Chować się! Czyli po co dziecku kryjówka?

DSC_1013

Narzuta rozciągnięta między krzesłami, koc przerzucony nad suszarką do ubrań, materac oparty o łóżko, baldachim, przestrzeń pod stolikiem, namiot lub modne tipi. Wszystko to może stać się ulubioną kryjówką. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dzieci je tak uwielbiają? Bo wiedzą, a właściwie czują, co dla nich dobre. Godziny spędzone w „bazie” niosą mnóstwo korzyści.

– Nieduża kryjówka daje wrażenie ciepła, przytulności i bezpieczeństwa. Idąc dalej tym tropem, warunki w niej panujące można przyrównać do tych, jakich dziecko zaznało przed narodzeniem.

– Ograniczona przestrzeń łagodnie wymusza zmniejszenie ruchliwości. To uspokaja i wycisza.

– Otoczenie nie zakłóca uwagi dzieci. Dzięki temu, jeśli bawią się z drugim dzieckiem czy rodzicem, mogą tą uwagę skierować na siebie nawzajem.

– Przestrzeń wewnątrz kryjówki zawiera tylko to, co do niej wniesiemy. Może z łatwością stać się statkiem, rakietą, polem kukurydzy czy nawiedzonym domem. To idealne miejsce do zabawy z odgrywaniem ról.

– Tajemnicza atmosfera kryjówki jest ekscytująca, pozwala odczuć różnorodne, przyjemne emocje na własnej skórze.

– Odcięcie od mnóstwa przedmiotów w pokoju sprawia, że wzrok odpoczywa od nadmiernej stymulacji kolorami, obrazami, kształtami. Do zmysłu słuchu docierają nieco stłumione dźwięki. To również sprzyja wyciszeniu i koncentracji.

– Ograniczenie nachalnych bodźców daje pole wyobraźni i kreatywności.

– Namiot czy kryjówka pod materacem może stać się miejscem dobrowolnego odosobnienia dla dziecka, które potrzebuje się wyciszyć czy „pozbierać myśli”. Pozwala skupić się na tym, co „w środku”.

– W niewielkich domach kryjówka może stanowić ważne miejsce „prywatne”, „tylko dla dziecka”, gdzie może pobyć samo i przechowywać swoje skarby.

– Przebywając samotnie w kryjówce dziecko uczy się bycia samemu ze sobą, swoimi myślami i uczuciami (to umiejętność równie ważna jak bycie wśród ludzi).

Czy domek z materaca, „baza” lub namiot może mieć więcej zalet? Tak! Wszystko, o czym dotąd napisałam, chowa się (nomen omen;) przy tym, co zyskuje dziecko, gdy wraz z nim do kryjówki wchodzi mama lub tata!

Wspólna zabawa w takim miejscu sprzyja dobremu wykorzystaniu czasu tylko dla dziecka. Oddzieleni od reszty domu, nastawieni na siebie nawzajem, otwarci na świat wyobraźni zaczynacie nadawać na podobnych falach. Kryjówka zapewnia bliskość fizyczną, koncentrację na relacji rodzic-dziecko, kontakt jeden do jednego, daje warunki do spokojnych rozmów, buduje wspólne przyjemne doświadczenia, zacieśnia więź, pozwala dziecku czuć się wyjątkowym, ważnym i wzmacnia jego poczucie wartości. To (jaka przyjemna dla rodzica!) inwestycja w przyszłość dziecka.

Jest tylko jeden warunek: telefon, tablet, zmartwienia i zastrzeżenia do dziecka zostawiasz na zewnątrz.

DSC_1028

Podziel się
 • Kamila Konrad

  U nas Alek też ma takie swoje kryjówki 😉
  http://www.kolorowe-usta.blogspot.com

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Musi mieć! A Ty też z nich korzystasz?:)

 • Sweetshoop.pl

  Do tej pory lubię się chować pod kocem. Coś jest w tym poczuciu bezpieczeństwa 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Koc to jak dotąd jedyna skuteczna ochrona przed nocnymi potworami, nie dziwię się, że z niej korzystasz!;)

 • http://gulbaska.pl Gulbaska

  Zgadzam się. U nas ostatnio rządzi właśnie koc przerzucony przez suszarkę do prania 🙂 Właśnie z mężem mocno główkujemy nad tym jak zrobić taką „stałą bazę” w pokoju młodych, by jednocześnie była skrytką, nie zajmowała dużo miejsca i nie została zdemolowana przy pierwszym użyciu 😉 Jakiś pomysł?

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Hmm…stała baza? Może szafa!:)Albo jakiś rozkładany namiot (my mamy np. w kształcie auta), ładne są też te tipi, ale chyba łatwo je obalić;)

   • http://agumama.pl/ Agumama

    Polecam teepee chociaż faktycznie są dość wywrotne. U nas była akcja, Staś wywalił teepee na Jasia i od tamtej poty Jaś czasem gdy przechodzi obok namiotu to ze strachem pokazuje nań paluszkiem i opowiada co się stało.
    Ale gdy przed wyjściem do pracy proszę o buziaki to Jachu jest pierwszy w namiocie i tam się chichra żebym przyszła i sama sobie wzięła 😉

 • http://agumama.pl/ Agumama

  Ba! Sama dobrze pamiętam, jak budowałam namioty z koca rozciągniętego nad stołem 🙂
  Gdy jeździłam do babci, miałam tam kolegę rówieśnika i też budowaliśmy bazy. Czasami pozwalano nam aby baza przetrwała „do jutra” 🙂

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku