By chciało się żyć

DSC_1091

Niedawno na moim blogu pojawił się artykuł „Jak skutecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo”. Był to element akcji mającej na celu skierowanie osób chcących odebrać sobie życie w miejsca, gdzie uzyskają pomoc. Wpisując w wyszukiwarkę słowa „jak popełnić samobójstwo” czy „jak się zabić” coraz częściej uzyskamy wyniki kierujące do pozytywnych artykułów. Jest więc nadzieja (oby nie naiwna), że choć kilka z tych osób uda się ocalić.

A czy można zrobić coś, by osoby te nigdy nie potrzebowały wpisywać w wyszukiwarkę tych słów? Jakie warunki zapewnić dziecku, by rosło w poczuciu, że życie ma sens i umiało mierzyć się z trudnościami?

Chęć życia zależy od wielu czynników i nie na wszystkie masz wpływ. Wypadki losowe, choroby, niektóre cechy osobowości wymykają się Twojej kontroli. Nic z tym nie zrobisz. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, by podnieść szansę na to, że Twoje dziecko będzie ceniło życie mimo przeciwności losu. Jak?

 1. Dbaj o dobre relacje w rodzinie, one mają ogromny wpływ na całe przyszłe życie Twojego dziecka (jeśli nie radzisz sobie z tym, pamiętaj o istnieniu mediacji czy terapii rodzin).
 2. Zawsze odnoś się do dziecka z szacunkiem. Zawsze. Nawet jeśli to zachowanie dziecka Cię zirytowało, Ty jesteś odpowiedzialny za to, co zrobisz ze swoją złością.
 3. Buduj poczucie własnej wartości dziecka. Niech czuje się akceptowane i kochane bez względu na to, jakie jest.
 4. Bądź wrażliwy na potrzeby dziecka; zawsze na nie odpowiadaj, nigdy nie ignoruj.
 5. Szanuj prawo dziecka do wszelkich emocji; naucz je wyrażać uczucia w akceptowany sposób.
 6. Wzmacniaj pewność siebie dziecka. Zachęcaj je do poszukiwania rozwiązań, aby umiało w przyszłości mierzyć się z trudnościami i wierzyło, że pokona wszelkie problemy.
 7. Bądź wsparciem dla dziecka w każdej sytuacji – niech wie, że może liczyć na Ciebie nawet kiedy z własnej winy wpakuje się w tarapaty.
 8. Bądź na bieżąco ze sprawami syna czy córki. Interesuj się jego życiem – jeśli chodzi do przedszkola, to nie tylko obiadem; jeśli do szkoły, to nie tylko ocenami. To najmniej ważne sprawy. Zorganizuj swój dzień tak, by dla każdego z dzieci wykroić chociaż 30 minut dobrego, spokojnego czasu „sam na sam” – bez elektroniki i gderania.
 9. Dbaj o rozwój zdolności społecznych dziecka – dawaj mu dużo okazji do interakcji z innymi dziećmi i dorosłymi. Bądź blisko, ale daj swobodę.
 10. Swoim przykładem pokaż, że nie należy się poddawać, warto szukać porady u bliskich, a w trudnych sytuacjach udać się po pomoc do specjalisty.

Co najmniej tyle możesz zrobić, by Twojemu dorosłemu dziecku chciało się żyć. Pracujesz na to od poczęcia.

P.S. Na zdjęciu wiejska dziewczynka z wielodzietnej rodziny, brudna i ubrana w ciuchy z drugiej ręki. Mimo to, mam nadzieję, szczęśliwa:)

 

 

Podziel się
 • http://www.dzieciowo.pl/ Kruszyzna

  Nie dam rady. Na pewno coś spierniczę. Pomimo starań. Błądzić jest rzeczą ludzką, ale szczerze mówiąc najbardziej się boję, że po latach okaże się, że spierniczyłam za bardzo.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Każdy rodzic coś spierniczy. Ale myślę, że jak się stara, to nie może spierniczyć za bardzo (jak noworodka nie uszkodzi się niechcący-tak mi tłumaczyła położna kiedy się bałam przewijać syna w inkubatorze). Tylko widzisz, na szczęście dziecka mamy tylko częściowy wpływ…

   • http://www.dzieciowo.pl/ Kruszyzna

    Ano racja.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku