Bliźnięta – niemowlęta: 10 zasad przetrwania

_DSC1144a

Kiedy życie wróci do normy? Nie znam lepszej odpowiedzi niż ta, której udziela młodym rodzicom dr Sears: „To jest Wasza nowa norma”. Z początku brzmi to dość drastycznie. Jak dostać obuchem w głowę. Jak to, nie mogę ot tak iść się wysikać? Jestem zmęczona, chcę spać! Wciąż od nowa porozwalane zabawki, plamy soku… I to będzie już zawsze? – pisałam w artykule „Rewolucja i nowa norma”.   (…) Zrozumienie, że życie z dziećmi to nie stan przejściowy a nowa norma, jest wyzwalające. Przestajesz czekać, zaczynasz działać. Organizujesz się w tych nowych warunkach.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości musi chwilę zająć. Z perspektywy czasu łatwiej jest spojrzeć chłodno i zebrać kilka zasad, które pomagają przetrwać początki podwójnego macierzyństwa niemal bez szwanku;)

Oto one:

  1. Rozważ priorytety i trzymaj się ich. Zawsze, gdy poczujesz się zagubiona, pomyśl o tym, co naprawdę ma znaczenie. Olej bez poczucia winy to, co mniej ważne, zajmij się tylko tym, co jest na pierwszym miejscu. Być może zdarzą się dni, kiedy sukcesem będzie szczęśliwe dobrnięcie do wieczora – to nic, że w piżamie.
  2. Nie zwalniaj Taty. To, że jesteś cały dzień z dziećmi nie znaczy przecież, że pracujesz mniej. Jeśli weźmiesz na siebie wszystkie obowiązki, każda ze stron będzie poszkodowana (Ty – bo się zamęczysz, dzieci – bo nie będą miały Taty, Tata – bo będzie „niepotrzebny”).
  3. Synchronizuj dzieci. Oczywiście stopniowo i łagodnie, z uwzględnieniem ich potrzeb i rytmu. Więcej o synchronizacji bliźniąt przeczytasz tutaj. To rozwiązanie naprawdę ułatwi Ci życie.
  4. Jak najwięcej staraj się zrobić podczas czuwania dzieci. Wówczas, mając wszystko w miarę „ogarnięte”,  ich drzemki wykorzystasz na co tylko zechcesz! Nie zawsze jest to możliwe, ale niektóre maluchy uważają np., że mama tańcząca z mopem jest bardzo zabawna;)
  5. Ustal ramowy plan dnia. Podczas „gorszych dni” łatwiej będzie Ci przetrwać krótsze odcinki czasu od śniadania do planowego spaceru, od obiadu do kąpieli itd.
  6. Zachowaj elastyczność. Nic tak nie frustruje jak niemożność zrobienia tego, co sobie zaplanowałaś. Dlatego bądź otwarta na zmiany, a najlepiej nie planuj zbyt wiele. Z dziećmi nigdy nic nie wiadomo i może okazać się, że cały Twój misterny plan… się nie powiedzie. Bezpieczniejsza jest myśl: „jeśli dzieci będą miały dobry dzień, może umyję ze dwa okna” niż „choćby nie wiem co, jutro wszystkie okna będą błyszczeć”.
  7. Upraszczaj sobie życie. Zakupy z dostawą do domu, niegniotące się ubrania, proste fryzury, łatwe przepisy, mrożone jedzenie* – to wszystko wymyślono właśnie dla nas:) * O gotowaniu dla niemowląt na tydzień z góry – pisałam tutaj.
  8. Przyjmuj sensowną pomoc. To znaczy taką, która uwzględnia, czego naprawdę w danym momencie potrzebujesz, szanuje Twój sposób wychowywania i ufa Twoim rodzicielskim kompetencjom. Jeśli chcesz i możesz sobie na to pozwolić, nie wahaj się zatrudnić kogoś do pomocy w domu lub przy dzieciach. Odmawiaj pomocy, która w rzeczywistości utrudnia Ci życie…Przede wszystkim nie potrzebujesz teraz krytyki i dodatkowych osób do obsłużenia.
  9. Zachowaj samodzielność. Nawet jeśli zwykle możesz liczyć na kogoś, zaplanuj i zorganizuj się tak, by móc zrobić wszystko samodzielnie: kąpiel, spacer, karmienie itd. Unikniesz rozczarowania i stresu, gdyby ktoś zawiódł. Twoimi sojusznikami mogą okazać się: wygodny bliźniaczy wózek, chusta, bujaczki, suszarka, poduszka do karmienia bliźniąt, duży kojec, a przede wszystkim – pomysłowość…
  10. Dbaj o siebie. Dzieci potrzebują zdrowych, wypoczętych rodziców. Łap każdą okazję do drzemki (bałagan nie zając, zdążysz posprzątać;) Nie rezygnuj z przyjemności. Czasem kwadrans spokojnej lektury czy gimnastyki w ciągu dnia ratuje przed kaftanem bezpieczeństwa.

Zasada 11, najważniejsza, brzmi: nawet jeśli jesteś ekstremalnie zmęczona, staraj się cieszyć każdą chwilą. Już niedługo dzieci zaczną pyskować i zatęsknisz do ich niemowlęctwa;)

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wyrwać mleczaka kąpiel bliźniąt karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb urodziny weleda zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki