11 śmiertelnie niebezpiecznych przedmiotów,które czyhają na Twoje dziecko w domu

niebezpieczne

Przedstawiam Wam dziś 10 przedmiotów codziennego użytku, które mogą się okazać śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka. Niektóre z nich wydają się oczywiste i wspominam o nich dla przypomnienia. Inne zaś mogą być zaskoczeniem…

LATEKSOWE BALONY

Skrawki pękniętych lub urwanych, kolorowych balonów zachęcają małe dzieci do żucia i gryzienia. Tymczasem bardzo łatwo udławić się nimi – śliskie szybko wpadają do gardła, przylepiają się i mogą całkowicie zablokować drogi oddechowe. Pamiętaj, że zostawianie malucha nawet z nadmuchanym balonem nie jest bezpieczne, a wszystkie skrawki pękniętego balonu trzeba niezwłocznie zebrać i wyrzucić.

MIĘKKA POŚCIEL i MASKOTKI

Poduszki, grube kołdry, liczne maskotki w łóżeczku dziecka poniżej pierwszego roku życia to poważne zagrożenie. Małe dziecko nie zawsze potrafi „wyplątać się” z pościeli lub wydostać ze szczeliny między zbyt małym materacem a szczebelkami. Szacuje się, że w ten sposób umiera rocznie w samych Stanach Zjednoczonych 900 dzieci rocznie. Materac musi być dość twardy i dopasowany, a przykrycie lekkie lub w formie śpiworka. Dla pełnego bezpieczeństwa można zastosować monitor oddechu.

PŁYNY DO KĄPIELI, OLEJKI I INNE KOSMETYKI

Z pozoru nie są aż tak żrące jak płyny do czyszczenia toalet czy kapsułki do zmywarki, ale również mogą być śmiertelne, jeśli dostaną się do płuc. Zwłaszcza, jeśli zawierają węglowowdory lub olejki mineralne. Kolorem i zapachem kosmetyki pielęgnacyjne zachęcają do konsumpcji bardziej niż wybielacz, dlatego również trzymaj je w zamknięciu.

BATERIE

Szczególnie małe, okrągłe bateryjki mogą narobić szkody, gdy dostaną się do ucha, nosa lub ust. Są bardzo łatwe do przełknięcia, a w układzie trawiennym powodują śmiertelne krwotoki i poparzenia. Do takiej właśnie tragedii doszło w ostatnie Boże Narodzenie w stanie Oklahoma, gdzie dwulatki nie udało się uratować po tym jak połknęła baterię. Te małe przedmioty muszą być poza zasięgiem dzieci, a jeśli nieszczęśliwie zostaną połknięte, nie czekaj, aż wyjdą same…Sprawdzaj regularnie, czy baterie w zabawkach są niedostępne dla dziecka.

SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW, SZTUĆCE I INNE DŁUGIE PRZEDMIOTY

…stają się śmiertelnym zagrożeniem, gdy dziecko wędruje, biega lub podskakuje z nimi w ustach lub rękach. Zawsze dbaj o to, by dziecko myło zęby stojąc na podłodze oraz jadło siedząc przy stole. Nie pozwalaj biegać z fletem, długopisem i podobnymi rzeczami. Lekarze tysiące razy wydobywają je z gardła, podniebienia czy oka. Nie zawsze kończy się to szczęśliwie.

GORĄCE NAPOJE I POTRAWY

To oczywiste, a jednak codziennie tysiące zadbanych dzieci padają ofiarą poparzeń. Ich pomysłowość i determinacja w zaspokajaniu ciekawości jest niesłychana. Przysunięcie stołka do kuchenki lub wrzucenie piłki na patelnię trwa krócej niż zalogowanie się do poczty elektronicznej, podczas gdy ta chwila nieuwagi może kosztować wiele cierpienia, a nawet życie dziecka. Nigdy nie zostawiaj gorących rzeczy bez nadzoru.

OKNA

Nawet upadek z niewielkiej wysokości może być bardzo niebezpieczny dla małych dzieci. Warto zamontować zamki w klamkach okien, o ile są one w zasięgu dziecka.

TOREBKA TWOJEGO GOŚCIA

Jest bardzo atrakcyjna dla dziecka. W czasie gdy Ty oddajesz się pogaduszkom lub parzysz kawę, maluch zaspokoi swoją ciekawość znajdując w torebce  leki, ostre narzędzia, baterie czy zapałki. Zadbaj o to, by torebki gości były niedostępne dla dzieci.

SZNURKI

Są wszędzie – przy butach, roletach, zabawkach. Aby były bezpieczne, nie mogą przekroczyć 22 cm długości, a i wtedy lepiej na nie uważać, podobnie jak na wszelkie paski i przewody.

TORBY FOLIOWE, KOSMETYCZKI, OPAKOWANIA

Dziecko z łatwością założy je na głowę, ze zdjęciem bywają problemy.

MAGNESY  – NA LODÓWKĘ, KULKI MAGNETYCZNE, ZABAWKI Z MAGNESEM

Zjedzenie magnesu nie od razu musi dawać dolegliwości bólowe. Jednak przyciągające się wewnątrz jelit magnesy prowadzą do perforacji, krwotoków i zatrucia krwi. To śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego czuwaj nad zabawą dziecka i wyrzucaj uszkodzone magnesy z lodówki.

 

Lista oczywiście nie jest kompletna, wyobraźnia dzieci nie zna granic…

 

Jeśli uważasz artykuł za przydatny, udostępnij go znajomym😊

Podziel się
 • http://martynag.pl/ MartynaG.pl

  Uważam to za bardzo dobry wpis zwłaszcza dla początkujących rodziców. Pewne rzeczy są oczywiste ale zapominamy o nich… dobrze jest przeczytać coś, co nam pewne kwestie (nawet banalne niekiedy) uświadomi ! 🙂

 • http://gulbaska.pl Gulbaska

  Brrr, dreszczowiec na wieczór. Ale to prawda. Przy dzieciach wszystko może być niebezpieczne! Mój Pierworodny ostatnio rozgryzł… literatkę. Na szczęście nic mu się nie stało, ale widok szkła w ustach dziecka jest paraliżujący.

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   O rety!Pamiętam chłopca, który zjadał bombki…jak nic,zadatki na cyrkowca

 • http://tosimama.blogspot.com/ TosiMama

  Zagrożeń jest wiele, często takich których sobie nie uświadamiamy. W moim dziecięcym nosie znalazła się (nikt nie wie w jaki sposób) fasola, odkrył ją lekarz po bardzo długim czasie, kiedy trafiłam do niego z problemami z oddychaniem….

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Wystarczy chwila nieuwagi…dobrze,że to tylko fasola.Ale wyjmowanie musiało Cię zniechęcić na długo do takich eksperymentów!

 • http://tygrysiaki.pl/ Ania – Tygrysiaki

  Dobry tekst, ale bez przesady z tymi zapałkami w torebce gościa… Wiem, że kobiety noszą w torebkach wszystko, nawet obcęgi i kombinerki, ale zapałki są już zdecydowanie passé 😉

  • http://www.elementarzmamy.pl/ Izabela

   Hmm.To co teraz się nosi? Może pomyślałam o zapałkach dlatego, że mieszkam na wsi-grill,ogniska,czasem znicze…

   • http://tygrysiaki.pl/ Ania – Tygrysiaki

    Do zniczy moja ciotka nosi zapalniczkę, ale taką wielką jak do kuchenki gazowej… a do papierosów jest zapalniczka, a jeszcze lepiej e-papieros. I tego e-papierosa bym się najbardziej bała, że dziecko łyknie wkładu i się zatruje 😉

  • F.

   Ja używam zapałek i mam zawsze jakąś paczkę w plecaku. Zapalniczek nie lubię.

 • http://bycmatkakobietaczlowiekiem.blogspot.com/ Kasia Oliwia Lola

  Co racja to racja…

Polub Elementarz

Hurra chcesz mnie polubić
Hurra chcesz mnie polubić
INSTAGRAM

Chmurka

babeczki pizzowe; stół szwedzki; przekąska; placek ala pizza bliźnięta na rowerze cesarskie cięcie; cesarka; znieczulenie podpajęczynówkowe; czym zająć dziecko w podróży; podróż z dzieckiem dogoterapia; kynoterapia; terapia autyzmu; pies terapeuta dzieci w kościele; dziecko podczas Mszy; o maluchch Twardowski dziecko boi się dziewczynka bawi się autami; równościowe przedszkole gotowanie dla bliźniąt gotowanie dla niemowlaka instagram integracja sensoryczna; zaburzenia SI jak ubrać dziecko; czy wychodzić na dwór jak jest zimno; mon petit bleu; bandanka dla dziecka jak wyrwać mleczaka kąpiel bliźniąt karmienie bliźniaków; bliźniaki na piersi karmienie piersią; bank mleka; mleko matki karmienie w kościele; papież o karmieniu piersią kraina mlekiem i miłością płynąca; fotografie mam karmiących krem na odparzenia książki mojego dzieciństwa; konkurs książkowy mielonka dla dziecka niebanalny prezent; prezent dla babci; prezent dla dziadka niepełnosprawny tata odstawienie od piersi padam na twarz Rbecca Eckler recenzja pamiątki z dzieciństwa pasztet dla niemowlaka; pasztet dla dziecka; domowa vegeta pierwsza zupka placek drożdżowy bez wyrabiania; ciasto drożdżowe bez zagniatania Poród bliźniaczy prezent dla dwulatka; prezent na 2 urodziny przepis truskawki; koktajl truskawkowy; napój mleczny przepis przygotowanie na przyjście rodzeństwa recenzja; Dziewczyny z Powstania; Powstanie Warszawskie rodzeństwo się bije; zgodne rodzeństwo; rodzeństwo rywalizuje rozszerzanie diety Sala Zabaw w Lublinie; wyniki konkursu sids świerzb; novoscabin; uporczywa wysypka; jak skutecznie wyleczyć świerzb urodziny weleda zabawne dialogi; dzieci mówią; zapiekanka makaronowa; zapiekanka z cukinią; zapiekanka z łososiem zapiekanka z cukinii; obiad z cukinii; cukinia na kanapki