Dwie garście ciekawostek o idealnym mleku w pięknym opakowaniu

_DSC1115wm
1. Mama może z powodzeniem karmić piersią swe adoptowane dziecko, nawet jeśli nigdy nie była w ciąży.
2. Zgodnie z obecnymi zaleceniami, warto karmić piersią do 2 roku życia lub dłużej. Wiele mam decyduje się karmić aż do tzw. samoodstawienia. Mimo to, medycyna nie zna przypadku, by student ssał pierś (dla zaspokojenia głodu).
3. Mleko mamy zmienia swój skład w ciągu całego okresu laktacji, w ciągu doby, a nawet w czasie pojedynczego karmienia– idealnie dostosowując się do potrzeb dziecka.
4. Mama jest w stanie wykarmić wyłącznie piersią (aż do szóstego miesiąca życia) swoje bliźnięta, a nawet trojaczki. Produkuje wówczas około 3 litrów mleka na dobę (to tylko 10 razy mniej niż wyspecjalizowana krowa:)
5. Mama ciężarna może bezpiecznie kontynuować karmienie piersią, o ile nie powoduje to skurczów. Po porodzie mleko „dostosowuje się” do potrzeb młodszego ssaka.
6. Mleko kobiece zmienia kolor na różnych etapach karmienia, ale zawsze zachowuje swe wartości i nigdy nie zamienia się w wodę, choćby było niemal przezroczyste (jeśli wątpisz, zbadaj je w jednym z banków mleka).
7. Papież Franciszek zachęca mamy do naturalnego karmienia, a podczas mszy w Kaplicy Sykstyńskiej w dniu Chrztu Pańskiego powiedział: „Karmcie swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili”. (To akurat nie jest zaskakujące , biorąc pod uwagę fakt, że Matka Boża karmi Dzieciątko bodaj na co drugim obrazie).
8. Nadwyżki pokarmu można oddać do banku mleka, by (po zbadaniu i pasteryzacji) stało się doskonałym lekiem dla wcześniaków, których mamy nie mogą karmić.
9. Mleko modyfikowane zawiera kilkadziesiąt składników, mleko mamy – co najmniej kilkaset; większości z nich (w tym wielu odpornościowych) nie da się podrobić.
10. Obecnie nawet posiadanie implantów piersi nie wyklucza naturalnego karmienia, chyba że operację wykonywał rzeźnik.

Brzmi, jakby karmienie piersią było takie proste? Jeśli nie jest, zanim się poddasz poszukaj pomocy u doradcy lub konsultanta laktacyjnego. Możesz także skorzystać ze wsparcia w grupie „Karmiące cyce na ulice;)” (to nie żart, to taka nazwa!)

Fot. Jagoda Kowalczyk

Podziel się
 • angus79

  No ja swoje właśnie karmiłam równo 6 miesięcy!! A w szczycie laktacji 2,8 litra dziennie produkowałam 🙂 Było to męczące przy dwójce głodomorów, ale i miałam poczucie misji i spełnienia.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   …a pewnie jeszcze ściągałaś laktatorem, skoro wiesz, ile produkowałaś. Karmienie bezpośrednio jest jednak mniej wyczerpujące.

 • just

  Moja cycocholiczka ma już ponad 10 mcy i mleczko mamy jest najj,nic jej tak nie smakuje. Trochę się martwie co będzie jak wróce do pracy,bo po 14 mcy idzie do żłobka,ale jak dam rade to będę karmić do samoodstawienia;) choćby raz dwa razy dziennie..

 • Mama notuje

  Ja jestem w ciąży i nadal karmię moją roczną córeczkę co wywołało wielki szok otoczenia. Wmawiano mi nawet że skrzywdze w ten sposób oboje dzieci, urodze inwalide lub poronie. A tymczasem oboje rosną jak na drożdżach a ja mam się swietnie

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Jeśli karmienie nie powoduje skurczy, to karm na zdrowie:) Udanego tandemu! Wiedza idzie naprzód, a dla niektórych takie karmienie to szokująca nowinka.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku