Czy kupić roczniakowi iPhone’a?

Niegdyś jedna z moich ulubionych blogerek, Nishka, miała dylemat, czy kupić nastolatce iPhone’a. Udało jej się go rozwiązać z pomocą czytelników. Dziś ja liczę na Waszą pomoc;)

Zastanawiam się, czy kupić roczniakowi iPhone’a.

A było to tak. Najpierw córki dostały taki oto prezent Fisher-Price.

DSC_0943

Ponieważ nie miał opakowania, najpierw trzeba było rozgryźć, co też to jest. Dzieci wprawdzie korzystały z gadżetu w ulubiony sposób, czyli próbowały zjadać i rzucały nim.

DSC_0938

Ciekawość rodziców była jednak tak silna, że spytali wujka Googla i co?

DSC_0955

Ano, jest to etui na iPhone’a. Tak!

Niewiele później zakupiliśmy małym kurtki. Rozmiar 92, ale były i mniejsze. Widzicie ten drobny, gumowy szczegół?

DSC_0947

I tu?

DSC_0950

Tak, to kieszonka na telefon z otworem do przeciągnięcia słuchawek.

DSC_0952

No, skoro jest etui na iPhone’a, są odpowiednie kurtki to brakuje czego? No, wiadomo!

Czemu więc JESZCZE nie kupiliśmy?

Ano, pomyślałam, nie jest chyba iPhone (smartfon, tablet, laptop, telewizor – tak, on też) małemu dziecku potrzebny. To my, rodzice, czasem potrzebujemy tego wolnego kwadransa.

Ależ, ależ – słyszę oburzenie. Tablet to kolory, dźwięki, zręczność! Racja. Ale piasek, foremki, sznurki, skrawki materiałów, kora – to faktura, zapach, dźwięk, barwy, odcienie, górki i dołki, nieograniczone możliwości dla wyobraźni. To szansa na skupienie, na decyzję, tworzenie, sprawność, integrację wszystkich zmysłów.

DSC_0963

DSC_0974

A wiedza? – ktoś spyta. „(…)wszystko, co możliwe, powinno być dostępne zmysłom, to, co widzialne – wzrokowi, co słyszalne – słuchowi, co ma zapach – węchowi” (Comenius). Dwulatek (i dziecko młodsze) nie nauczy się świata z migających obrazków. Jeśli nie dotknie, nie powącha, nie poczuje, nie zbada – nie zapamięta. Poznaje świat dosłownie „od gleby”, multizmysłowo, a nie multimedialnie.

DSC_0491wm

Dobrze, a co z obsługą? Koledzy będą umieli, a Twoje dzieci jak z lasu czy buszu… w porządku, to mnie przekonuje:) Zamawiam!

A może jednak zdążą nadrobić, jak odczekam jeszcze ze trzy lata? Tylko czy kurtki nie będą za małe? No i to etui…

 

 

Podziel się
 • Kasia

  Krótko, zwięźle i na temat 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   🙂

 • Ania Motyl

  Ehh ten postep techniki;) mam dwa smyki które nie korzystają nadmiernie z ów cud techniki i pięknie się rozwijają. Szczerze to chyba nawet wolą wspinać sie na drzewa jak oglądać piękne obrazki z monitora.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Racja. Tyle, że rodzicom łatwiej gdy dzieci oglądają drzewo na monitorze niż gdy się na nie wspinają;) Dlatego niestety często tablet wygrywa.

 • Ania Motyl

  wydaje mi się, że gdy zbyt często jest łatwiej rodzicom to tym częściej będzie ciężko dzieciom w starszym wieku. takie moje przemyślenie

 • http://www.mamacarla.pl MamaCarla

  Przerażające! Niedługo iPhone będzie obowiązkowym elementem wyprawki noworodka…

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Kurtki są już na to przygotowane;)Na szczęście póki co rodzic decyduje:)

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku