Docenisz to, co masz

DSC_1036

Wtedy, gdy walcząc ze snem po raz kolejny wstaję nocą do córek; kiedy sprzątam makaron rozrzucony po całym salonie; nawet wtedy, gdy mierzę temperaturę choremu dziecku, powinnam myśleć: mam wszystko. Jeżeli nie drżę o życie bliskich, jest nam ciepło, nikt nie jest głodny – nie mam na co narzekać. Choć czasem o tym zapominam.

Jako dziecko uwielbiałam słuchać historii opowiadanych przez moją babcię. Zawsze, gdy przekraczała próg naszego mieszkania, ciągnęłam ją za rękę do mojego pokoju, siadałyśmy na łóżku i słuchałam, słuchałam, słuchałam… tych samych opowieści po raz kolejny. O wojnie, o pracy u Niemców, o poznaniu z Dziadkiem, narodzinach mamy i cioci. Opowieści w podobnym tonie snują rozmówczynie Anny Herbich, tytułowe „Dziewczyny z Powstania”. Żony, przyjaciółki, córki, w końcu też – mamy.

DSC_1038

„Usłyszałam dziecięcy krzyk. Ogarnęło mnie uczucie ulgi i ogromne wyczerpanie (…) Była bowiem pierwsza po południu 1 sierpnia 1944 roku (…) Nasz synek jest po prostu cudowny, bardzo was oboje kocham. Ale sama rozumiesz, muszę iść do Powstania”.

„Siostra brała kawałek prześcieradła, nasypywała trochę cukru, wiązała nitką. I ten gałganek, zamoczony w wodzie, Staś ssał. Tak oszukiwaliśmy trawiący go głód”.

„Darło się wszystko, co się nadawało na pieluszki. To, co się nie nadawało, także.”

DSC_1040

„Co chwila się budziłam. I nie wynikało to z tego – jak w przypadku większości młodych matek – że Staś budził się w nocy i płakał. Przecież był zagłodzony i krzyczeć nie miał sił. (…) Ta bezradność, niemożność nakarmienia własnego, malutkiego dziecka. Obserwowanie, jak niknie w oczach. Nie spałam z powodu strachu”.

„Jechaliśmy dwa dni do stacji Koniecpol. Staś był w stanie opłakanym. Wycieńczony z głodu i zimna, cały czas w tej samej pieluszce”.

„-Ja już nie wytrzymuję! – krzyknęłam.

– Nie przesadzaj – odpowiedział. – Nawet jeśli będziemy musieli zginąć, to trudno. Może przynajmniej następni, ci, co przyjdą po nas, będą mieli lepiej.”

DSC_1041

Nasze dzisiejsze, matczyne zmartwienia, wydają się po lekturze tak błahe… trudny poród, kłopoty z karmieniem, odparzenia, kolki, małżeńskie nieporozumienia. Nabierasz do tego odpowiedniego dystansu.

Na ponad trzystu stronach autorka zebrała opowieści jedenastu kobiet. Poza spojrzeniem na powstańczą rzeczywistość okiem sanitariuszek, łączniczek, żon i matek, książka zawiera materiał do przemyśleń nad patriotyzmem, granicami człowieczeństwa, smutnym dla Polski zakończeniem drugiej wojny światowej.

Lektura wciągająca, mocna, dla niektórych czytelniczek – za mocna. A przecież ta historia wydarzyła się naprawdę, niedawno, tuż obok. Bohaterki tych wydarzeń jeszcze żyją.

DSC_1031

„Dziewczyny z Powstania”, Anna Herbich, Wydawnictwo Znak. Przeczytaj. Docenisz to, co masz.

 

 

 

Podziel się
 • Małgorzata

  Czytałam. To prawda. Zawarte w niej historie dają do myślenia. Do spojrzenia z innej perspektywy na codzienność.

  http://onazwyczajna.blogspot.com/2015/05/czytam-anna-herbich-dziewczyny-z.html

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Mnie niezmiennie szokuje, że to było tak niedawno. Te kobiety jeszcze żyją!

 • Joanna Klich

  zawsze chciałam mieć tą książke..chyba najwyższy czas na zakup i lekturę 🙂

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku