13 pomysłów na kanapowe zabawy dla zmęczonych rodziców

home-1822426_1920

Znasz to uczucie, kiedy nie masz siły się ruszyć, a dziecko koniecznie chce się z Tobą bawić? Na pewno tak. Nieprzespana noc, wstrętny wirus czy po prostu gorszy dzień – czasem jedyne o czym marzysz to chwila spokoju na kanapie.

„Wtedy mąż powinien zająć się dziećmi, a Ty iść się przespać”, stwierdził mój małżonek. Cieszę się, że tak myśli, ale nie zawsze może być tak różowo;)

Wówczas z pomocą przyjdą Ci te pomysły na leniwe zabawy z dziećmi:

Salon tatuażu

Wręczasz dzieciom kredki do malowania skóry lub flamastry. Kładziesz się na kanapie (lepiej podłożyć ręcznik) i oddajesz w ręce małych artystów.

Podróż dyliżansem

Ty leżysz sobie wygodnie w kabinie (na kanapie, może nawet pod kocem), dzieci powożą siedząc na dostawionych krzesłach. Ponieważ podróż jest daleka, trzeba się do niej dobrze przygotować. Sprawdzasz więc, czy wszystko spakowane: „klocki są?”, „lalki są?”, „chusteczki zabrane?”. To odjazd! Po drodze mijacie rozmaite miejscowości, w których woźnica załatwia dla Ciebie różne sprawy. A to musi odebrać od kogoś mapę (oczywiście najpierw ją rysując), a to zrobić zakupy itd. Ty tylko wydajesz rozkazy.

Mumia

Ty jesteś martwym faraonem, a dzieci za pomocą rolki papieru toaletowego zamieniają Cię w mumię.

Salon piękności

Płatki kosmetyczne, pędzelki, gąbeczki, odrobina kremu czy wody, dla odważnych – kosmetyki kolorowe. Oddaj się chwili relaksu!

Naklejkomania

Bezkarne obklejanie śpiącego rodzica może być naprawdę ciekawym zajęciem! Musisz tylko wyposażyć dzieci w odpowiednią ilość naklejek.

Biuro detektywistyczne

Włączasz w telefonie tryb samolotowy i ustawiasz aparat. Prosisz dziecko, by sfotografowało wszystkie kwiaty/ludziki/autka w domu i później pokazało efekty pracy.

Martwa natura

Ty będziesz terenem, po którym mają się przemieszczać autka, ludziki lego, playmobil czy żołnierzyki. Ułóż się tak, by Twoje ciało tworzyło mosty, jaskinie itp. Spokój i delikatny masaż gwarantowane! (Aby dziecko się szybko nie znudziło, od czasu do czasu zrób trzęsienie ziemi).

Przesyłki specjalne

Wyobraź sobie, że odbierasz zlecenia i przekazujesz je Twojemu pracownikowi. „Pani Zosia z ulicy Pralkowej prosi o dostarczenie brudnych skarpetek”. Pan Janek z Jadalniowa  potrzebuje świeżych bułeczek” itd. Każde zrealizowane zadanie możesz dokumentować pieczątką w notesie, o ile masz na to siłę;)

Biuro drobnych zleceń

Szykujesz drobne monety. Zlecasz dzieciom umycie luster czy zmiatanie podłogi. Płacisz i dajesz kolejne zlecenie. I tak do chwili wykorzystania wszystkich monet lub do momentu, gdy dzieciaki się znudzą i same dadzą Ci trochę spokoju.

Doktor i beznadziejny przypadek

Doktorem jest Twoje dziecko (jeśli masz ich kilkoro, możesz liczyć na konsylium!). Jesteś niesamowicie chora, nie możesz się więc ruszać. Zadaniem dzieci jest postawić właściwą diagnozę i z wielką delikatnością wyleczyć pacjenta.

Projektant

Ty leżysz, a młodzież ubiera Cię według uznania – tak, by zachwycić miłośników mody. Do tego fryzura, makijaż… czego się nie wytrzyma dla kilku minut odpoczynku.

Portret

Kładziesz się na dużym kartonie i pozwalasz się odrysować. Następnie przenosisz się na kanapę i tam pozujesz, a młodzież kończy dzieło, wypełniając kontur Twoją podobizną!

W chowanego

Jak to zwykle bywa, szukasz albo jesteś szukanym. W pierwszej opcji musisz trochę oszukiwać, jeśli nie chcesz się przemęczyć: dzieci się chowają, a Ty udajesz że liczysz, po czym zasypiasz. W drugiej nie oszukujesz, ale by się spokojnie zdrzemnąć, musisz znaleźć wygodne i naprawdę sekretne miejsce;)

 

Przyjemnej zabawy!

 

Zdjęcie pochodzi z Pixabay.com

 

Zapraszam do śledzenia Elementarza Mamy na Facebooku i Instagramie🙂

 

Podziel się
  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

    Zajrzałam do Ciebie…właśnie myślę o wprowadzeniu minimalizmu tu i tam…przypadek?nie sądzę;)

    • https://thesanemum.com.au The Sane Mum

      Na pewno nie przypadek! Właśnie piszę kolejny wpis na temat minimalizmu! A co do Ciebie, skoro już o tym myślisz, to teraz tylko zrób pierwszy krok – jedną szafkę, jeden pokój. Jak zaczniesz i poczujesz ulgę, to reszta już sama się potoczy! ❤️

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

adaptacja do przedszkola Baleron białoruski z szynkowara; karkówka z szynkowara bank mleka; mleko matczyne; Salma Hayek karmi piersią; karmienie czyjegoś dziecka bezdech bicie dzieci blendowanie chłopiec bawi się lalkami; co robić z dzieckiem czworaczki z Bydgoszczy; czworaczki; pomoc dla czworaczków czytanie dziecku; jak zachęcić do czytania domowa mielonka tyrolska; mielonka z szynkowara etykietowanie dziecka; rola ojca w życiu dziecka gotowanie dla niemowlaka instagram jak skutecznie i bezpoleśnie popełnić samobójstwo; jak się zabić; jak odebrać sobie życie jak wykąpać bliźniaki jak wyrwać mleczaka jak zwiększyć szansę na bliźniaki karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią trojaczków; karmienie tandemowe; jak karmić trojaczki kolka niemowlęca; sposoby na kolkę; sab simplex; biały szum najtrudniejsze w wychowaniu bliźniąt narodziny niebezpieczne środki czystości; naturalne środki czyszczące odpieluchowanie bliźniąt; nocne odpieluchowanie; nauka korzystania z nocnika pierwsza zupka Polisport Wallaby Evolution rozszerzanie diety Rummikub; gra rodzinna; fajna planszówka Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu samobadanie piersi; samobadanie jąder; gra wstępna śmierć w nagrzanym samochodzie spanie z dzieckiem; współspanie; dzielenie snu; bliskość w nocy strzykawka talk-show; prawda w mediach; najpopularniejszy talk-show tort usypianie przedszkolaka wagon Step2; dla bliźniąt; wózek dla bliźniaków warzywa na balkonie; kreatywne zabawy ekologiczne weleda Wielkanoc współspanie bliźnięta zabawki do kąpieli; Lilliputz; Wężowa wyspa; Fisher Price; Hot Wheels; Przyjaciele z wanny zabawne dialogi; dzieci mówią; ziemniaczki pieczone po żydowsku; ziemniaki po żydowsku