Chodź, pobawmy się w doktora (18+!)

pielęgniarka

Pamiętacie, kiedy ostatnio bawiliście się w doktora? Choć niektórym może wydać się to śmieszne lub nieistotne, regularne samobadanie  jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworów piersi i jąder.

Rak piersi to najczęstszy spośród złośliwych nowotworów u kobiet. U większości chorych pierwszym objawem jest niebolesny guz, wyczuwalny dotykiem.

Choć nowotwór jądra stanowi zaledwie 1,6 % nowotworów złośliwych u mężczyzn, to w grupie 20-44 lata jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym.

Trudno jest uchronić się przed zapadnięciem na te choroby, ale można zwiększyć swoje szanse na wyleczenie, badając się regularnie, najlepiej raz w miesiącu. Oczywiście jeżeli lubicie takie zabawy i macie na to czas, możecie robić to nawzajem, nawet codziennie;) Okazuje się, że wiele zmian w jądrach odkrywają właśnie kobiety, zaś w kobiecych piersiach – mężczyźni.

Jak to zrobić?

Badanie piersi (jeden z kilku możliwych schematów; wszystkie są dobre, o ile umożliwiają dotarcie do każdego centymetra piersi).

 • Najlepiej wykonywać badanie zawsze w tym samym dniu cyklu menstruacyjnego (pomiędzy 6 a 9 dniem od początku miesiączki).
 • Oceń kształt i kolor piersi – czy nie uległy one zmianom, czy skóra nie marszczy się, nie ma wgłębień, a brodawki nie są wciągnięte (zrób to z rękami uniesionymi do góry, a następnie z ułożonymi mocno na biodrach, tak by odczuć napięcie mięśni; obejrzyj piersi z przodu, z boku oraz pochylając się).
 • Ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wydobywa się z nich płyn (oczywiście nie dotyczy to mleka mam karmiących;)
 • Kąpiąc się pod prysznicem unieś lewą rękę za głowę i prawą ręką zbadaj lewą pierś; palcami zataczaj małe kółeczka, sprawdzając naprzemiennie z góry piersi na dół i z dołu do góry, czy nie wyczuwasz zgrubienia lub guzka (następnie sprawdź prawą pierś, mając prawą rękę uniesioną za głowę).
 • Po kąpieli połóż się na łóżku, bez poduszki. Pod lewy bok podłóż ręcznik lub nieduży jasiek, lewą rękę włóż pod głowę. Prawą ręką zbadaj lewą pierś, tak jak robiłaś to pod prysznicem. Następnie zmień strony i zbadaj drugą pierś.
 • Nadal leżąc sprawdź, czy węzły chłonne pod pachami nie są powiększone lub nie mają zgrubień.
 • O zbadanie piersi zawsze możesz poprosić swojego ginekologa.
 • Comiesięczne samobadanie nie zwalnia oczywiście z regularnego USG piersi, a w późniejszym wieku także mammografii; jednak jeśli odkryjesz coś niepokojącego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Badanie jąder.

 • Najłatwiej wykonać je pod prysznicem lub w kąpieli (albo bezpośrednio po), skóra jest wtedy rozluźniona.
 • Oceń, czy jądra są ułożone symetrycznie, czy skóra lub wielkość jąder nie uległa zmianie, czy nie uwypuklają się guzki lub nierówności, czy w mosznie nie znajduje się płyn.
 • Zbadaj jądra kolejno, przesuwając palcami po ich powierzchni; sprawdź, czy nie ma na nich stwardnień lub guzków (nie przestrasz się, gdy natrafisz na naczynie krwionośne, powrózek nasienny czy najądrze – one muszą tam być;)
 • Powtórz badanie na leżąco, sprawdzając także, czy węzły chłonne w pachwinach nie są powiększone.
 • Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego lub nowego, nie zwlekaj z wizytą u urologa lub lekarza rodzinnego. Nowotwory jąder mogą podwoić swój rozmiar w ciągu miesiąca (choć oczywiście odkryta zmiana może być czymś zupełnie niegroźnym).

Tylko tyle, tylko raz w miesiącu wystarczy zrobić, by znacznie zwiększyć swoje szanse na szybkie wykrycie choroby – wtedy, gdy jest ona w pełni wyleczalna. Życzę Wam przyjemnej zabawy w doktora i dobrych wyników:)

Do napisania tekstu zainspirowała mnie Heidi, którą znacie z tego wpisu. Dzielnie przyjmuje chemioterapię, a 4 lutego (Dzień Walki z Rakiem) zamieściła na swoim Fanpage’u taki tekst: „Sprawdzajcie swoje cycki, tu chodzi nie tylko o guzki!!! Wasza druga połówka może Wam pomóc, czyniąc z tego rodzaj comiesięcznej gry wstępnej. To działa w obie strony…jajka też wymagają badania!”

Dbajcie o siebie nawzajem!

Zdjęcie pochodzi z Pixabay.com

Podziel się
 • http://www.dzieciowo.pl/ Krusz.

  Otóż to! Nic dodać, nic ująć. Oraz raz na jakiś czas cytologia i USG piersi.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku