Bliźniacze ciekawostki. Początek.

DSC_0769wm

Niedawno pisałam, jak to jest z tą „jajowością” bliźniąt (o tutaj). Sprawa nie jest taka prosta, a szukając materiałów do tekstu trafiłam na masę ciekawostek. Stopniowo będę się z Wami nimi dzieliła, a zaczynam od początku, czyli od…zapłodnienia i nietypowych rodzajów bliźniąt.

Przypomnę tylko (co z pewnością wiesz), że bliźnięta jednojajowe powstają w wyniku zapłodnienia jednej komórki jajowej jednym plemnikiem, zaś dwujajowe – jako efekt zapłodnienia dwóch komórek jajowych dwoma plemnikami. To standard.

A teraz sytuacje nietypowe (niektóre z nich są hipotetyczne; choć wiele wskazuje na ich występowanie, nie da się przy dzisiejszym postępie nauki dowieść ich jednoznacznie):

bliźnięta – chimery: z racji wspólnego rozwoju w jednej macicy niektóre komórki w ciele dziecka pochodzą od bliźniaka lub bezpośrednio od matki (i nie chodzi tu o komórkę jajową). Chimeryzm może dotyczyć zarówno bliźniąt jednojajowych (wtedy nie da się go zidentyfikować) jak i dwujajowych (wtedy jest to do ustalenia przy porównywaniu komórek z różnych części ciała dziecka). Ciekawostką jest,  że w wyniku badań pewna kobieta okazała się nie być matką dwójki z trojga swych dzieci. Dokładniejsze analizy wykazały, że była chimerą i ta dwójka pochodziła z jajeczka jej bliźniaczki.

bliźnięta pół-identyczne, chimeryczne (semi-identical, half-identical): jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona dwoma plemnikami, a następnie dochodzi do podziału; płody mają w komórkach ciała chromosomy pochodzące z obu plemników (samo zapłodnienie jednej komórki dwoma plemnikami – dispermia – zdarza się niezwykle rzadko i zwykle kończy śmiercią zarodka lub rozwinięciem tzw. zaśniadu groniastego). Znany jest przypadek półidentycznych bliźniąt, gdzie jedno z nich jest chłopcem, drugie zaś urodziło się jako hermafrodyta: miało zarówno żeńskie jak i męskie cechy płciowe. To zainteresowało naukowców i zachęciło do badań genetycznych. Odkryli wtedy, że dzieci są identyczne od strony matki, różnią się jednak genami odziedziczonymi od ojca (u dzieci znaleziono zarówno chromosomy X jak i Y, stąd przypadłość jednego z nich). Bliźnięta półidentyczne są chimerami w tym sensie, że niektóre komórki ich ciała mają chromosomy pochodzące od jego bliźniaka.

bliźnięta pół-identyczne pochodzące z zapłodnienia ciałka biegunowego („polar body twins”): w tym hipotetycznym typie jajeczko dzieli się na dwa (a dokładniej, od komórki jajowej oddziela się „ciałko biegunowe”, mające identyczny skład chromosomów) i dopiero wtedy dochodzi do ich zapłodnienia dwoma plemnikami. Jest to sytuacja niezwykła (choć prawdopodobna), bo normalnie ciałko biegunowe ulega degeneracji. W tym typie dzieci mają te same geny od matki (choć jedno rozwija się z komórki jajowej, inne z jej części, tj. ciałka biegunowego), a inne od strony ojca.

– bliźnięta syjamskie – to bliźnięta jednojajowe, które powstają gdy do podziału zapłodnionej komórki jajowej dojdzie bardzo późno, po 13 lub więcej dniach od zapłodnienia i podział ten jest niecałkowity. Bywa, że możliwe jest rozdzielenie bliźniąt (bliźnięta zrośnięte dojrzałe), czasem jedno z nich rozwinięte jest szczątkowo i drugie może funkcjonować po jego operacyjnym oddzieleniu (bliźnięta zrośnięte asymetryczne). Niekiedy zaś jedno z bliźniąt rozwija się tylko częściowo i stanowi niejako pasożytniczą, dodatkową część ciała dziecka

– płód w płodzie (fetus in fetu) – sytuacja, gdy w ciele niemowlęcia znajduje się nie do końca wykształcony, zwykle zwapniony drugi płód

bliźnięta dwujajowe, mające dwóch ojców (superfecundation): występują w sytuacji, gdy w danym cyklu menstruacyjnym uwolnione zostaną dwie komórki jajowe, a kobieta w krótkim odstępie czasu (kilka godzin do kilku dni) podejmie współżycie z dwoma mężczyznami

– bliźnięta dwujajowe, poczęte w odstępie kilku tygodni (superfetation): powstają, gdy u ciężarnej kobiety wystąpi dodatkowe uwolnienie dojrzałej komórki jajowej nawet 24 dni po zapłodnieniu pierwszej (prawidłowo zmiany hormonalne uniemożliwiają uwalnianie dalszych jajeczek w czasie ciąży); oczywiście każde z dzieci rozwija się w swoim tempie i planowy termin porodu jest inny dla każdego z nich

– bliźnięta urodzone w innych terminach: to nic niezwykłego, gdy poród następuje około północy. Bywa jednak, że jedno z bliźniąt należy wydobyć z macicy ze względu na zagrożenie jego życia, a drugie udaje się tam bezpiecznie pozostawić na kilka dni, a nawet tygodni

– bliźnięta jednojajowe różnej płci (niemożliwe, prawda? No, chyba że operacyjnie;) a jednak przedstawię Wam pewien wyjątek): jedna komórka jajowa zostaje zapłodniona jednym plemnikiem z męskimi chromosomami Y. Zdarza się, że te chromosomy Y w toku podziału komórek są tracone i w niektórych komórkach ciała występują, w innych już nie. W ten sposób jedno z bliźniąt pierwotnie identycznych, męskich, rozwija się jako dziewczynka cierpiąca na zespół Turnera.

No, tak to wygląda na dzisiaj. Tyle znalazłam. Dam Wam znać, jeśli naukowcy odkryją coś nowego. Bliźnięta nie przestają zaskakiwać!

P.S. Przy okazji, wiecie, że około 23 % bliźniąt jednojajowych stanowią swoje „lustrzane odbicia”? To znaczy, że jedno jest leworęczne, podczas gdy drugie – praworęczne, mają też znamiona, a czasem nawet narządy wewnętrzne (jak serce czy wątroba) po przeciwnych stronach ciała.

Podziel się

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku