Dwie garście ciekawostek o idealnym mleku w pięknym opakowaniu

_DSC1115wm
1. Mama może z powodzeniem karmić piersią swe adoptowane dziecko, nawet jeśli nigdy nie była w ciąży.
2. Zgodnie z obecnymi zaleceniami, warto karmić piersią do 2 roku życia lub dłużej. Wiele mam decyduje się karmić aż do tzw. samoodstawienia. Mimo to, medycyna nie zna przypadku, by student ssał pierś (dla zaspokojenia głodu).
3. Mleko mamy zmienia swój skład w ciągu całego okresu laktacji, w ciągu doby, a nawet w czasie pojedynczego karmienia– idealnie dostosowując się do potrzeb dziecka.
4. Mama jest w stanie wykarmić wyłącznie piersią (aż do szóstego miesiąca życia) swoje bliźnięta, a nawet trojaczki. Produkuje wówczas około 3 litrów mleka na dobę (to tylko 10 razy mniej niż wyspecjalizowana krowa:)
5. Mama ciężarna może bezpiecznie kontynuować karmienie piersią, o ile nie powoduje to skurczów. Po porodzie mleko „dostosowuje się” do potrzeb młodszego ssaka.
6. Mleko kobiece zmienia kolor na różnych etapach karmienia, ale zawsze zachowuje swe wartości i nigdy nie zamienia się w wodę, choćby było niemal przezroczyste (jeśli wątpisz, zbadaj je w jednym z banków mleka).
7. Papież Franciszek zachęca mamy do naturalnego karmienia, a podczas mszy w Kaplicy Sykstyńskiej w dniu Chrztu Pańskiego powiedział: „Karmcie swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili”. (To akurat nie jest zaskakujące , biorąc pod uwagę fakt, że Matka Boża karmi Dzieciątko bodaj na co drugim obrazie).
8. Nadwyżki pokarmu można oddać do banku mleka, by (po zbadaniu i pasteryzacji) stało się doskonałym lekiem dla wcześniaków, których mamy nie mogą karmić.
9. Mleko modyfikowane zawiera kilkadziesiąt składników, mleko mamy – co najmniej kilkaset; większości z nich (w tym wielu odpornościowych) nie da się podrobić.
10. Obecnie nawet posiadanie implantów piersi nie wyklucza naturalnego karmienia, chyba że operację wykonywał rzeźnik.

Brzmi, jakby karmienie piersią było takie proste? Jeśli nie jest, zanim się poddasz poszukaj pomocy u doradcy lub konsultanta laktacyjnego. Możesz także skorzystać ze wsparcia w grupie „Karmiące cyce na ulice;)” (to nie żart, to taka nazwa!)

Fot. Jagoda Kowalczyk

Podziel się
 • angus79

  No ja swoje właśnie karmiłam równo 6 miesięcy!! A w szczycie laktacji 2,8 litra dziennie produkowałam 🙂 Było to męczące przy dwójce głodomorów, ale i miałam poczucie misji i spełnienia.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   …a pewnie jeszcze ściągałaś laktatorem, skoro wiesz, ile produkowałaś. Karmienie bezpośrednio jest jednak mniej wyczerpujące.

 • just

  Moja cycocholiczka ma już ponad 10 mcy i mleczko mamy jest najj,nic jej tak nie smakuje. Trochę się martwie co będzie jak wróce do pracy,bo po 14 mcy idzie do żłobka,ale jak dam rade to będę karmić do samoodstawienia;) choćby raz dwa razy dziennie..

 • Mama notuje

  Ja jestem w ciąży i nadal karmię moją roczną córeczkę co wywołało wielki szok otoczenia. Wmawiano mi nawet że skrzywdze w ten sposób oboje dzieci, urodze inwalide lub poronie. A tymczasem oboje rosną jak na drożdżach a ja mam się swietnie

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Jeśli karmienie nie powoduje skurczy, to karm na zdrowie:) Udanego tandemu! Wiedza idzie naprzód, a dla niektórych takie karmienie to szokująca nowinka.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki wielkanocne; szybkie ciasto na Wielkanoc babka piaskowa; przepis Wielkanoc; łatwe ciasto do herbaty Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bunt dwulatka chłodnik; jak się ochłodzić; jak przeżyć upał; dziecko w upał domowe bułki; domowe kajzerki; własne pieczywo elibas film na wieczór; ciekawy film gotowanie dla niemowlaka Heidi Loughlin; chemioterapia w ciąży; instagram jak oszczędzić na wyprawce; jak tanio wychować dziecko jak począć bliźnięta; jak zrobić bliźnięta jak ubierać bliźniaki; bliźnięta ubrane jednakowo jednojajowe czy dwujajowe; bliźnięta chimeryczne; bliźnięta jednojajowe karmienie bliźniąt; karmienie piersią; ściąganie pokarmu kawa w czasie karmienia; karmienie piersią a picie kawy; czy matka karmiąca może pić kawę konkurs; książki dzieciństwa; czytanie dzieciom kotletciki rybno-ziemniaczane; kotlety z tuńczykiem; ryba dla niemowlaka kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si kryjówka dla dziecka; marchewka moja podróż z planaxy.com; wymarzone wakacje mutyzm wybiórczy objawy; terapia mutyzmu nauka samodzielnego zasypiania; cry it out; metoda 3-5-7 paczkomat; wydawnictwo znak; księgarnia internetowa papka marchewkowa piasek kinetyczny; magiczny piasek opinie pierwsza zupka podmienione bliźnięta; zamienione bliźniaczki; pomyleni bliźniacy; gemeliologia; badania bliźniąt przeniesienie dziecka do własnego łóżka; samodzielne usypianie; usypianie dziecka przygody tintina opinie; recenzja tintin reach for the skies opinie rozdzielanie bliźniąt rozszerzanie diety sanki dla bliźniąt; jakie sanki wybrać sen bliźniąt; łóżeczko dla bliźniaków; dostawka dla bliźniaków snuza go soczewki kontaktowe dla dziecka synchronizacja bliźniąt; synchronizowanie bliźniaków szczepienie wózek bliźniaczy Emmaljunga; emmaljunga double city cross; emmaljunga dla bliźniąt wystawa Lego Lublin zazdrość zblendować