Dlaczego zostałam psychologiem, a nie ubekiem?

Nie byłoby Elementarza Mamy bez mamy. Jasne, nie? Nie byłoby też mnie (mamy) bez mojego Taty. No, tak to działa. I z całą pewnością nie byłabym tym, kim jestem, tu, gdzie jestem.

Wiem, że w tym nowym blogowym projekcie bardzo mnie wspiera. Stamtąd, z tzw. „góry”, ale też tym, co powiedział i zrobił dawniej. Do dziś pamiętam, jak dałam mu do przeczytania artykuł napisany przeze mnie na podstawie jakichś beznadziejnie przeprowadzonych badań. Ocenił, że złamałam dwa przysłowia: „I w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu” oraz „ Z g…a bicza nie ukręcisz”. Pomyślałam wtedy, że z tym pisaniem nie jest może najgorzej. Nigdy nie wiadomo, co zapadnie dziecku w pamięć. Lepiej się pilnować. Jeszcze zostanie blogerem:)

Tego dnia obawiałam się od najmłodszych lat (pewnie gdzieś od 6 roku życia, bo wtedy dziecko zyskuje świadomość śmierci). Myślałam, że go nie przeżyję. Albo inaczej – że nie będę w stanie normalnie funkcjonować. Nie pójdę do pracy, może nawet nie wstanę z łóżka.

Byliśmy bardzo blisko. Kiedy marudziłam, brał mnie na kolana, przytulał do swojej koszulki z narysowanym liskiem i śpiewał „nie rycz mała nie rycz…”, a ja zastanawiałam się, „no gdzie tu jest napisane king-brus-li i karate mistrz”.
Podobno nie ma ludzi idealnych – ten człowiek w roli taty był idealny. Nawet to, co mnie w nim czasem złościło (np. zmuszanie do samodzielnych decyzji) dziś poczytuję za wielką wartość. Bo w każdej podjętej decyzji wspierał mnie do końca. Nawet, jeśli któraś była zła czy głupia, dziś już tego nie pamiętam. Tak się złożyło, że wiele poważnych rozmów prowadziliśmy w autobusie. W autobusie też, przejeżdżającym koło aresztu na Północnej, narobiłam tacie (opozycjoniście) wstydu pytaniem: „to tu siedziałeś?”;) Ubecy podczas rewizji przepowiadali, że będę u nich pracować (pomagałam wyrzucać rzeczy z szuflad). Takie upokorzenia z mojej strony mój tata znosił z godnością.

Nie pracuję jednak w Urzędzie Bezpieczeństwa. Od taty nauczyłam się, że problemy dziecka – dla dorosłych błahe, dla niego samego są ogromne, proporcjonalnie do wieku. Z jego książki (po kryjomu, ledwie umiejąc czytać) dowiedziałam się, że ten brodaty, uśmiechnięty facet na zdjęciu zamordował i zjadł swoich rodziców. To mnie przerażało i fascynowało. Musiałam zostać psychologiem.

Ten dzień, którego się obawiałam, nastąpił równo pięć lat temu. Przeżyłam. Wstałam, chodziłam do pracy. I chociaż w mojej głowie wszystkie fakty z życia ustawione mam na „przed” i „po” 21 lutego 2010, to żyję i wiem, że on JEST.

Często rozmawiamy z synem o dziadku. Jaki był, co mówił o nim. Wspominamy, jak chodziłam z nim w wózku do dziadka. Pokazuję wszystkie rzeczy, które zrobił w domu babci, w naszym domu, na podwórku. Synek wie, że dziadek jest. Zna go ze zdjęć. Staramy się przekazywać dziecku wizję, że śmierć to część życia; że dzisiaj tęsknimy, ale kiedyś się spotkamy.

DSC_0628wm

Podziel się
  • Karola

    Cała prawda o kochanym wujku:)…myślę,że teraz z góry rozpiera go duma :D….ja się też wzruszyłam

  • Natalia

    Piękne, głębokie i wzruszające

  • Mama

    To piękne i wzruszające wspomnienie. Dorosłe dzieci też są kochane.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku