowanie polecam!On nie tyle przestał się sprawdzać,co wydał nam się już na tym etapie zbędny dziecku,które nie śpi.Do pół roku z powodzeniem używaliśmy non-stop:)

 • http://ilekosztujablizniaki.pl Maciek ilekosztujablizniaki.pl

  Dodam ze swojego, „bliźniaczego” doświadczenia, że monitor płytkowy sprawdza się bez zarzutu, jeśli w zestawie posiada dwie płytki. Polecam Angelcare, który użytkujemy nieprzerwanie od 8 miesięcy życia maluchów… W początkowych miesiącach 3 razy zadziałał nam u synka w godzinach nocnych. Alarm za każdym razem okazywał się fałszywy (lub nie), ale tego nigdy się nie dowiem. Polecam 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   O, czyli Angelcare też daje radę. Dzięki za uzupełnienie:) Pozdrowienia dla maluszków!

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bliźniaki na rowerze bliźnięta chłodnik; jak się ochłodzić; jak przeżyć upał; dziecko w upał ciąża mnoga; ciąża bliźniacza dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci edukacyjna gra mobilna; gra edukacyjna na tablet etui na iPhone; poznanie wielozmysłowe Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę fotelik rowerowy gotowana marchewka gotowanie dla niemowlaka instagram jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać karmienie bliźniąt; historie mam karmiących bliźnięta karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe kiedy pierwszy tablet; kiedy kupić dziecku smartfona kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej laktacja Lenka Komecka monitor oddechu mutyzm wybiórczy objawy; terapia mutyzmu naturalny poród bliźniąt nauka samodzielnego zasypiania; cry it out; metoda 3-5-7 pieluszkowe zapalenie skóry pierwsza zupka pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej synchronizacja bliźniąt; synchronizowanie bliźniaków tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie telepatia bliźniąt; bliźniacza więź torcik ur tort dla bliźniąt Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego opinie zdrowe przekąski; co na drugie śniadanie łatwy placek drożdżowy; placek drożdżowy z owocami