Bo rodzi się nowe życie

położna 1

Kiedyś, na studiach, przeprowadzałam wywiad z moją Mamą na temat decyzji życiowo doniosłych. Jedną z takich decyzji zwykle jest wybór zawodu. W końcu w pracy spędzamy tak wiele czasu. Od tego wyboru zależy w życiu wiele: czy jesteśmy usatysfakcjonowani, czy sfrustrowani. Jaki jest plan dnia. Ile czasu możemy poświęcić rodzinie i pasjom. Status materialny. Życie towarzyskie. Wiele aspektów naszego życia. Ale nie tylko naszego. Dobrze podjęta decyzja wpływa również pozytywnie na życie osób, z którymi pracujemy. Wracając do mojego wywiadu, gdy spytałam Mamę, dlaczego wybrała zawód położnej, odpowiedziała spontanicznie, że fascynowały ją narodziny nowego życia.

Zawód Mamy był dla mnie czymś normalnym. Jako dziewczynka wiedziałam, że pracuje w szpitalu, na oddziale gdzie leczy się panie. Bywałam tam. Lubiłam atmosferę dyżurki, sympatyczne koleżanki Mamy. Czasem dostawałam najmniejszy fartuch i zakładałam słuchawki na szyję. Przez pewien czas wydawało mi się nawet, że powinnam pójść w ślady Mamy, ale szybko zrezygnowałam. Zbyt fascynowały mnie książki Taty. O tym, jak ważny jest zawód położnej, usłyszałam od pani w szkole, gdy rozmawialiśmy o tym, kim są nasi rodzice. Nauczycielka powiedziała wtedy: „wiecie, kto to jest położna? To bardzo ważna osoba. Ona pomaga nam przyjść na świat i opiekuje się dziećmi tuż po narodzinach”. Olśniło mnie.

położnaŹródło: Instagram (rys. z książki D.W Winnicott „Dziecko, jego rodzina i świat”)

Słowa nauczycielki potwierdziło życie, oczywiście wtedy, gdy sama „wpadłam w ręce położnych”. Szkoda, że nie wszystkie wybrały zawód zgodny z powołaniem. A może po prostu wypaliły się? Ciężka praca, trudne pacjentki (hormony, ból, strach o dziecko robią swoje), niska płaca, wciąż za mało personelu. Na szczęście takie położne należą do mniejszości. Wiele z nich, pomimo trudu, wciąż jest zafascynowanych tym, że rodzi się nowe życie i świadomych, że ten początek dla mamy i dziecka jest tak ważny. To te, które cierpliwie pokazywały mi, jak przewijać i przystawiać synka do piersi. Te, które pomogły mi w pierwszym karmieniu tandemowym po narodzinach bliźniaczek (do dziś się wzruszam). Te, które żartowały zakładając KTG czy z wyczuciem wynajdowały ostatnią wolną żyłkę do założenia dwudziestego trzeciego wkłucia. Te, które delikatnie pielęgnowały moje dzieci, jakby to były ich własne skarby. Dzisiaj ich święto, Międzynarodowy Dzień Położnej. Życzę Im zdrowia i satysfakcji z pracy. Pod każdym względem! Dzisiaj też urodziny mojej Mamy. Czyżby to na jej cześć ogłoszono to święto?;)

położna 3

Nie zostałam położną, ale mnie też fascynują narodziny. Dlatego pochłonęłam książkę Jeannette Kalyty p.t. „Położna. 3550 cudów narodzin”. Chociaż przeszkadzały mi w niej trochę wstawki o bioenergoterapii i czakramach, to polecam ją każdej oczekującej mamie. Książka wzrusza, bawi, napawa spokojem i pokazuje, że poród może być naturalnie pięknym przeżyciem. Autorka przedstawia w niej nie tylko historie kilkunastu narodzin, ale i przemiany polskiego położnictwa.

położna 2

Tak wiele się już zmieniło, choć nie zawsze to doceniamy; wiele jest jeszcze przecież do zrobienia. Dziś trudno uwierzyć, że podczas porodu kobieta nie mogła zejść z łóżka, a po nim tylko na chwilę widziała „strategiczną” część dziecka (tak, płeć była najważniejsza). Czymś oczywistym wydaje się to, że mama przebiera i karmi maleństwo kiedy jest taka potrzeba, a nie dostaje zawiniątko co trzy godziny, na chwilę. Wiele porodów ma charakter rodzinny, a w niektórych szpitalach do dyspozycji mamy jest  jednoosobowy pokój. Z drugiej strony, gdy porady laktacyjne w dużym mieście są tylko na telefon, odwiedziny odbywają się w specjalnie do tego wyznaczonym pokoju (jak dostać się tam tuż po cięciu – nie wiem), nie ma dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego, a jedna położna ma czasem pod opieką dwadzieścia mam po porodzie, trudno uwierzyć, że to dwudziesty pierwszy wiek, cywilizacja…

Jeśli jesteś oczekującym rodzicem, życzę spotkania na swej drodze wspaniałej położnej podczas pięknego porodu. I zdrowia dla maluszka!

 

Podziel się
 • http://alexanderkowo.blogspot.com alexanderkowo.blogspot.com

  ciekawa pozycja 🙂

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   🙂

 • mama

  Może i z okazji moich urodzin wprowadzono dzień położnej . Starałam się być dobrą polożną i wczuć się w sytuację pacjentki,zwłaszcza, że zanim przyszła wolność rodząca nie miała przy sobie bliskiej osoby a i narodzone dziecko przebywało w oddziale innym niż matka.Długo by o tych okropnościach pisać.Dobrze ,że minęły.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Może kiedyś napiszę o tych okropnościach. To ciekawy temat – dziś często nie doceniamy tego, co już udało się osiągnąć.

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku