By chciało się żyć

DSC_1091

Niedawno na moim blogu pojawił się artykuł „Jak skutecznie i bezboleśnie popełnić samobójstwo”. Był to element akcji mającej na celu skierowanie osób chcących odebrać sobie życie w miejsca, gdzie uzyskają pomoc. Wpisując w wyszukiwarkę słowa „jak popełnić samobójstwo” czy „jak się zabić” coraz częściej uzyskamy wyniki kierujące do pozytywnych artykułów. Jest więc nadzieja (oby nie naiwna), że choć kilka z tych osób uda się ocalić.

A czy można zrobić coś, by osoby te nigdy nie potrzebowały wpisywać w wyszukiwarkę tych słów? Jakie warunki zapewnić dziecku, by rosło w poczuciu, że życie ma sens i umiało mierzyć się z trudnościami?

Chęć życia zależy od wielu czynników i nie na wszystkie masz wpływ. Wypadki losowe, choroby, niektóre cechy osobowości wymykają się Twojej kontroli. Nic z tym nie zrobisz. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, by podnieść szansę na to, że Twoje dziecko będzie ceniło życie mimo przeciwności losu. Jak?

 1. Dbaj o dobre relacje w rodzinie, one mają ogromny wpływ na całe przyszłe życie Twojego dziecka (jeśli nie radzisz sobie z tym, pamiętaj o istnieniu mediacji czy terapii rodzin).
 2. Zawsze odnoś się do dziecka z szacunkiem. Zawsze. Nawet jeśli to zachowanie dziecka Cię zirytowało, Ty jesteś odpowiedzialny za to, co zrobisz ze swoją złością.
 3. Buduj poczucie własnej wartości dziecka. Niech czuje się akceptowane i kochane bez względu na to, jakie jest.
 4. Bądź wrażliwy na potrzeby dziecka; zawsze na nie odpowiadaj, nigdy nie ignoruj.
 5. Szanuj prawo dziecka do wszelkich emocji; naucz je wyrażać uczucia w akceptowany sposób.
 6. Wzmacniaj pewność siebie dziecka. Zachęcaj je do poszukiwania rozwiązań, aby umiało w przyszłości mierzyć się z trudnościami i wierzyło, że pokona wszelkie problemy.
 7. Bądź wsparciem dla dziecka w każdej sytuacji – niech wie, że może liczyć na Ciebie nawet kiedy z własnej winy wpakuje się w tarapaty.
 8. Bądź na bieżąco ze sprawami syna czy córki. Interesuj się jego życiem – jeśli chodzi do przedszkola, to nie tylko obiadem; jeśli do szkoły, to nie tylko ocenami. To najmniej ważne sprawy. Zorganizuj swój dzień tak, by dla każdego z dzieci wykroić chociaż 30 minut dobrego, spokojnego czasu „sam na sam” – bez elektroniki i gderania.
 9. Dbaj o rozwój zdolności społecznych dziecka – dawaj mu dużo okazji do interakcji z innymi dziećmi i dorosłymi. Bądź blisko, ale daj swobodę.
 10. Swoim przykładem pokaż, że nie należy się poddawać, warto szukać porady u bliskich, a w trudnych sytuacjach udać się po pomoc do specjalisty.

Co najmniej tyle możesz zrobić, by Twojemu dorosłemu dziecku chciało się żyć. Pracujesz na to od poczęcia.

P.S. Na zdjęciu wiejska dziewczynka z wielodzietnej rodziny, brudna i ubrana w ciuchy z drugiej ręki. Mimo to, mam nadzieję, szczęśliwa:)

 

 

Podziel się
 • http://www.dzieciowo.pl/ Kruszyzna

  Nie dam rady. Na pewno coś spierniczę. Pomimo starań. Błądzić jest rzeczą ludzką, ale szczerze mówiąc najbardziej się boję, że po latach okaże się, że spierniczyłam za bardzo.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Każdy rodzic coś spierniczy. Ale myślę, że jak się stara, to nie może spierniczyć za bardzo (jak noworodka nie uszkodzi się niechcący-tak mi tłumaczyła położna kiedy się bałam przewijać syna w inkubatorze). Tylko widzisz, na szczęście dziecka mamy tylko częściowy wpływ…

   • http://www.dzieciowo.pl/ Kruszyzna

    Ano racja.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

Baby Jogger City Mini Double GT; bliźniaczy jogger bliźniaki na rowerze bliźnięta ciąża mnoga; ciąża bliźniacza domowe bułki; domowe kajzerki; własne pieczywo dziecko płacze w przedszkolu; dziecko nie chce chodzić do przedszkola dzikie dzieci edukacyjna gra mobilna; gra edukacyjna na tablet etui na iPhone; poznanie wielozmysłowe Fill n squeeze; woreczki do kieszonki; jak podać papkę fotelik rowerowy gotowana marchewka gotowanie dla niemowlaka instagram jak oszczędzić na wyprawce; jak tanio wychować dziecko jak uśpić dziecko; dziecko nie chce usypiać karmienie bliźniąt; historie mam karmiących bliźnięta karmienie bliźniąt; karmienie tandemowe kiedy pierwszy tablet; kiedy kupić dziecku smartfona kołderka sensoryczna; kocyk obciążeniowy; terapia si książeczki obrazkowe; lego city; mam oko; Wiosna na ulicy Czereśniowej laktacja Lenka Komecka monitor oddechu naturalny poród bliźniąt papka marchewkowa pieluszkowe zapalenie skóry pierwsza zupka pokój dla matki z dzieckiem; tarasy zamkowe profilaktyka samobójstw; by chciało się żyć; przemoc wobec dzieci; dwuletni Marcelek rozszerzanie diety sala zabaw; konkurs z nagrodami; sala zabaw bugi; bugi lublin; zajęcia na deszczowe dni; gdy dzieci się nudzą silna wola; dieta; pociążowy brzuszek śmierć łóżeczkowa standardy opieki nad ciążą bliźniaczą; badania w ciąży bliźniaczej tęczowy kocyk; hospicjum perinatalne; wada letalna; poronienie telepatia bliźniąt; bliźniacza więź torcik ur tort dla bliźniąt Vetulani o sześciolatkach; odroczenie od obowiązku szkolnego; wystawa Lego Lublin wystawa Lego opinie zdrowe przekąski; co na drugie śniadanie łatwy placek drożdżowy; placek drożdżowy z owocami