Dwie garście ciekawostek o idealnym mleku w pięknym opakowaniu

_DSC1115wm
1. Mama może z powodzeniem karmić piersią swe adoptowane dziecko, nawet jeśli nigdy nie była w ciąży.
2. Zgodnie z obecnymi zaleceniami, warto karmić piersią do 2 roku życia lub dłużej. Wiele mam decyduje się karmić aż do tzw. samoodstawienia. Mimo to, medycyna nie zna przypadku, by student ssał pierś (dla zaspokojenia głodu).
3. Mleko mamy zmienia swój skład w ciągu całego okresu laktacji, w ciągu doby, a nawet w czasie pojedynczego karmienia– idealnie dostosowując się do potrzeb dziecka.
4. Mama jest w stanie wykarmić wyłącznie piersią (aż do szóstego miesiąca życia) swoje bliźnięta, a nawet trojaczki. Produkuje wówczas około 3 litrów mleka na dobę (to tylko 10 razy mniej niż wyspecjalizowana krowa:)
5. Mama ciężarna może bezpiecznie kontynuować karmienie piersią, o ile nie powoduje to skurczów. Po porodzie mleko „dostosowuje się” do potrzeb młodszego ssaka.
6. Mleko kobiece zmienia kolor na różnych etapach karmienia, ale zawsze zachowuje swe wartości i nigdy nie zamienia się w wodę, choćby było niemal przezroczyste (jeśli wątpisz, zbadaj je w jednym z banków mleka).
7. Papież Franciszek zachęca mamy do naturalnego karmienia, a podczas mszy w Kaplicy Sykstyńskiej w dniu Chrztu Pańskiego powiedział: „Karmcie swoje dzieci piersią. Nawet w tej chwili”. (To akurat nie jest zaskakujące , biorąc pod uwagę fakt, że Matka Boża karmi Dzieciątko bodaj na co drugim obrazie).
8. Nadwyżki pokarmu można oddać do banku mleka, by (po zbadaniu i pasteryzacji) stało się doskonałym lekiem dla wcześniaków, których mamy nie mogą karmić.
9. Mleko modyfikowane zawiera kilkadziesiąt składników, mleko mamy – co najmniej kilkaset; większości z nich (w tym wielu odpornościowych) nie da się podrobić.
10. Obecnie nawet posiadanie implantów piersi nie wyklucza naturalnego karmienia, chyba że operację wykonywał rzeźnik.

Brzmi, jakby karmienie piersią było takie proste? Jeśli nie jest, zanim się poddasz poszukaj pomocy u doradcy lub konsultanta laktacyjnego. Możesz także skorzystać ze wsparcia w grupie „Karmiące cyce na ulice;)” (to nie żart, to taka nazwa!)

Fot. Jagoda Kowalczyk

Podziel się
 • angus79

  No ja swoje właśnie karmiłam równo 6 miesięcy!! A w szczycie laktacji 2,8 litra dziennie produkowałam 🙂 Było to męczące przy dwójce głodomorów, ale i miałam poczucie misji i spełnienia.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   …a pewnie jeszcze ściągałaś laktatorem, skoro wiesz, ile produkowałaś. Karmienie bezpośrednio jest jednak mniej wyczerpujące.

 • just

  Moja cycocholiczka ma już ponad 10 mcy i mleczko mamy jest najj,nic jej tak nie smakuje. Trochę się martwie co będzie jak wróce do pracy,bo po 14 mcy idzie do żłobka,ale jak dam rade to będę karmić do samoodstawienia;) choćby raz dwa razy dziennie..

 • Mama notuje

  Ja jestem w ciąży i nadal karmię moją roczną córeczkę co wywołało wielki szok otoczenia. Wmawiano mi nawet że skrzywdze w ten sposób oboje dzieci, urodze inwalide lub poronie. A tymczasem oboje rosną jak na drożdżach a ja mam się swietnie

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Jeśli karmienie nie powoduje skurczy, to karm na zdrowie:) Udanego tandemu! Wiedza idzie naprzód, a dla niektórych takie karmienie to szokująca nowinka.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze ciąża mnoga; ciąża bliźniacza cytologia; USG piersi czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole garderoba w małym domu; garderoba w mieszkaniu; szafa z drzwiami przesuwnymi gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka kąpiel bliźniąt karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy Lenka Komecka mielonka dla dziecka muffinki ze szpinakiem; muffinki jajeczne; szpinak jajka naturalna cesarka; łagodna cesarka; naturalny poród bliźniąt niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy poród; Jeannette Kalyta; Położna; międzynarodowy dzień położnej; profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety sids tęczowe czapeczki; szydełkowe czapeczki; urodziny Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; zupka